Thursday , 26 April 2018

AKTUALITET

BSPSH: SE SHPEJTI DO TE NGRIHEMI NE PROTESTE

Shkodra se shpejti do te jete pjese e protestave pasi pakenaqesite ndaj qeverise kane arritur kulmin. Deklarata erdhi nga kryetari I BSPSH Albert Tuka I cili tha se ne 3 ditet e fundit ka inspektuar 22 biznese. I pyetur nese protestat do te jene ne nje linje me opoziten, Tuka tha se protestat jane pakenaqesi te popullit, nese opozita dhe …

Lexo me shume

LARGIMET NGA ADMINISTRATA, LETER E HAPUR KRYEMINISTRITE RAMA!

Leter e hapur Drejtuar Kryeministrit Z.Edi Rama Nė shtator qeveria do tė nisė spastrime tė reja tė administratės nga profesionistėt, pėr t’i mbushur me militantė, ashtu siē paralajmėruat Z.Kryeminister shtimin e anėtarėsisė sė PS-sė me kontingjente nga administrata. Pas fushatės spastruese qė ndėrmoret sapo moret karrigen e pushtetit, po pėrgatisni fushatėn e radhės tė spastrimit. Shtatori do tė jetė muaji, …

Lexo me shume

RADOVANI: “JO” NDERTIMEVE, TEK “VARREZAT E DESHMOREVE”

Hedhja dhe djegia e mbeturinave prane varrezave te deshmoreve vijon te jete nje shqetesim per qytetaret shkodran. Prefekti Radovani prej dy ditesh ne bashkpunim me repartin e zjarrefikesevepo hedhin uje me qellim shuarjen e vatrave te zjarrit, po ashtu ne ndihme kane ardhur edhe biznese te cilat po kontribojne me inerte te cilat hidhen me qellim izolimin e zjarrit I …

Lexo me shume

VIJON SEZONI I TURIZMIT NE SHENGJIN

Shengjini vijon te kete intensitet te larte pushuesish ne bregdet. Temperaturat e larta kane ndikuar ne zgjatjen e sezonit edhe pertej stines se veres. Ata qe gjate Gushtit ishin te zene me pune, i kane planifikuar pushimet e tyre gjate shtatorit dhe jane te kenaqur per klimen por sigurisht edhe me kushtet ne plazhin e Shengjinit. Pushuesit nga Kosova dhe …

Lexo me shume

NDERHYRJA NE SHESHIN E LEZHES NIS BRENDA SHTATORIT

Nderhyrja per te sjelle qytetin e Lezhes ne gjendje normale pas kaosit te shkaktuar me nderhyrjen per ndertimin e rrjetit te ri te ujesjellesit do te nise ne gjysmen e shtatorit. Me largimin e fluksit te pushuesve dhe emigranteve nga rajoni i Lezhes, bashkia do te nise punen e menjehershme per ti dhene frymemarrje qytetit nga problemet e shumta qe …

Lexo me shume

LEZHA JASHTE VEMENDJES SE TATIMOREVE!

Asnje biznes nuk u mbyll ne Lezhe. Te pakte jane serish ata subjekte qe te japin nje kupon tatimor dhe gjithcka po vijon rrjedhen normale. Aksioni i tatimoreve ndaj evazionit fiskal nuk e ka prekur Lezhen. Per situaten ne Lezhe nuk ka asnje shpjegim as nga drejtoria rajonale e tatimeve qe edhe diten e sotme ka qene e zene me …

Lexo me shume

QKR- SHKODER KTHEHET NE “MAKTHIN” E BIZNESEVE

Pritje me orė tė tėra, e ka nga ata edhe me 2 apo 3 ditė dhe pa mundur tė kryejnė shėrbimin e kėrkuar. Ky eshte sherbimi I cili ofrohet  nė sportelin e vetėm tė vėnė nė dispozicion pėr banoret e rrethit Shkoder dhe Malėsi tė Madhe nga QKR. Te zhgenjyer Qytetarėt thone se shteti lek don, por ama sherbime nuk …

Lexo me shume

SHKODER, BIZNESET MBYLLEN PER SHKAK TE AKSIONEVE

Qeveria shqiptare prej ditesh ka deklaruar se aksioni ka si qellim uljen e evazionit fiskal dhe informalitetit por ne fakt tek qytetaret ka mbjellur frike dhe panik.Ndersa gjate dites se sotme Kryeministeri e quajti aksionin “ere shteti”. Nderkohe qe ka kercenuar bizneset se do te perballen me burg nese fshehin informalitetin. Te ndodhur perballe kesaj situate mengjesi I dates 1 …

Lexo me shume

2 SHTATOR NIS AKSIONI NDAJ EVAZIONIT FISKAL SHKODER

Ne daten 2 shtator 35 grupe te tatim-taksave do te shtrihen ne te gjithe territorin e qarkut Shkoder ne aksionin me te madh te ndermarre ndonjehere kunder informalitetit dhe evazionit fiskal. Kjo u be e ditur nga drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa. 1 dite perpara fillimi te aksioneve drejtoria e tatim-taksasve ka mbledhur inspektoret e terrenit per te marre leksione mbi …

Lexo me shume

AKSIONI KUNDĖR EVAZIONIT FISKAL, RADHE PRANE QKR- se

Qindra qytetarė tė Shkodres, tė cilėt zotėrojnė njė biznes tė vogėl apo tė madh dhe kanė qėnė tė paregjistruar, janė detyruar qė tė presin me orė tė tėra nė radhė para zyrave tė QKR-sė qė tė regjistrohen dhe tė pėrditėsojnė tė dhėnat e bizneseve tė tyre. Ultimatumi i dhene nga qeveria shqiptare per nisjen e aksionit ne te gjithe vendin …

Lexo me shume