AKTUALITET

BESIMTART MYSLIMAN KREMTOJNE FITER BAJRAMIN

Besimtart mysliman t qytetit t Shkodres kan kremtuar faljen e namazit t Fitr Bajramit n sheshin kryesor t metropolit verior. Myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka uruar t gjith besimtart mysliman me rastin e ksaj feste, gjate hytbes se Bajramit myftiu Sytari ka nderprere fjalen e tij n momentin kur kan rn kmbanat e katedrales, ne shenje respekti dhe …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI PERCJELLE MESAZHIN E URIMIT PER FITER BAJRAMIN!

Mesazhi i myftiut Sytari! Edhe pak or na ndajn nga iftari i fundit i ktij Muaji t begat, n t cilin prjetuam mrekulli t shumta t besimit dhe gjendjes s afrimit me Zotin e gjithsis, nprmjet agjrimit me bindje dhe prkushtim, adhurimeve t dits e t nats, pes namazeve ditore, 20 rekateve t prnatshme t teravis, Hatmes Sherife t Kuranit …

Lexo me shume

FUNDJAVA, I NXEHTI AFRIKAN MBERRIN NE SHQIPERI

Parashikimi i motit pr datat 16, 17, 18, 19 korrik tregon se jemi nn ndikimin e nj vale t nxehti afrikan q ka prfshir vendin ton dhe gjith Ballkanin, prfshir dhe vendet fqinje si Italia. Keto do t jen absolutisht ditt m t nxehta t muajit kur temperaturat e larta do t arrijn n maksimum. Ekspertt parashikojn se temperaturat m …

Lexo me shume

FLUKS TEK POSTA PR PAJISJEN ME DOKUMENTACIONE

Me ardhjen e emigrantve n vendlindje sht rrritur fluksi I prsonave q I drejtohen posts pr tu paisur me kupona pr pasaporta dhe karta identiteti. Brenda nj jave shiten rreth 600 kupona pr pasaporta dhe 400 kupona pr karta identiteti. Kjo pohohet pr TV ROZAFA nga Kryetarja e degs s Shrbimeve Lindita Shiroka. Shiroka pohon se jan marr t gjitha …

Lexo me shume

SEZONI TURISTIKE, PROBLEMET VIJOJNE NE QARKULLIM!

Duket se polica e Shkodres gjen kohe per gjithcka pervecse te kryeje detyrat per te patur nje qytet te rregullt. Qarkullimi I cili eshte ne varesi te komisariatit eshte cetem nje pjese e sektorit te policise e cila nuk kryen pothuajse asnje funksion. Qyteti i Shkodres pavaresisht se mban emrin qyteti I bicikletave duket se nuk e manifeston ate ne …

Lexo me shume

PUNONJESI I POLICISE BEN TE FORTIN ME GAZETARET!

Ndersa gazetare te mediave lokale dhe kombetare te qytetit te Shkodres ndodheshin prane komisariatit t Policis pasi u thirrn nga vet drejtuesit e bluve, njri nga punonjsit e policis I cili qendronte tek hyrja e komisariatit n mnyr t pasjellshme dhe t paedukat pr pr nj punonjs policie i ka krkuar punonjsve t mediave q t heqin njrin prej veturave …

Lexo me shume

SEKUESTROHET 104 METER LENDE DRUSORE, 7 MASA ADMINISTRATIVE

Jane marre te gjitha masat per sezonin veror qe te mos kete kontrabande te lendeve drusore e as shkaterrim te tyre. Ne kete menyre shprehet inspektoriati I policise pyjore Shkoder teksa ben me dije se gjate kesaj periudhe ka patur 12 raste te sekuestruara qe ne total kalpjne 100 meter kub si dhe 7 masa administrative. Apeli per qytetaret qe …

Lexo me shume

ZHDUKET TRAGETI QE DO VINTE NE SHENGJIN

Erdhi me buje, inaugurime e fjaline politikanesh, por serish duket qe po deshton. E treta e verteta nuk ka qene e gjetura per linjen e tragetit qe lidh Shengjinin me brigjet italiane. Pas dy mberritjesh ne portin e Shengjinit, trageti i linjes Brindizi Shengjin u zhduk dhe nuk shihet me. Ky ka qene fati i tragetit te pasagjereve ne portin …

Lexo me shume

VLAHUTIN: REFORMA NE DREJTESI “ELESI” I INTEGRIMIT!

Reforma n drejtsi, sipas ambasadores s Bashkimit Europian n Shqipri Romana Vlahutin sht m e rndsishmja dhe thelbsorja pr rrugn integruese t vendit.Nga Shkodra ku mori pjes n konsultimin publik me grupin e ekspertve pr ndryshimet kushtetuese, Ambasadorja e Bashkimit Europian ka theksuar nevojn e reformimit t Kshillit t Lart t Drejtsis. Reforma n drejtsi sht reforma m e rendesishm …

Lexo me shume

SHENGJIN, ASNJE SHTESE NE PERSONEL APO AMBJENTE URGJENCE

Nuk do te kete asnje shtese ,qofte me personel apo ambjente, per sherbimin shendetsor ne zonat bregdetare te lezhes. Ndonese fluksi i pushueve ne shengjin e tale do te shkoje drejt dyfishimit kryesisht gjate muajit gusht, kesaj nuk do ti paraprihet me zgjerimin e ketij sherbimi. Te pakten keshtu do te veprohet gjate ketij sezoni turistik. Kete e ka konfirmuar …

Lexo me shume