AKTUALITET

PUKE, PROBLEME ME REGJISTRIMIN E PRONAVE

Nė zonen e Pukės kalimi nė pronėsi, kryesisht I sipėrfaqeve pyjore rezulton tė jetė abuziv nė dhjetra raste, ndėrsa nuk mungon dhe fenomeni i mbivendosjes sė pronės. Konstatimi ėshtė bėrė nga kreu I Zyres sė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme nė Pukė, Tonin Bala, I cili teksa denoncon kalimin si pronė e njė individe njė siperfaqeje tė madhe pyjore nė …

Lexo me shume

UJESJELLESI, HUMBJET KETE VIT NE 70%

Humbjet ne rrjet vijojne te jene sfide per drejtorine e ujesjellesit ne Shkoder. Edhe kete vit rreth 70% e vleres rezulton ne humbje kjo sipas drejtorit Leonard Kepi eshte shifer alarmante pasi perkthehet ne mungese investimesh e po ashtu ne borxhe. Kepi ben me dije se nje tjeter problem eshte rrjeti tejet i amortizuar pasi prej gjysem shekulli nuk ka …

Lexo me shume

UNIONI STUDENTOR SHKODER NE MBESHTETJE TE PROTESTES

Unioni i pavarur studentor Shkoder ka mbeshtetur protesten e bere nga studentet ne Tirane ndonese nuk kane qene pjesmarres. Sipas tyre kjo ka ndodhur per shkaqe organizative. Studentet e universitetit “Luigj Gurakuqi e quajne absurde rritjen e tarifes se studimeve. Ndersa apelojne qe qeveria te marre parasysh kerkesat e tyre.   Studentet ne te gjithe vendin kane protestuar kunder rritjes se …

Lexo me shume

LEZHE, QYTETI PA ENERGJI ELEKTRIKE, RIKTHEHEN GJENERATORET

Prej mesnatės, nė tė gjithė qytetin e Lezhės, mungon energjia elektrike. Shkak ėshtė bėrė dėmtimi i linjes elektrike nga firma qė po kryen punimet pėr linjėn e ujėsjellėsit tė ri.Kjo ka bėrė qė i gjithė qyteti tė paralizohet si pasoje e mungesės sė energjisė, ndėrsa bizneset kanė ndezur gjeneratorėt. Fidri elektrik i dėmtuar ka qenė nė afersi tė stadiumit, ndėrsa …

Lexo me shume

E ARDHMJA E ZHVILLIMIT TE INDUSTRISE FASON

E ardhmja dhe zhvillimi i industrise dhe biznesit fason ka qene ne fokus te seminarit te organizuar nga Konsullata italiane ne Shkoder.Ne kete takim u diskutua per lindjen dhe zhvillimin e fasoneve ne vendin tone te mbeshtetur nga shteti italian. Perfaqesuesit e disa prej bisneseve te tilla ne qytetin tone e konsideruan te rendesishem per ekonomine  e vendit zhvillimin e …

Lexo me shume

PRINDERIT DHE NXENESIT E KLASES SE 3-te NGRIHEN NE PROTESTE

Prinderit e nxenesve te klasave te treta te shkolles “Mati Logoreci” kane protestuar paraditen e sotme. Nxenesit e kesaj klase ne 3 muaj mesim kane bere gjuhe te huaj anglisht, ndersa kete jave urdheri eshte qe kjo gje te ndryshohet. Ata tashme do te bejne gjuhe te pare frengjishten. Prinderit shprehen se nuk jane dakort per kete gje. Prinderit paralajmerojne …

Lexo me shume

KESHILLI BASHKIAK, NDIHMA EKONOMIKE NXJERR ABUZIMET NE 2 NJESI

Ndihma ekonomike edhe kete mbledhje te keshillit Bashkiak Shkoder ka sjelle debate te forta. 2 njesi administrative, Shala dhe Shoshi kane rezultuar me probleme ne listat e ndihmes ekonomike. Shoshi nga 180 certefikata te dorezuara ka rezultuar me 22 perfitues edhe te pensionit. Po ashtu kryebashkiakja Ademi dhe keshilltaria Mesi kerkuan evidence te plote te ish komunave teksa Mesi vuri …

Lexo me shume

IKMT NIS PRISHJEN E 4 OBJEKTEVE NE SHKODER

Inspektoriati kombetar I mbrojtjes se territorit ka nisur sot prishjen e 4 objekteve ne qytetin e Shkodres. Inspektoret jane ndeshur me kundershtimin e pronareve te cilet thane se qeveria po I dhunon duke perdorur 2 standarte, disa objekte prishen e disa te tjera jo por jo vetem kaq ata kane kerkuar nga IKMT dokumentet qe vertetojne kete aksion e po …

Lexo me shume

M.MADHE, ZAPTOHEN HAPSIRAT PUBLIKE

Lirimi I hapsirave publike prej  muajsh ka qene prioritet I Bashkive ne vendin tone pervec asaj te malesise se madhe. Pasi ne qender trotuaret jane te zaptuar nga tregtare ambulant. Po jo vetem kaq bizneset qe ndodhen aty afer e shtrijne aktivitetin e tyre pa u shqetesuar aspak edhe ne trotuare. Nga ana tjeter policia bashkiake duket se eshte inekzistente. …

Lexo me shume

HALLUNI: INVESTIMI NE BUSHAT KAP VLEREN E 30 MLN LEKE

OSHEE  ne vazhden e aksioneve ne investim te rrjetit elektrik eshte perqendruar kete jave ne zonen e Bushatit. Ka qene drejtori I OSHEE njesia Shkoder Andi Hlluni I cili tha se investimi kap vleren e 30 milion lekeve ndersa do te permiresoje ndjeshem rrjetin elektrik te kesaj zone. Gjate dimrit Halluni tha se nuk pritet qe te kete probleme ne …

Lexo me shume