Breaking News

AKTUALITET

ELA: DO TE ULIM RASTET E ANKIMIMEVE PER MBIFATURIMET

Drejtori i OSHEE- se Ardian ela ka reaguar ne lidhje me akuzat e 60 familjev te dy pallateve ne lagjen Xhabije n Shkoder t cilat kan denoncuar se kan mbifaturim nga 70 kilovat per cdo mates. Drejtuesi i OSHEE- s Ardian ela ka theksuar se po kontrollen t gjitha faturimet dhe n rast se rezultoin e vertet ather do t …

Lexo me shume

F.ARREZ BANORET ANKOHEN PER FATURIM NGA OSHEE

Banort e Fushe Arrezit ankohen se faturat e energjise ju mberriten me mbifaturim ndryshe nga sa matesit e tyre lexojne. Per kete ata fajsojne Zyren e hedhjes se te dhenave ne Sisitem n zonen e tyre, aty ku punon vijon punen nje person qe ka mbushur moshen e pensionit prej dy vitesh.Lidhur me kete drejtuesit e OSHEE ne Puke bjn …

Lexo me shume

TE DENONCOHEN RASTET ABUZIVE TE STOMATOLOGEVE

Sherbimi stomatologjik qe parashikon kryesisht urgjencat, mjekimet e ndryshme dhe mbushjen e dhembeve per moshat 0 – 18 vjec dhe pensionistet eshte falas. Ne lezhe kete sherbim e ofrojne dentistet qe jane te vendosur ne polikliniken e qytetit. Ndonese eshte e qarte qe qytetaret nuk marrin asgje falas tek keta mjeke stomatolog, drejtori i shendetit publik ne lezhe arben ristani …

Lexo me shume

PROTESTE, 35 FAMILJE RREZIKOJNE TE DALIN NE RRUGE

Rreth 35 familje ne lagjen Skenderbeg kane dale ne proteste pasi rrezikojne te nxirren nga banesat e tyre. Banoret shprehen se do te rezistojne deri ne vetflijim pasi privatizimi I truallit eshte bere pa asnje baze ligjore.Ne keto banesa ata jane qe ne vitin 1992 te strehuar nga Bashkia Shkoder. Ndersa thone se personi qe ka fituar gjyqin ne Shkalle …

Lexo me shume

PAJTORI I FAMULLISE SE SHEN SHTJEFNIT, ORGANIZOHET MESHA E SHENJTE

Ashtu sic sht br tradit, famullia e Shn Shtjefnit ka organizuar n kalan Rozafa meshn e shenjt t Shn Shtjefnit, pajtorit t qytetit t Shkodres. Sipas organizatorve kjo mesh organizohet cdo 26 Dhjetor, ndrsa ky sht viti i 11- t. Ka qn Padr Gazmend Tinaj, ai I cili prpara dhjetra besimtareve t krishter ka kremtuar meshn e shenjt. Gjat predikimit, …

Lexo me shume

HIQEN BARAKAT PER TI DHENE LEZHES NJE TJETER LULISHTE

Ky objekt ne ndertim do te jete banesa e re per 8 familje te komunitetit rom dhe egjyptian ne Lezhe. Me pare ata jetonin ne keto barakat te vendosura ne qender te qytetit. Kjo pamje aspak e kendshme per qendren e Lezhes dhe per shendetin e ketyre banoreve nxiti nderhyrjen e bashkise. Ajo akordoi fondin nevojshem per strehimin ne kushte …

Lexo me shume

MESHA E SHENJTE E KRISHTLINDJES

Besimtart e krishter n qarkun e Shkodres festojn Krishlindjen, festn m t madhe dhe m t rndsishme t krishtrimit. Besimtaret e krishter nisn t festojn n mesnat lindjen e Jezu Krishtit. Me qirinj ndr duar, duke u lutur pr paqe dhe gzim, qetsi dhe dashuri, besimtart kan kryer ritet fetare rreth mesnats n nj atmosfer festive. Qindra besimtare katolik u …

Lexo me shume

ORTODOKSET FESTOJNE KRISHTLINDJET!

Kisha Ortodokse ne qytetin e Shkodres ka kremtuar mngjsin e se martes me meshe t shenjte ditn e Krishtlindjes. Dhjetra besimtar i jane drejtuar katedrales se ortodokseve ne Shkoder ndersa mesha e shenjte eshte udhehequr nga famullitari I kesaj kishe At Nikolla Petani. Gjate kesaj meshe At Nikolla Petani ka percjelllur mesazhin e krishtlindjes. Me pas besimtaret kane uruar njeri …

Lexo me shume

ATMOSFERA FESTIVE E KRISHTLINDJEVE NE LEZHE

Besimtaret katolike ne Lezhe kane celebruar ne mesnate meshen e shenjte te Krishtlindjeve qe eshte udhehequr nga Arqipeshkevi i kesaj dioqeze Imzot Otavio Vitale. Lindja e birit te perendise ka mbledhur ne katedralen e Shen Nikollit besimtare te shumte per te ndjekur edhe kete meshe. Duke iu referuar kesaj ngjarje te rendesishme per krishterimin, arqipeshkevi i Lezhes Otavio Vitale e …

Lexo me shume

POLICIA RRUGORE E PAPERGATITUR PER TRAFIKUN

Segmenti rrugor i superstrades Milot- Fushekruje u bllokua thuajse plotesisht per gati 5 ore mbremjen e djeshme. Qindra automjete qndruan pa lvizur n t ftohte q nga ora 15;00 duke krijuar radh t gjata te cilat arritn m shum se 5 kilometra. Shkak kryesor ka qen fluksi i lart i automjeteve ne levizje dhe fakti q policia nuk e kishte …

Lexo me shume