AKTUALITET

SHKODER, DEGJESE PUBLIKE PER PLANIN KOMBETAR TE TERRITORIT

Ministria e Zhvillimit Urban dhe Agjencia Kombėtare e Planifikimit tė Territorit, prezantuan, nė qytetin e Shkodres, planet kombėtare tė territorit. E pranishme nė kėtė degjesė publike ishte edhe ministrja Eglantina Gjermeni e cila gjatė fajlės pėrpara tė pranishme theksoi se 3 planet kombėtare, do tė udhėheqin zhvillimin ekonomik, social, mjedisor, mbrojtjen dhe ruajtjen e trashėgimisė natyrore dhe kulturore tė vendit …

Lexo me shume

NJESITE VENDORE ASNJE DOKUMENT NE ARKIVE, BASHKIA QE NGA VITI 2000

Njesite administrative kane kaluar cdo afat per dorezimin e dokumentacioneve sipas ligjit per arkivat, ndersa Bashkia Shkoder nuk ka dorezuar asnje dokument qe nga viti 2000. Deklarata u be nje dite pasi keshilli bashkiak i Shkodres miratoj fondin  pėr mirėmbajtje tė ambienteve tė arkivės sė Bashkisė Shkoder. Drejtoresha e arkives e cila i beri apel kryebashkiakes qe pervec vullnetit te …

Lexo me shume

RRUGA E KUNES DREJT PERFUNDIMIT TE PLOTE

Kjo ishte levizja drejt zones turistike te kunes ne Lezhe gjate veres qe lam pas. Punimet ishin bllokuar ne kilometrin e katert pershkak te pronesise se tokes. Kjo situate pati reflektimin e saje tek pushuesit dhe turistet. Per te zgjidhur ngercin e krijuar nderhyri njesia administrative e Shengjinit. Duke iu referuar angazhimeve te marra nga Kreu i Bashkise Fran Frrokaj, …

Lexo me shume

Mbledhja e keshillit bashkiak Shkoder ka nisur me nje thirrje qytetareve per pjesmarrje ne proteste nga mendimi I djathte liberal ndonese jashte rendit te dites. Thirrja e Licit ka shkaktuar jo pak debate pasi ishte jashte rendit. Keshilltaria Senida Mesi eshte larguar nga salla ndersa mbledhja ka vijuar normalisht me miratimin e te gjitha pikave te rendit te dites. Projekt – vendim …

Lexo me shume

“ZHVILLIMI I INTEGRUAR I ZONĖS NDĖRKUFITARE SHQIPERI- MAL I ZI”

“Zhvillimi i Integruar i zonės ndėrkufitare Shqipėri – Mali i Zi” ka qėnė nė fokus tė workshopit tė organizuar nga Ministria e zhvillimit urban nė bashkėpunim me homologėt e Malit tė Zi. Zv/ministri Dalipi i pyetur mbi problematikat e krijuara nė kėto 25 vite nga ndėrtimet informale tha se proēesi i nisur parashikon Shqipėrinė e 20 viteve tė ardhshme, qė …

Lexo me shume

MEHMETAJ: KUSH NUK PRANON PUNE, HIQET NGA NDIHMA EKONOMIKE

Papunesia ne Shqiperi por kryesisht edhe ne qytetin e Shkodres eshte e larte. Kjo gje verehet edhe nga numri i larte i personave qe regjistrohen si te papune ne zyren rajonale te punesimit Shkoder. Drejtori i zyres se punes Dode Mehmetaj shpreh shqetesimin e mospranimit te punes ne shume raste nga punekerkuesit. E nderkohe Mehmetaj flet edhe per rastet kur …

Lexo me shume

BSPSH, PROTESTE NE QYTETIN E SHKODRES

Me thirrje kundėr qeverisė nė Shkoder u mbajt protesta pėr problemet social-ekonomike, e drejtuar nga bashkimi sindikatave dhe me mbėshtetjen e qytetarėve. I pranishėm nė kėtė protestė ishte edhe kreu i BSPSH- sė Gėzim Kalaja I cili theksoi se nuk po protestojn politika por qytetarėt e Shkodres pėr kushte e rėnda social- ekonomike. Kreu i BSPSH tė Shqipėrisė Gėzim Kalaja …

Lexo me shume

QYETARET: KOLAUDIMI I MJETEVE ESHTE KTHYER NE BIZNES

Kontrolli fizik I automjeteve ne Shkoder eshte kthyer ne nje biznes per banoret e lagjes Skenderbeg. Drejtuesit e automjeteve te cilet presin ne rradhe me dite per te kolauduar mjetet e tyre kane denoncuar per mikrofonin e tv rozafes gjate dites se sotme hilet qe behen. Ēdo dite persona te ndryshem ne darke zene radhe prane deres kryesore ndersa ne …

Lexo me shume

REAGIMI I FAMILJAREVE TE AT ZEF PLLUMIT

ekorimi pas 25 vitesh i persekutoreve te at zef pllumit eshte nje veprim fatal qe e denon per here te dyte kete figure te kombit shqiptar si dhe poshterimi i radhes per familjen e tije. Kjo eshte forma e perjetuar Angjelina Gjeka, mbesa e at zef pllumit pas dekorimit te ish persekutorit te xhaxhait te saje klerik. Sipas angjelines, at …

Lexo me shume

QYTETARET: KOLAUDIMI I MJETEVE ESHTE KTHYER NE BIZNES

  Kontrolli fizik i automjeteve ne Shkoder eshte kthyer ne nje biznes per banoret e lagjes Skenderbeg. Drejtuesit e automjeteve te cilet presin ne rradhe me dite per te kolauduar mjetet e tyre kane denoncuar per mikrofonin e tv rozafes gjate dites se sotme hilet qe behen. Ēdo dite persona te ndryshem ne darke zene radhe prane deres kryesore ndersa ne …

Lexo me shume