Wednesday , 20 June 2018

AKTUALITET

TARIKATI REFAI NE SHKODER KA FESTUAR FESTEN E ASHURES

Tarikati “Refai” ne Shkoder ka festuar Festen e Ashures. Besimtare te shumte  kane perkujtuar 72 tė rėnėt nė tokėn e Qerbelasė . Ndersa kane pritur vizita ku perfaqesuesit e komuniteteve fetare kane uruar per me shume mbaresi ne cdo familje. Kryebashkiakja Voltana Ademi tha se festa e Ashures eshte nje nder me te dashurat teksa perkujton sakrificen e te reneve. …

Lexo me shume

LIDHJA E GRUAS DEMOKRATE MESAZH PER KANCERIN E GJIRIT

Ne kuader te muajt kunder kancerit te gjirit Lidhja Demokratike e gruas ne Shkoder ka zhvilluar nje seaNce sensibilizuese. E ftuar ishte edhe kryetarja e Lidhja Demokratike te gruas ne Shqiperi Albana Vokshi e cila tha se per kete vit statistikat flasin per 700 raste te reja te zbuluara me kancer gjiri, prandaj dha mesazhin qe grate te depistohen Kryetare …

Lexo me shume

PREZANTIMI I PLANEVE KOMBETARE TE TERRITORIT

Ministria e zhvillimit urban ka nisur turin e takimeve pėr prezantimin e planeve kombėtare strategjike tė territorit. Nga Shkodra, ku ishin pjesė e tryezės sė diskutimit edhe bashkitė  e Veriut, Zv/ministri Gjon Radovani tha se ky plan ndahet nė 3 orientime. Zv/Ministri Radovani I k dhėnė pėrgjigje edhe shqetesimit pėr nisjen e betonizimit tė zonės sė mbrojtur tė Alpeve, pikėrisht …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKU I PUKES, “DUSH TE FTOHTE” DREJTOREVE TE PS- se 

Kryebashkiaku I Pukės thirri  nė njė takim me dyer tė mbyllura nė zyren e Nėnprefektit tė kėsaj zone, tė gjithė drejtuesit e Institucioneve qė janė propozuar nga Partia Socialiste. Teme e takimit siē bėhet e ditur nga burime tė sigurta ishte kėrkesa e kryebashkiakut pėr rritjen e preformancės nė shėrbim tė qytetarve. I ashpėr dhe I prerė thuhet tė ketė …

Lexo me shume

GJYKATA: PERMBARIMI TE EKZEKUTOJ URDHERIN!

Gjykata e rrethit gjyqesor Shkoder nuk e ka pezulluar urdher ekzekutimin e permbarimit per familjet e lagjes “3 heronjte” nė kėtė qytet. Pavarėsisht kėrkesės sė avokatit mbrojtės tė 8 familjeve pėr pezullimin e urdhėr- ekzekutimit deri nė mbylljen e gjyqit pasi sipas tij pjestarėt e familjes Kujxhia ka nxjerrė certifikatė fallso pėr marrjen e pronėsisė, gjykatėsi i cėshjtes Sokol Shehu …

Lexo me shume

LEZHE, VJEN PERPLASJA E PARE. KESHILLI BASHKIAK NUK I MIRATON PAGAT BASHKISE

Miratimi i struktures tranzitore dhe nivelit te pages per punonjesit e bashkise se Lezhes ka sjelle perplasjen e pare mes te majteve dhe te djathteve. Me shumicen e kartoneve te majtet kane hedhur poshte prozozimet e bashkise per nivelin e pagave dhe strukturen e kesaj njesie vendore duke miratuar propozimet e vete keshillit. Ky vendim eshte cilesuar i nxitur nga …

Lexo me shume

MINATORET: TE KTHEHEN TE GJITHE PUNONJESIT NE PUNE PRANE BER- ALB

Ashtu siē dhe pritej konēensionari I nzjerrjes dhe pasurimit tė Bakrit nė zonen e Pukės tentoj mengjesin e sotėm tė fillonte punen me njė fuqi tė reduktuara punonjėsisht. “BerAlb” nga 250 punonjės qė kishte nė kohen e ndėrprerjes sė aktiviteti thirri njė ditė mė parė rreth 60 prej tyre, pėr tė deklaruara kėshtu rifillimin e aktivitetit. Por nė vend tė …

Lexo me shume

SHKODER, NGA 600 DEPISTIME 5 REZULTOJNE POZITIVE

Ne kuader te muajit Tetor, kunder kancerit te gjirit e njekohesisht 21 teteoti i njohur si dita kombetare e sensibilizimit Drejtoria rajonale e shendetit ne bashkopunim me spitalin rajonal Shkoder organizuan nje fushate sensibilizuese. Specialistia prane DRSH Ilva Gojani ftoj te gjitha femrat qe te kryejne depistimin pasi mamografia eshte falas. Nga 600 depistime te kryera 5 kane rezoltuar pozitive, …

Lexo me shume

AMBASADORI HUNGAREZ HEIZER:BASHKPUNIMI EKONOMIK I DOBET

Kur jam rikthyer ne vitin 2014 kam verejtur se marrdheniet politike jane permiresuar por ato te biznesit jo. Ndaj kam zgjedhur kete takim me bizneset e qarkut Shkoder per te sqaruar dhe ftuar ne nje bashkpunim hungarezo-shqiptare. Ne kete menyre eshte shprehur Ambasadori Hungarez ne vendin tone  Antal Heizer I cili evidentoj mungesen e informacionit ndaj bizneseve ne Shkoder. Kryetari …

Lexo me shume

PRINDERIT: TE KTHEHET NE PUNE MESUESJA NEVILA DURAJ

Prindėrit e nxėnėsve tė shkollės 9- vjecare nė Bushat “Gjon Doci” kanė organizuar njė protestė pėrpara shkollės fillore duke kėrkuar kthimin e mėsuesės sė pezulluar Nevila Duraj. Vetė nėna e nxėnėsit Shpresa Uka thotė se ka kėrkuar qė djalit t’i tėrhiqej vemendja dhe pse jo tė goditej kur prish orėt e mėsimit, ndėrsa jep vlerėsimet maksimale pėr punėn e mėsueses …

Lexo me shume