AKTUALITET

INSPEKTORIATI SHTETEROR SHENDETSOR NE SHENGJIN

Subjektet turistike, restorantet, strukturat akomoduese, subjektet prodhuese dhe ato tregtare, sistemet e ujit te pishem sebashku me kaptazhet e tyre dhe deri ne pikat fundore, impiantet e perpunimit te ujerave te zeza, gropat septike deri tek ndalimi i derdhjeve te ujerave te zeza ne det jane bere objekt i inspektimeve ne zonat turistike te lezhes nga inspektoriati shteteror shendetsor. Ne …

Lexo me shume

LEZHE, POLICIA RRUGORE SENSIBILIZON PUSHUESIT PER KONSUMIMIN E ALKOOLIT

Policia Rrugore e lezhes eshte vendosur ne qender te vemendjes se pushuesve te shengjinit nje nate me pare. Ajo eshte shfaqur para tyre ne nismen per te sensibilizuar qytetart e pranishem ne kete zone turistike qe t jen t kujdesshm pr t shmangur aksidentet rrugore. Ne oret e mbremjes se djeshme, uniforma blu e policise se qarkullimit rrugor dhe asaj …

Lexo me shume

GJOBA SELEKTIVE NE SHKODER, AUTOMJETET LUKSOZE PERJASHTOHEN

Ne fakt kjo nuk eshte hera e pare, per forcat e Rendit dhe atyre te Qarkullimit ky eshte nje avaz I perditshem. Teksa mundohen te plotesojne statistikat e tyre at ate cilet marrin gjoba jane pikerisht automjetet e thjeshta. E po ashtu edhe automjetet e mediave te cilset ne rastin me te keq nuk kane se ku te parkojne pasi …

Lexo me shume

VELIPOJA PREFERENCA E TURISTEVE NGA KOSOVA

Qytetart e Kosovs vazhdojn t ken si zgjedhje t par si denstinacion turistik bregdetin e Shqipris.Mediat e Kosovs raportojn se, N dhjet ditshin e fundit t korrikut sht shtuar ndjeshm numri i pushuesve n bregdetin shqiptar. Aktualisht nga Velipoja deri n Sarand mendohet t jen m shum se 200 mij turist nga Kosova dhe rreth 100 mij t huaj.N pikn …

Lexo me shume

VENDORET MIRATOJNE, PREFEKTURA I KUNDERSHTON

Ishte mbledhur per te kaluar ndihmen ekonomike, por keshilli bashkiak i lezhes nuk e humbi kohen kot dhe mori edhe disa vendime te tjera. Fillimisht u rikonfirmuan vendimet e kthyera pas nga institucioni i prefektit per pavleshmeri ligjore. Kreu i ketij keshilli agustin marku solli ne kujtese edhe ligjin e ndryshuar per organizimin dhe funksionin e qeverisjes vendore.Perfaqsuesi i demokrateve …

Lexo me shume

URDHERI I INFERMIERIT: NUK DIME ASGJE PER PROVIMIN

Ne kohen ku na ndan vetem 1 dite nga provimi I infermjereve ne Shkoder nuk ka asnje informacion. Presidenti I urdherit te infermiereve Imir Hoxha thote per mediat se nuk dihet asgje ndersa eshte kerkuar ne jo pak raste qe te kete informacion te detajuar, te vetmet gjera qe dine jane ato qe degjojne ne media. Me daten 24 korrik …

Lexo me shume

DARDHA: ZONA E MBROJTUR E THETHIT, 2 ha TE PERSHKUAR NGA ZJARRI

Ne zonen e mbrojtur te Thethit jane pershkuar nga flaket 2 hektar toke. Ndersa nderhyrja nga ajri eshte e pa mundur. Ne kte menyre situate e rrezikut vijon te jete prezente, kjo behet me dije nga Drejtori I Adeministrates se Zonave Te Mbrojtura Agim Dardha I cili u beri apel banoreve qe te kete nje ndergjegjesim pasi vetem bashkpunimi me …

Lexo me shume

DMTOHET URA E BAHALLEKUT, KAOS NE TRAFIK

Edhe kt sezon turistik, Shkodra duket e destinuar t vuaj trafikun kaotik q paralizon me minuta t tra hyrje daljen n qytet. Shkak pr krijimin e trafikut kt t enjt isht amortizimi I urs s Bahcallekut. Radh te gjata dhe pritje pa fund pr ata qe duan ti drejtohen kryeqytetit, plazhit te Velipojs apo piks s kalimit kufitar t …

Lexo me shume

ZJARRI BLLOKON EDHE RRUGEN E SHENGJINIT

Zjarri i rene nje dite me pare ne malin e shengjinit krijoi probleme edhe ne levizjen e mjeteve drejt kesaj zone bregdetare. Djegia e pyllit solli edhe rreshqitje guresh ne rruge duke detyruar policine rrugore te bllokoje njerin kah te rruges. Levizja e mjeteve qe vinin nga lezha drejt shengjinit u devijua drejt segmentit te kunes pershkak te pranise se …

Lexo me shume

LIGJI I RI PR ARSIMIN E LART

Studentt e kan cilsuar ligjin e Arsimit t Lart si t turpshm. Ato shprehen se kjo reforme do t shkatrroi arsimin e lart dhe do t penalizon familjet dhe studentt t cilt nuk kan mundsi ekonomike pr t paguar tarifat e shkollimit.   Tarifat e studimit, kuotat dhe kriteret e pranimi me ligjin e ri t Arsimit t Lart do …

Lexo me shume