AKTUALITET

PAJTORI I FAMULLISE SE SHEN SHTJEFNIT, ORGANIZOHET MESHA E SHENJTE

Ashtu sic ėshtė bėrė traditė, famullia  e Shėn Shtjefnit ka organizuar nė kalanė Rozafa meshėn e shenjtė tė Shėn Shtjefnit, pajtorit tė qytetit tė Shkodres. Sipas organizatorėve kjo meshė organizohet cdo 26 Dhjetor, ndėrsa ky ėshtė viti i 11- tė. Ka qėnė Padėr Gazmend Tinaj, ai I cili pėrpara dhjetra besimtareve tė krishterė ka kremtuar meshėn e shenjtė. Gjatė predikimit, …

Lexo me shume

HIQEN BARAKAT PER TI DHENE LEZHES NJE TJETER LULISHTE

Ky objekt ne ndertim do te jete banesa e re per 8 familje te komunitetit rom dhe egjyptian ne Lezhe. Me pare ata jetonin ne keto barakat te vendosura ne qender te qytetit. Kjo pamje aspak e kendshme per qendren e Lezhes dhe per shendetin e ketyre banoreve nxiti nderhyrjen e bashkise. Ajo akordoi fondin nevojshem per strehimin ne kushte …

Lexo me shume

MESHA E SHENJTE E KRISHTLINDJES

Besimtarėt e krishterė nė qarkun e Shkodres festojnė Krishlindjen, festėn mė tė madhe dhe mė tė rėndėsishme tė krishtėrimit. Besimtaret e krishterė nisėn tė festojnė nė mesnatė lindjen e Jezu Krishtit.  Me qirinj ndėr duar, duke u lutur pėr paqe dhe gėzim, qetėsi dhe dashuri, besimtarėt  kanė kryer ritet fetare rreth mesnatės nė njė atmosferė festive. Qindra besimtare katolikė u …

Lexo me shume

ORTODOKSET FESTOJNE KRISHTLINDJET!

Kisha Ortodokse ne qytetin e Shkodres ka kremtuar mėngjėsin e se martes me meshe tė shenjte ditėn e Krishtlindjes. Dhjetra besimtarė i jane drejtuar katedrales se ortodokseve ne Shkoder ndersa mesha e shenjte eshte udhehequr nga famullitari I kesaj kishe At Nikolla Petani. Gjate kesaj meshe At Nikolla Petani ka percjelllur mesazhin e krishtlindjes. Me pas besimtaret kane uruar njeri …

Lexo me shume

ATMOSFERA FESTIVE E KRISHTLINDJEVE NE LEZHE

Besimtaret katolike ne Lezhe kane celebruar ne mesnate meshen e shenjte te Krishtlindjeve qe eshte udhehequr nga Arqipeshkevi i kesaj dioqeze Imzot Otavio Vitale. Lindja e birit te perendise ka mbledhur ne katedralen e Shen Nikollit besimtare te shumte per te ndjekur edhe kete meshe. Duke iu referuar kesaj ngjarje te rendesishme per krishterimin, arqipeshkevi i Lezhes Otavio Vitale e …

Lexo me shume

POLICIA RRUGORE E PAPERGATITUR PER TRAFIKUN

Segmenti rrugor i superstrades Milot- Fushekruje u bllokua thuajse plotesisht per gati 5 ore mbremjen e djeshme. Qindra automjete qėndruan pa lėvizur nė tė ftohte qė nga ora 15;00 duke krijuar radhė tė gjata te cilat arritėn mė shumė se 5 kilometra. Shkak kryesor ka qenė fluksi i lartė i automjeteve ne levizje dhe fakti qė policia nuk e kishte …

Lexo me shume

KISHA ORTODOKSE SHKODER PERCJELL URIMIN PER BESIMTARET ORTODOKS

Edhe Kisha Ortodokse Shkoder me ane te famullitarit te saj At Nikolla Petanit, ne nje mesazh per te gjithe qytetaret ka percjelle urimin e Kryepeshkopit te Shqiperise Anastas Janullatos per te gjithe besimtaret ne vigjilje te festes se Krishtlindjeve. Nderkohe At Nikolla Petani dha edhe mesazhin e tij per festen e Krishtlindjes. At Nikolla Petani perfundon urimin e tij me …

Lexo me shume

IMZOT MASSAFRA URON FESTEN E KRISHTLINDJEVE

Gezuar Krishtlindjen. Me kete urim e nisi fjalen Imzot Angelo Massafra ne mesazhin  e tij per te gjithe besimtaret e krishtere me rastin e Krishtlindjeve . Presidenti i Konferencės Ipeshkvnore Shqiptare njėherėsh edhe Arqipeshkv i Dioqezės Shkodėr-Pult, Imzot Angelo Massafra uroi besimtarėt e Krishterė me rastin e Krishtlindjes. Nė mesazhin e tij imzot Massafra kėrkoi tė shpėrqendrohemi nga tė mirat …

Lexo me shume

SHKODER, 60 FAMILJE MBIFATUROHEN NE PRAG FESTASH

60 familje te dy pallateve ne lagjen “Xhabije” kete muaj kane mbifaturim nga 70 kilovat per cdo mates. Ata shprehen te zhgenjyer me qeverine e cila po sulmon te varferit per mbushur arkat e tye. Ndersa thone se jane ankuar deri tek krimi ekonomik, mbifaturimi eshte pranuar nga inspektoret e OSHEE-se te cilet jane shprehur se marrin urdher nga Tirana. …

Lexo me shume

FRROKAJ: FESTA LE TE BASHKOJE ĒDO FAMILJE KUDO QE NDODHET

Ka zgjedhur nje takim me gazetaret e Lezhes per te percjelle nepermjet mediave te tyre urimin e perzemert te bashkise tek cdo qytetar. Kryebashkiaku i Lezhes Fran Frrokaj e ka referuar urimin e tij per cdo banore te kesaj njesie vendore, ndersa e ka vene theksin tek nevoja e bashkimit te familjes shqiptare si nje reflektim per te bashkuar cdo …

Lexo me shume