AKTUALITET

NJESIA ADMINISTRATIVE RRETHINA NIS PASTRIMIN

Njesia administrative Rrethina kete te enjte ka zhvilluar nje aksion per pastrimin e territorit. Administratori ikesaj njesie Vlash Pjetri u shpreh se eshte ivetdijshem per problematikat e trasheguara nga ish komuna Rrethina, megjithate menaxhimii nje territori te paster eshte primar tha ai.Prej kohesh kjo njesi ka qene problematike persa iperket pastrimit te saj. Mbeturinat e zhvendosura vend e pa vend …

Lexo me shume

“AUTOCHTHONOUS”, DEKORATAT E DHENA NGA QEVERIA

Dekorimi i disa individeve me moton “kontribute te rendesishme” nga qeveria shqiptare qe ne kohen e komunizmit kane kryer nje sere krimesh ka ngjallur reagime te forta negative edhe nga gazetaret e Shkodres. Te ftuar ne emisionin “Autochthonous” ata u shprehen se qeveria duhet ti kishte menduar dhe kaluar ne site dekoratat e tilla pasi nuk mund te mbajne te …

Lexo me shume

DEKORIMI I HETUESIT TE At ZEF PLLUMIT, AKT I TURPSHEM

Dekorimi i hetuesit t At Zef Pllumit nga qeveria sht cilsuar si nj akt I turpshm nga prgjegjsi i bibloteks franceskan, njkohsisht botuesi i veprave t At Zef Pllumit, Padr Vitor Demajt. Sipas Padr Vitorit, dekorimi i prsonave t till sht si t vendosesh anti- vlern si vler kombtare. Prandaj nga provinca franceskane ky akt sht cilsuar si akt i …

Lexo me shume

PERCILLET PER NE BANESEN E FUNDIT ALI KAZAZI

sht prcjell pr n banesn e fundit ish-ministri i Qeveris s Pajtimit Kombtar dhe ish-deputeti i Kuvendit t Shqipris, Ali Kazazi I cili u nda nga jeta n moshn 72- vjecare. N homazhet e organizuara n bashkin e qytetit t Shkodres morn pjes, familjar, miq si dhe drejtues t larte t partis demokratike t cilt I shprehen ngushllimet familjes Kazazi …

Lexo me shume

AKU: CILESIA E MIELLIT JO E SIGURTE

Cilesia e miellit ne Shkoder nuk eshte e sigurte. Kjo u pohua nga autoriteti i kontrollit ushqimor i cili tha se ka derguar analizat e miellit ne laboratoret ne drejtorine e pergjithshme dhe pritet ardhja e rezultateve.Erkoi po ashtu tha se produktete e marketeve qe jane te importuara jane te sigurta pasi ne te kundert nuk mund te kalojne ne …

Lexo me shume

SKANDALI I PUKES, PEZULLOHET DREJTUESI I AUTO- AMBULANCES

Skandali I s shtuns n stadiumin e Puks kur Autoambulanca e spitalit q ndodhej n stadium nuk ndizej n momentin kur njri nga futbollistt e Trbunit humbi ndjenjat si pasoje e temeraturave t ulta nuk po kalon pa vemendjen e ministrit t Shndetsis Ilir Beqja. Burime nga Ministria e Shndetsos bjn t ditur se shefi I Shndetsis Shqiptare sht marr …

Lexo me shume

YLLI : PUNETORET TE DENONCOJNE ABUZIMET

Kemi fokusuar inspektimet ne ndermarrjet e medha ku dhe rrisku per abuzime eshte me i larte, me qellim qe te krijohet kushte te sigurta pune per punonjesit. Keshtu u shpreh nga Lezha Drejtori i Inspektoriatit Shteteror te Punes Dritan Ylli, duke ftuar te gjithe punonjesit e ndermarrjeve qe te denoncojne prane ketij insitucioni do abuzim qe ju behet nga punemarresi,duke …

Lexo me shume

ZYRA E SHTYPIT NE SPITALIN E SHKODRES HUMB DEKLARATEN

Ne spitalin rajonal te Shkodres nuk kane te ndalur udite. Pasi nje dite me pare nje i semure ne zonen e ish dollarit u desh te priste me shume se 30 minuta per te mberritur ambulanca, sot nje tjeter rast u be precedente ne spital. Pas ngjarjes se djeshme e cila beri buje ne rrjetet sociale e po ashtu ne …

Lexo me shume

VUKA: NGROHJA NE 3 MENYRA, GAZI ME PROBLEM

Edhe kete vit ngrohja ne Shkolla do te behet ne 3 menyra, ne ish komunat me dru, qyteti pjesa me e madhe me gaz dhe nafte. Per pergjegjesin e zyres arsimore ne Bashkine Shkoder drute dhe nafta hane siguruar ndersa ajo qe mbetet problem eshtegazi kjo per arsye se bashkimi me ish komunat ka bere edhe bashkimin e buxheteve.Reforma territoriale …

Lexo me shume

KABINA NE OBORRIN E SHTEPISE MERR FLAKE

Familja e Sait Milanit ne fshatin Milan te Postrribes prej vitesh jeton mes rrezikut te nje kabine elektrike e cila ndodhet ne oborrin e shtepise se tij. Kjo kabine ka marre flake 5 here. E fundit ishte mbremjen e se dieles ku Saiti thote se rrezikoj jo vetem banesen e tij por edhe banesat perreth pasi shpethimi Ishte I fuqishem. …

Lexo me shume