AKTUALITET

HYSA: KONTROLLE PER SUBJEKTE QE KANE EVAZION

Pas vendimit te qeverise Drejtoria e Tatim Taksave ne Shkoder eshte terhequr nga rikontrollet. Ka qene drejtori i tatim taksave Hysen Hysa i cili tha se po ushtrohet kontrolle vetem ne ato subjekte qe ka te dhena per evazion fiskal, ndersa pjesa tjeter eshte ne procesin e hedhjes ne sistem. Hysa nuk e mohon faktin se mund te kete subjekte …

Lexo me shume

LLOTARIA AMERIKANE, NE SHKODER VETEM NE NJE PREJ ZYRAVE 12 MIJE APLIKIME

Rekordi historik i aplikimeve ka prekur edhe metropolin verior. Vetem ne nje prej zyrave te aplikimit ne Shkoder jane bere 5 mije aPlikime individesh ndersa ne total 12 mije aplikimi perfshire ketu edhe aplikimet familjare. Kriteret e aplikimit kane qene ne baze te arsimit, nuk jane perfshire persona me 8-vite arsim, ndersa grupmoshat kane qene te ndryshme.   Departamenti Amerikan …

Lexo me shume

ULDEDAJ: SHENGJINI NJE ZONE TURISTIKE KREJTESISHT E PASTER

Administrata e vendore e Shengjinit dhe nxenesit e shkollave jane bere pjese e fushates ndergjegjsuese per mbajtjen paster te zones, ndersa kane larguar edhe ato pak mbetje te krijuara nga baticat e detit. Edhe pse mbetjet ne bregdet dhe ne qytetin e Shengjinit jane te pakta si pasoje e nderhyrjeve te vazhdueshme qe kjo njesi administrative ka ndermarre kohet e …

Lexo me shume

“TE PASTROJME SHQIPERINE NE NJE DITE”

20 Nentor “Te pastrojme Shqiperine”. Nisma eshte shtrire edhe ne Shkoder teksa shkollat 9-vjecare dhe te mesme kane nisur pastrimin e mjedisit perreth.  Enkelejda Basha Drejtoreshe e shkolles “Deshmoret e Prishtines” nje nga shkollat pjesmarrese tha se kjo i ndihmon femijet qe te jene te ndergjegjshem per mbajtjen paster te jedisit.   “Te pastrojme Shqiperine ne nje dite”, nen kete …

Lexo me shume

REFORMA NE DREJTESI NE TRYEZE DISKUTIMI NE LEZHE

Nė kuadėr tė Reformės nė Sistemin e Drejtėsisė u zhvillua nė Lezhė tryeza e tretė rajonale pėr prezantimin dhe konsultimin e paketės sė ndryshimeve kushtetuese me gjyqtarė, prokurorė, avokatė, pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, si dhe pedagogė tė fushės sė drejtėsisė tė pranishėm nė kėtė veprimtari.Shefi i Misionit Euralius, dr. Ranier Deville, nė fjalėn e tij hapėse tė prezantimeve  shpjegoi parimet …

Lexo me shume

PATENTAT, NDRYSHON KODI RRUGOR

Keshilli i Ministrave ka miratuar kodin e ri rrugor ne te cilin para shikohen nje sere masash. Ne vendimin e Keshillit te Ministrave thuhet se ”Patenta nuk mund ti jepet drejtuesit te mjetit ne gjendje varesie ndaj droges si dhe abuzon rregullisht me to. Leja e drejtimit te mjetit nuk i leshohet edhe kandidatit te prekur rende nga shqetesimet  psikike …

Lexo me shume

FLAMURI PRANE DAR- SHKODER NE SHKOP FSHESE

Ndonese 28 nentori ka vetem 1 jave per tu perkujtuar Ēudite ne Shkoder ne perkujtim te kesaj date skane fund. Nje nga institucionet me te rendesishme ajo e drejtorise rajonale arsimore ka perdorur nje shkop fshese per te vene flamurin. Kjo eshte pamja e cila ofrohet ne drejtorine rajonale arsimore. Aspak e denje per kete institucion dhe aq me pak …

Lexo me shume

OBLIKE, U NDERPRITET ENERGJIA, BLLOKOJNE RRUGEN

Banorėt e fshatit tė Oblikės kanė bllokuar aksin nacional Shkoder- Muriqan pėr disa minuta nė shenjė proteste pasi OSHEE- ja u ka ndėrprerė energjinė elektrike pasi rezultojnė debitorė. Ėshtė dashur ndėrhyrja e forcave tė policisė pėr tė bėrė zbllokimin e aksit rrugor si dhe normalizimin e qarkullimit nė segmentin qė lidh vendin tonė me Malin e Zi. Banorėt deklarojnė se …

Lexo me shume

“KONSULTIMI PUBLIK I PROJEKTIT TĖ NDRYSHIMEVE KUSHTETUESE”

“Konsultimi publik i projektit tė ndryshimeve kushtetuese” ka si qėllim nxitjen e njė dialogu kombėtar nga tė gjithė, ka deklaruar ndėr tė tjera eksperti ndėrkombėtar i OSBE- sė Arthur Graham gjatė prezantimit tė qėllimit dhe rendėsisė sė reformės nė drejtėsi me pedagogė dhe studentė tė fakultetit tė Juridikut nė universitetin e Shkodres. Nga ana tjetėr ekspertja e nivelit tė lartė prof. …

Lexo me shume

WORKSHOP INFORMATIV NE KUADER TE ORGANIZIMIT TE RI TERRITORIAL

Keshilli i Ministrave dhe OSCE kane organizuar nje workshop informativ per implementimin e funksioneve te decentralizuara ne kuader te organizimit te ri territorial. Qellimi i ketij organizimi ishte rritja e efikasitetit te qeverisjes vendore.Keshilltari i Ministrit per ceshtjet vendore Eneo Hoti tha se vemendja e ketij organizimi eshte pikerisht tek qeverisja vendore. Nderkohe ky organizim vjen pikersisht pas ndermarrjes nga …

Lexo me shume