AKTUALITET

BSPSH PARALAJMERON PROTESTA

Bashkimi I sindikatave te pavarura dega Shkoder ka lajmeruar protesta te metejshme. Kete here sipas kryetarit Albert Tuka pervec biznesit ne radhet e falimentimeve jane edhe taksite 8+1 si rezultat I reformave me 2 standarte. I pyetur per pozicionin politik dhe aludimet se BSPSH eshte bashkuar ne qendrime me opoziten Tuka jep kete pergjigje. 20 dite ishin lene afat nga …

Lexo me shume

TARIKATI REFAI NE SHKODER KA FESTUAR FESTEN E ASHURES

Tarikati “Refai” ne Shkoder ka festuar Festen e Ashures. Besimtare te shumte kane perkujtuar 72 t rnt n tokn e Qerbelas . Ndersa kane pritur vizita ku perfaqesuesit e komuniteteve fetare kane uruar per me shume mbaresi ne cdo familje. Kryebashkiakja Voltana Ademi tha se festa e Ashures eshte nje nder me te dashurat teksa perkujton sakrificen e te reneve. …

Lexo me shume

LIDHJA E GRUAS DEMOKRATE MESAZH PER KANCERIN E GJIRIT

Ne kuader te muajt kunder kancerit te gjirit Lidhja Demokratike e gruas ne Shkoder ka zhvilluar nje seaNce sensibilizuese. E ftuar ishte edhe kryetarja e Lidhja Demokratike te gruas ne Shqiperi Albana Vokshi e cila tha se per kete vit statistikat flasin per 700 raste te reja te zbuluara me kancer gjiri, prandaj dha mesazhin qe grate te depistohen Kryetare …

Lexo me shume

PREZANTIMI I PLANEVE KOMBETARE TE TERRITORIT

Ministria e zhvillimit urban ka nisur turin e takimeve pr prezantimin e planeve kombtare strategjike t territorit. Nga Shkodra, ku ishin pjes e tryezs s diskutimit edhe bashkit e Veriut, Zv/ministri Gjon Radovani tha se ky plan ndahet n 3 orientime. Zv/Ministri Radovani I k dhn prgjigje edhe shqetesimit pr nisjen e betonizimit t zons s mbrojtur t Alpeve, pikrisht …

Lexo me shume

KRYEBASHKIAKU I PUKES, DUSH TE FTOHTE DREJTOREVE TE PS- se

Kryebashkiaku I Puks thirri n nj takim me dyer t mbyllura n zyren e Nnprefektit t ksaj zone, t gjith drejtuesit e Institucioneve q jan propozuar nga Partia Socialiste. Teme e takimit si bhet e ditur nga burime t sigurta ishte krkesa e kryebashkiakut pr rritjen e preformancs n shrbim t qytetarve. I ashpr dhe I prer thuhet t ket …

Lexo me shume

GJYKATA: PERMBARIMI TE EKZEKUTOJ URDHERIN!

Gjykata e rrethit gjyqesor Shkoder nuk e ka pezulluar urdher ekzekutimin e permbarimit per familjet e lagjes “3 heronjte n kt qytet. Pavarsisht krkess s avokatit mbrojts t 8 familjeve pr pezullimin e urdhr- ekzekutimit deri n mbylljen e gjyqit pasi sipas tij pjestart e familjes Kujxhia ka nxjerr certifikat fallso pr marrjen e pronsis, gjykatsi i cshjtes Sokol Shehu …

Lexo me shume

LEZHE, VJEN PERPLASJA E PARE. KESHILLI BASHKIAK NUK I MIRATON PAGAT BASHKISE

Miratimi i struktures tranzitore dhe nivelit te pages per punonjesit e bashkise se Lezhes ka sjelle perplasjen e pare mes te majteve dhe te djathteve. Me shumicen e kartoneve te majtet kane hedhur poshte prozozimet e bashkise per nivelin e pagave dhe strukturen e kesaj njesie vendore duke miratuar propozimet e vete keshillit. Ky vendim eshte cilesuar i nxitur nga …

Lexo me shume

MINATORET: TE KTHEHEN TE GJITHE PUNONJESIT NE PUNE PRANE BER- ALB

Ashtu si dhe pritej konensionari I nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit n zonen e Puks tentoj mengjesin e sotm t fillonte punen me nj fuqi t reduktuara punonjsisht. BerAlb nga 250 punonjs q kishte n kohen e ndrprerjes s aktiviteti thirri nj dit m par rreth 60 prej tyre, pr t deklaruara kshtu rifillimin e aktivitetit. Por n vend t …

Lexo me shume

SHKODER, NGA 600 DEPISTIME 5 REZULTOJNE POZITIVE

Ne kuader te muajit Tetor, kunder kancerit te gjirit e njekohesisht 21 teteoti i njohur si dita kombetare e sensibilizimit Drejtoria rajonale e shendetit ne bashkopunim me spitalin rajonal Shkoder organizuan nje fushate sensibilizuese. Specialistia prane DRSH Ilva Gojani ftoj te gjitha femrat qe te kryejne depistimin pasi mamografia eshte falas. Nga 600 depistime te kryera 5 kane rezoltuar pozitive, …

Lexo me shume

AMBASADORI HUNGAREZ HEIZER:BASHKPUNIMI EKONOMIK I DOBET

Kur jam rikthyer ne vitin 2014 kam verejtur se marrdheniet politike jane permiresuar por ato te biznesit jo. Ndaj kam zgjedhur kete takim me bizneset e qarkut Shkoder per te sqaruar dhe ftuar ne nje bashkpunim hungarezo-shqiptare. Ne kete menyre eshte shprehur Ambasadori Hungarez ne vendin tone Antal Heizer I cili evidentoj mungesen e informacionit ndaj bizneseve ne Shkoder. Kryetari …

Lexo me shume