Wednesday , 21 February 2018

AKTUALITET

Ulqin- Sukubine, ne Mars nis faza e trete!

Punimet per fazen e tret te rruges Ulqin – Sukubine, do te fillojne ne muajin mars te vitit te ardhshem. Ky fakt behet I ditur nga perfaqesuesit e komunes se Ulqinit ne nje interviste per televizionin rozafa. Rruga kryesore qe lidh Ulqinin me Shkodren eshte nje nga rruget me te frekuentuara ne republiken e Malit te Zi pasi cdo sezon …

Lexo me shume

Migjeni, Vasa dhe Gurakuqi deshmore te LANǔ

Luigj Gurakuqi, Pashko Vasa dhe Migjeni, kryesojn listn e emrave t dshmorve t luftes nacional clirimtare pran varrezave t dshmorve n Shkoder. Migjeni, Pashko Vasa dhe Luigj Gurakuqi jan mes 68 emrave t dshmorve t Shkodrs q dhan jetn n Luftn pr lirimin e vendit nga pushtuesi. Lists s emrave t dshmoreve t LANC i jan shtuar edhe emrat e …

Lexo me shume

Homazhe prane Varrezave te Deshmoreve

29 Nentori, 70- vjetori i lirimit te vendit edhe kete vit sht festuar vetm nga t majtit n Shkoder dhe veterant e lufts antifashiste nacional lirimtare. Pas nj aktiviteti festiv kinema millenium prfaqsuesit e s majts kan nderuar veprn e bijve t kombit, duke vendosur kurora me lule tek varrezat e dshmorve. Ndrsa m pas kan dhn edhe mesazhet …

Lexo me shume

Inagurimi i 5 Heronjve shoqerohet me polemika

Tashm inaugurimi i memorialit t 5 Heronjve t Vigut po kthehet n nj cshtje debati n mes prefekturs s qarkut Shkoder dhe komuns Rrethina. Ashtu sic u shoqrua me akuza dhe kundr akuza n mes djathtve dhe t majtve lvizja e 5 Heronjve t Vigut nga varrezat e dshmorve pran rrethrrotullimit t Dobracit, inagurimi I ktij busti po shoqerohet me …

Lexo me shume

Prishja e banesave, Banoret protesojne perpara bashkise

Pronart e banesave prreth stadiumit Loro Borici kan zgjedhur sheshin prpara bashkis s Shkodres n momentin e ngritjes s flamurit pr t protestuar kundr prishjes s ndrtimeve n kt zon. Sipas banorve, prishja e ndrtimeve pran stadiumit i penalizon padrejtsisht, pasi jan 30 familje q preken nga ky aksion. Banort kan zhvilluar debate edhe me kryebashkiakun e Shkodres Lorenc Luka …

Lexo me shume

102- vjetori i shpalljes se Pavaresise

Ka qn ora 09-00 e s premtes kur kan nisur aktivitetet festive ne qytetin e Shkodres me rastin e 28 Nentorit, festes se Pavareise. Prpara bashkis s metropolit verior jan mbledhur drejtuesit e pushtetit lokal, prfaqsuesit e klerit si dhe dhjetra qytetar t Shkodres. M pas jan vendosur edhe kurora me lule pran memorialit t Luigj Gurakuqit. Ky edhe ka …

Lexo me shume

Inaugurimi i 5 Heronjve me 29, jo me 26 Nentor

Edhe pse 24 ore me pare kreu i parlamentit Ilir Meta vendosi kurora me lule prane bustit te 5 heronjve te vigut I shoqeruar edhe nga deputetet e mazhorances se qarkut Shkoder, punimet prane ketij memoriali akoma skane perfunduar, ndersa inagurimi do te behet me 29 Nentor. Ky fakt behet I ditur nga kryekomunari i Rrethinave Luan Harusha ne nje …

Lexo me shume

INUK zbarkon tek stadiumi Loro Borii

Pas matjeve topografike pran stadiumit Loro Borici, kan zbarkuar inspektort e INUK- ut, t cilt kan nisur verifikimin e t gjitha objekteve prreth stadiumit. Kt t enjte inspektort e ardhur nga Tirana kan nisur verfikimin e t gjitha dokumentave t objekteve t cilt ndodhen pran loro Boricit. Pas ksaj faze pritet edhe vendimi pr objektet t cilat do t shemben …

Lexo me shume

Ndregjoni: 29 Nentori, nuk eshte dite feste per shqiptaret!

Shoqata e te perndjekurve politik ka organizuar aktivitet ne kuader te festes se Pavaresise. Presidenti I Unionit te ish te perndjekurve, Besim Ndergjoni thekson se 29 nentori nuk eshte dite feste per ish te perndjekurit dhe fton te gjithe qytetaret se me 29 nentor te jene ne Tirane per nje marshim paqesore. Ne fund jane shperndare dhe 4 certifikata mirenjeohje …

Lexo me shume

Dedvukaj: Aksi Vau Dejes- Koman, pa investim!

Tani pr tani nuk ka asnje plan konkret per te nderhyre ne aksin rrugor Vau Dejes- Koman, por eshte paraqitur projekti ne drejtorin e autoritetit rrugore Shqiptare per tu miratuar vitin e ardhshm. Ky fakt bht I ditur nga drejtori I autoriteti rrugor pr Veriun Nikolin Dedvukaj. Me tej Dedvukaj ka folur dhe per masat qe jane marr per rruget …

Lexo me shume