Monday , 17 February 2020

AKTUALITET

PUNIMET NË RRUGËN “ZABELEJ” NË SHKODËR

Drejt përfundimit po shkojnë punimet në rrugën “Zabelej” në qytetin e Shkodrës. Në një gjatësi 260 meter linear të rrugës, janë vendosur 710 metër linear tubacione KUB dhe KUZ, 450 metër linear rrjet ujësjellësi. Me përfundimin e punimeve, një nga zonat më autoktone të qytetit, me densitet të lartë banorësh, përmirëson aksesin në shërbime dhe lëvizshmëri të këmbësorëve e mjeteve.Ky …

Lexo me shume

PAKETA FISKALE E VITIT 2020 NE BASHKINE LEZHE

Bashkia Lezhë do të ule në masën 30% taksat vendore dhe 10 deri në 20% tarifat e shërbimit. Konfirmimi ka ardhur nga kryebashkiaku Pjerin Ndreu gjatë një takimi me qytetar dhe grupet e interesit për paketen fiskale të vitit 2020. Sipas Ndreut në Lezhë do të zbatohen një sërë projektesh të rëndësishme që do ti ndryshojne pamjen këtij qyteti.Ndreu evidentoi …

Lexo me shume

PERRENJTE MALORE KERCENOJNE ZEJMENIN

Stina e reshjeve ka rikthyer friken e përmbytjeve në shumë zona të Lezhës. Në fshatin Zejmen përrenjte malor janë një kërcenim serioz për zonen e banuar. Mungesa e ndërhyrjes ka bërë që shtrati i tyre të mbulohen nga bimësia dhe inertet, ndërsa dhe pritet malore kanë pësuar dëmtime.Banoret thonë se jetojnë me frike, pasi uji vershon në banesa sa herë …

Lexo me shume

TRAJTIMI FINANCIAR PËR SUPLEMENTIN E MINATORËVE

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar para disa muajsh projekt-ligjin për trajtimin financiar të naftëtarëve dhe minatorëve. Ky projektligj u jep një trajtim suplementar shtesë tre kategorive të profesioneve më të vështira, minatorëve nën tokë, punonjësit e industrisë së naftës dhe gazit dhe metalurgjisë. Në lidhje me trajtimin financiar për suplementin e minatorëve, drejtorja e Insitutit të Sigurimeve Shoqërore Shkodër, Violeta …

Lexo me shume

PUSHUES NE BREGDETIN E SHENGJINIT

Ditet e fundit të tetorit e kanë gjetur Shëngjinin me pushues të shumtë. Temperaturat e pazakonta kanë favorizuar të apasionuarit pas detit që të marrin rreze dhe notojnë.Pushues jo vetem vendas por edhe të ardhur nga qytete të tjera dhe Kosova kanë zgjedhur që fundjaven ta kalojnë në zonen turistike të Shëngjinit. Plazhin në këtë periudhe ata e konsiderojnë si …

Lexo me shume

MINISTRI ÇUÇI VIZITON BLETERRITESIN NE ZADRIME

Javën e ardhshme do të nënshkruhet me qeverinë kineze protokolli që i hap rrugë eksportit të mjaltit nga Shqipëria. Kështu u shpreh ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi teksa ndodhej në Zadrimë të Lezhës tek një bletërritës, i cili prej shumë vitesh prodhon mjaltë në markën “Zadrima”.Në Skemën Kombëtare të këtij viti bletërritësit mund të aplikonin për të …

Lexo me shume

600 KONTROLLE PËR MAMOGRAFINË BRENDA TETORIT

Vijojnë aktivitetet ndërgjegjësuese për luftën ndaj kancerit të gjirit në qytetin e Shkodrës. Në aktivitetin e zhvilluar këtë të premte merrte pjesë edhe deputetja e PS, Senida Mesi, që tha se vetëm brenda muajit tetor janë kryer 600 kontrolle për mamografinë, ndërsa foli edhe për mamografinë e lëvizshme.Ndërkohë, drejtori i operatorit rajonal shëndetësor Shkodër, Astrit Beci, bëri me dije se …

Lexo me shume

GJUETIA E PALIGJSHME NË LIQENIN E SHKODRËS

Prefekti i Qarkut Shkodër Çesk Millja kërkon që të ndalohet gjuetia e paligjshme në liqenin e Shkodrës. Teksa mori pjesë në një takim koordinues ndër-institucional mbi ndalimin e peshkimit të paligjshëm në liqenin e Shkodrës, Millja tha se keq-menaxhimi që i bëhet resurseve të peshkimit po shkaktojnë vetëm dëme ekonomike.I pranishëm në këtë takim ishte edhe zëvëndës ministri i bujqësisë …

Lexo me shume

NGROHJA NË SHKOLLA

Në prag të sezonit të dimrit, Bashkia e Shkodrës, në shërbimet që ofron dhe mbështet shkollat, është edhe shërbimi i ngrohjes. Kjo, për të krijuar kushte sa më të favorshme për nxënësit që mësojnë në shkollat 9- vjeçare dhe të mesme në territorin e Bashkisë Shkodër.Bashkia njofton se aktualisht po vazhdon shpërndarje në shkollat e qytetit dhe në njësitë administrative. …

Lexo me shume

NDËRGJEGJËSIMI NDAJ KANCERIT TË GJIRIT

Vijojnë në Shkodër aktivitetet në kuadër të muajit për ndërgjegjësimin e kancerit të gjirit. Kështu pasditën e së mërkurës u zhvillua një aktivitet nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare Shkodër dhe institucione të tjera.Ndërkohë, mjekët bëjnë apel që të kryhet sa më shpejt mamografia.Në këtë aktivitet merrnin pjesë gra të qytetit të Shkodrës, por edhe më gjërë.

Lexo me shume