Breaking News

AKTUALITET

LERA: RRETH 1 826 BIZNESE JANE KONTROLLUAR N 8 DIT

  N harkun kohor t 8 ditve n qarkun e Shkodrs jan kontrulluar ns jan t pajisur me dokumentacionet e duhura rreth 1826 biznese ndrsa debitor kan rezultuar rreth 190 subjekte. Kjo sht pohuar nga Pal Lera, drejtror I kontollit tatimor gjat emisionit Mirmengjes n TV Rozafa . Zerat q ky aksion po bht n mnyre selektive Lera I hedh …

Lexo me shume

MARK LULA HAP DYERT PER NXENESIT

Pas shume diskutimesh mes bashkise dhe DAR shkolla Mark Lula ka hapur dyert per nxenesit e saj. E pranishme ishte edhe kryebashkiakja Voltana Ademi e cila inaguroi shkollen Mark Lula. Por edhe kt vit megjith investimet e bra, msimi n disa shkolla t Shkodres zhvillohet me turne pr t shmangur mbipopullimin e klasave. Nderkohe instituiconet e Arsimit nuk kane shifra …

Lexo me shume

BLENDI KLOSI INAGURON SHKOLLEN “ARBEN BROCI”

Ministri i Mirqnies Sociale dhe Rinis Blendi Klosi I shoqruar edhe nga zv/ministrja e Arsimit Nora Malaj ka zgjedhur qytetin e Shkodres pr t shoqruar 28 fmij n situata rrugsh pr n shkollaa. Sipas Ministri Klosi jan plot 200 fmij q kan prfituar nga kjo nism e qeveris n 5 qytetet kryesore.Klosi ka br t ditur se n metropolin verior …

Lexo me shume

F- ARREZ, 250 MINATORE PA PUNE. MBYLLET MINIERA!

Kompania e nxjerrjes dhe pasurimit t Bakrit mbyll aktivitetin pr nj vit, 250 punonjs n Fush Arrz nga nesr pa pun, paralajmrohen protesta Nga Armir Mehaj Trodnitet Fush Arrzit, Kompania konensionare e nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit Ber Alb mbyll aktivitetin e saj pr nj vit, 250 punonjs mbeten pa pun. Kompania e cila fillimisht kishte njoftuar punonjesit se …

Lexo me shume

VITI SHKOLLOR, MUNGOJNE ABETARET PR 1 800 NXNS

1 800 nxns q do ulen pr her t par n bankat e shkolls do ju mungoj libri me I rndsishm, ai I abetare, deri javn e ardhshme t pakten sipas njoftimit t DAR- Shkoder. Informacioni u b i ditur gjat deklarats pr shtyp t drejtuesit t DAR- Kadri Ymeri n urimin e prcjell pr t gjith nxnsit dhe msusit …

Lexo me shume

LEZHE, AKSIONI KUNDER INFORMALITETIT!

“Aksioni kundr informalitetit nuk sht nj aksion kunder biznesit por n mbeshtetje t tij”, kshtu sht shprehur Drejtori Rajonal i Tatimeve n Lezh Arjan Barbulluashi gjat nj takimi sensibilizuesd me prfaqesues t bizneseve n rrethin e Lezhs. Ai tha se bizneset q kan vite t tera t regjistruar n QKR dhe q paguajn rregullisht detyrimet ndaj shtetit, jan ata q …

Lexo me shume

HYSA: NUK KA ARRESTIME INSPEKTORESH NE TATIM-TAKSA

Lajmit te publikuar ne media 1 dite me apre se dy inspektore te tatim-taksave dhe pergjegjesi I grupit jane arrestuar pas nje denoncimi te bere nga ana e subjekteve se keto inspektore kane marre rryshfet, drejtori I tatim-taksave Hysen Hysa e mohon kategorikisht duke dhene kete pergjigje.Hysa thote se ne terren jane 32 grupe ndersa jane konfiskuar 21 subjekte. Titullari …

Lexo me shume

QYTETARET: TATIMET DHE POLICIA PO USHTROJNE TERROR

Konfiskimi I nje subjekti ne Rus nga ana e tatim-taksave dhe krimit ekonomik eshte shoqeruar me debate te forta mes inspektoreve dhe pronareve te biznesit.Pronaret e subjektit jane shprehur se nuk kane fitim ndaj nuk mund te paguajne taksa te tilla. Ne kete menyre eshte dashur edhe nderhyrja e policise per te qetesuar situaten. Ndue Kroni I aferm I subjektit …

Lexo me shume

RRUGET E QYTETIT MES PARKIMEVE DYSHE DHE TRAFIKUT TE RENDUAR

Ne cdo rruge te qytetit sheh automjete te cilat parkojne sipas deshires, ne mes te rruges. Automjete te tjera te cilat nuk respektojne aspak rreth rrotullimet po dalin por marrin kthesen ne cdo kohe. Pervec kesaj ne kryqezimet kryesore nuk sheh asnje efektiv te policise rrigore I cili do te sherbente per normalizimin e situates. Kjo eshte nje panorame e …

Lexo me shume

ALEKSANDER PASHUKU ADMINISTRATOR I NJESISE BERDICE

Aleksander Pashuku eshte administratori i ri i njesise vendore Berdice. Prezantimi i tij u be nga kryebashkiakia Voltana Ademi e cila tha se zgjeshja e Pashukut eshte me e mira per menaxhimin e njesise Berdice. Ne fjalen e tij Administratori i zgjedhur Alekjsander Pashuku tha se do te punoje se bashku me komunitetin per te kryer sa te mire detyrat …

Lexo me shume