Saturday , 11 August 2018
Breaking News

AKTUALITET

ADEMI: KORRUPSIONI PROBLEM, DENONCONI ATE!

Kryetarja e bashkise Shkoder ka denoncuar publikisht rastet e korrupsionit me te cilat mund te ndeshen qytetaret edhe prane zyrave te bashkise se Shkodres, por edhe ne zyrat e njesive administrative. †Kryebashkiakja Ademi paralajmŽroi shkarkime per zyrtaret te cilet †abuzojne me detyrŽn. Ademi edhe nje here riperseriti borxhet e trashŽguara pŽr tŽ cilat po vijon ndjekja ligjore. Deklaratat e kryebashkiakes …

Lexo me shume

RRETHINA, VIJON FUSHATA PER PASTRIMIN E TERRITORIT

Njesia administrative Rrethina vijon planin perpastrimin e territorit nga mbetjet e trasheguara. Administratori Vlash Pjetri tha se pastrimi I mbetjeve† mbetet sfide ndersa qytetaret vijojne te hedhin mbetjet ne cdo vend. I pyetur nese borxhet e trasheguara do te penalizojne ne pastrimin e territorit Pjetri u pergjigj se keto borxhe do te ndikojne negativisht. Njesia administrative rrethina ne harkun kohor …

Lexo me shume

TERTHORJA: NUK KEMI BURIME TE MJAFTUESHME PER RUAJTJEN E PYJEVE

Rreth 500 meter kub lende drusore eshte sekuestruar kete vit nga inspektoriati I pyjeve duke kalua ne llogari te shtetit. Pavarsisht kesaj pune drejtori I ketij inspektriati Edmond Terthorja thote se nuk ka burime njerezore te mjaftueshme per hapsiren pyjore qe ka qarku. Terthorja tha se ne 3 muajt e pare te vitit te ardhshem do te kete kontrolle per …

Lexo me shume

RADOVANI: PUBLIKIMI I PUNONJESVE, SHKELET PRIVATESIA

Prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani ka reaguar per here te pare publikisht mbi listen e publikuar ne media te punonjesve te prefektures. Ndonese jo politikisht Radovani tha se ne kete publikim eshte shkelur privatesia e tyre pasi jane publikuar te dhena personale si numri i telefonit. Deklaraten Radovani e beri gjate nje konference te mbajtur ne Shkoder mbi te …

Lexo me shume

ALUZNI SHKODER HERMETIK NDAJ BASHKIVE

Aluizni Shkoder nuk informon qytetaret e as Bashkite† mbi legalizimet e dhena. Ky shqetesim u be prezent nga perfaqesues te Bashkise Vau i dejes te cilet thane se zyrat e aluzinit jane kthyer ne nje shqetesim serjoz mbi punen e pushtetit lokal.†Komisioneri per te drejten e informimit e quajti nje shkelje ligji kete duke thene se aluizni e ka detyrim …

Lexo me shume

HYSA: «DO BIZNES KA VETEM 1 DITE PER VETEDEKLARIM

Ndonese kane mbetur vetem 10 dite nga afati I fundit I vetedeklarimeve bizneset serish kane mangesi ne kete drejtim duke nisur qe nga informimi I sakte. Drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa tha se nje biznes mund beje kete vetedeklarim vetem ne nje dite, prandaj duhet te paraqiten prane zyrave te infromimit ne drejtorine e tatimeve.†Hysa† po ashtu beri† me dije …

Lexo me shume

ADEMI: LEGALIZIMET NUK JANE FALAS, TAKSE 0.5% E VLERES

Legalizimet nuk jane falas dhe Bashkive I eshte caktuar nga qeveria qe te vjele kete takes e cila eshte 0.5% e vleres. Kjo u be e ditur nga Kryebashkiakia Voltana Ademi e cila tha se po punon edhe per planin vendor.†Ademi edhe nje here rikujtoj se qeveria ka ulur me 1.3 miliarde leke buxhetin, vendosja e takses ndikimi ne infrastrukture …

Lexo me shume

PAKETA FISKALE DISKUTOHET NE RAJONIN NR 1

Rajoni Numer 1 ka qene grup interesi I radhes me te cilet Bashkia Shkoder ka diskutuar mbi paketen fiskale 2016. Nje nder lehtesirat e ndjeshme ne kete rajon eshte heqja e takses ne familjet qe trajtohen me ndihme ekonomike ku ne kete rajon perfitojne rreth 350 familje.†Fatlum Nurja shtoj pyetjen se si mund te mblidhet taksa e tokes ne sih …

Lexo me shume

DHURO GJAK ME MOTON ďSHPETO 2 JAVE JETEĒ

Drejtoria e shendetit public ne bashkpunim me polikliniken, kryqin e kuq dhe organizatat jkane organizuar nje nisme vullnetare mbi dhurimin e gjakut. Koordinatoria e kryqit te kuq Vera Gjini tha se nevojat jane te medha per gjak, por ne prag festash motoja eshte ďShpeto 2 jave jeteĒ. Po ashtu edhe njera nga organizatat Eko Mendje e njohur per nismat vullnetare …

Lexo me shume

OSJA: ZONAT MALORE DO TE MBULOHEN NGA MJEKET ME TE AFERT

Ndonese vijon mungesa e mjekeve te familjes zonat e thella si Shala dhe Shoshi do te mbulohen pa mangesi gjate stines se dimrit. †Lajmi u konfirmua per mediat nga vete drejtori i ISKSH Arvit Osja gjate nje prononcimi per mediat. Mungesa e mjekeve te familjes vijon te mbetet ende nje problem per qarkun e Shkodres ndersa aktualisht do te mbulohet …

Lexo me shume