AKTUALITET

BSPSH: BIZNESI GATI TE PROTESTOJE

Bashkimi i sindikatave te pavarura eshte ne pergatitje te protestave te radhes. Tashme protestat do te zgjerohen ne shume dimensione, arsim, shendetesi dhe biznese. Kryetari i BSPSH Albert Tuka tha se shterngimi i masave per bizneset eshte i papranueshem.   Nga kjo e enjte ka hyre ne fuqi ndryshimi ne ligjin e gjobave me 5-fishim deri ne 10-fishim te gjobave …

Lexo me shume

PROPOZIMI PER BURG NDAJ SHPIFESVE, REAGOJNE GAZETARET

Propozimi i qeverise per denim me burg kundrejt shpifesve ku pike kye jane mediat eshte ndeshur me reagime te forta. Gazetaret e mediave lokale e po ashtue dhe kombetare jane shprehur se ky eshte nje hap pas ndaj demokracise dhe lirise se fjales.   Nderkohe Organizata pr Bashkpunim dhe Siguri n Europ, OSBE, lshoi nj deklarat shum kritike ndaj propozimit …

Lexo me shume

IDENTIFIKIMI DHE MBROJTJA E FEMIJEVE NE SITUATE RRUGE

T gjitha institucionet n nivel kombtar dhe lokal duhet t bashkpunojn pr identifikimin dhe mbrojtjen e fmijve n situat rruge, ka qn kjo deklarata e ministrit t Mirqnies Sociale dhe Rinise Blendi Klosi gjat takimit institucional n bashkin e Shkodres pr zbatimin institucional pr zbatimin e planit t veprimit pr fmijt n situat rrug. Nga ana tjetr kryebashkiakja Voltana Ademi …

Lexo me shume

REFORMA NE PERSONELIN E MESEM, PROTESTA NE SPITALIN E MIRDITES

Personeli i mesem ne spitalin e Mirdites i mbeshtetur edhe nga mjeket ka nderprere punen per rreth 1 ore ne shenje proteste ndaj reformes se Ministrise se Shendetsise qe parashikon shkurtimin drastike te punonjesve. Sipas tyre kjo reforme e pastudiuar dhe e pakonsultuar do te preke sherbimin ndaj pacienteve ndersa me nje te rene te lapsit hidhen ne rruge punonjes …

Lexo me shume

MINISTRI KLOSI TUR TAKIMESH NE SHKODER

Ministri i Mireqenies Sociale dhe Rinise Blendi Klosi ka zhvilluar nje sere takimesh ne Shkoder ku fillimisht eshte ndalur prane biznesit fason. Gjate ketij takimi pervecse i dha mbeshtetje ketij biznesi i beri thirrje qytetareve qe ti drejtohen biznesit fason per punesim dhe jo te largohen per azil ne Europe. Me pas Klosi ka marre pjese nn nshkrimin e marrveshjes …

Lexo me shume

PUKE, PROBLEME ME REGJISTRIMIN E PRONAVE

N zonen e Puks kalimi n pronsi, kryesisht I siprfaqeve pyjore rezulton t jet abuziv n dhjetra raste, ndrsa nuk mungon dhe fenomeni i mbivendosjes s prons. Konstatimi sht br nga kreu I Zyres s Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme n Puk, Tonin Bala, I cili teksa denoncon kalimin si pron e nj individe nj siperfaqeje t madhe pyjore n …

Lexo me shume

UJESJELLESI, HUMBJET KETE VIT NE 70%

Humbjet ne rrjet vijojne te jene sfide per drejtorine e ujesjellesit ne Shkoder. Edhe kete vit rreth 70% e vleres rezulton ne humbje kjo sipas drejtorit Leonard Kepi eshte shifer alarmante pasi perkthehet ne mungese investimesh e po ashtu ne borxhe. Kepi ben me dije se nje tjeter problem eshte rrjeti tejet i amortizuar pasi prej gjysem shekulli nuk ka …

Lexo me shume

UNIONI STUDENTOR SHKODER NE MBESHTETJE TE PROTESTES

Unioni i pavarur studentor Shkoder ka mbeshtetur protesten e bere nga studentet ne Tirane ndonese nuk kane qene pjesmarres. Sipas tyre kjo ka ndodhur per shkaqe organizative. Studentet e universitetit “Luigj Gurakuqi e quajne absurde rritjen e tarifes se studimeve.Ndersa apelojne qe qeveria te marre parasysh kerkesat e tyre.   Studentet ne te gjithe vendin kane protestuar kunder rritjes se …

Lexo me shume

LEZHE, QYTETI PA ENERGJI ELEKTRIKE, RIKTHEHEN GJENERATORET

Prej mesnats, n t gjith qytetin e Lezhs, mungon energjia elektrike. Shkak sht br dmtimi i linjes elektrike nga firma q po kryen punimet pr linjn e ujsjellsit t ri.Kjo ka br q i gjith qyteti t paralizohet si pasoje e mungess s energjis, ndrsa bizneset kan ndezur gjeneratort. Fidri elektrik i dmtuar ka qen n afersi t stadiumit, ndrsa …

Lexo me shume

E ARDHMJA E ZHVILLIMIT TE INDUSTRISE FASON

E ardhmja dhe zhvillimi i industrise dhe biznesit fason ka qene ne fokus te seminarit te organizuar nga Konsullata italiane ne Shkoder.Ne kete takim u diskutua per lindjen dhe zhvillimin e fasoneve ne vendin tone te mbeshtetur nga shteti italian. Perfaqesuesit e disa prej bisneseve te tilla ne qytetin tone e konsideruan te rendesishem per ekonomine e vendit zhvillimin e …

Lexo me shume