AKTUALITET

STARTON PROJEKTI I MUZEUT VIRTUAL MARUBI

Eshte organizuar ceremonia ne startim te projekti i muzeut virtual Marubi, duke arkivuar, kataloguar dhe dixhitalizuar arkivin fotografik t ksaj pasurie kombtare. Pjese e ceremonise ishte edhe ministrja e kulturs Mirela Kumbaro e cila e quajti sfide nisjen e projektit.Ndrsa pr kryebashkiaken Voltana Ademi mbshtetja duhet t jet e gjithanshme, q kjo fototek t promovohet si mark territoriale e Shkodres.Deri …

Lexo me shume

SHEMBET URA, IZOLOHET HAJMELI

Rrzimi i nj ure n njsin administrative t Hajmelit n bashkin e Vaut Dejsit ka izoluar pes fshatra t zons. Prurjet e shumta t lumit kan shembur urn q ishte rikonstruktuar per para pak muajsh. Banort e zons krkojn ndrhyrje t menjhershme, pasi sht e pamundur lvizja n kt situat. Bashkia e Vaut Dejsit ka nisur punen per ndertimin e …

Lexo me shume

NUK KA ASNJE GARANCI PER ENERGJINE E HIDROVOREVE!

Furnizimi i vazhdueshem i hidrovoreve ne Lezhe me energji elektrike eshte i pasigurte. Hidrovori ne Ishull Shengjin qe shmang permbytjen e nenstacionit elektrik te Lezhes nuk jep asnje garanci. Linja elektrike qe furnizon kete nenstacion furnizon njekohesisht edhe banoret e zones, ndaj edhe avarite jane te shpeshta. Ky hidrovor nuk ka nje linje te dyte qe garanton furnizimin e tij …

Lexo me shume

OSJA: SPITALI RAJONAL KA PERFITUAR 34 MLN LEKE FONDE SHTESE

Ne kohen kur ne spitalin Rajonal Shkoder ankesat nga sindikatat por edhe qytetaret jane te shumta per mungese medikamentesh paradoksale eshte fakti i fondeve. Qe nga muaj shtator fondi ne drejtim te spitalit eshte shtuar me 34 milion leke te reja. Osja flet edhe per rimbursimet dhe abuzimet e konstatuara ne farmaci te cilat kane shkaktuar edhe nje dem te …

Lexo me shume

MBLIDHEN EMERGJENCAT, KERKOHET VEPRIM I PERBASHKET

Moskoordinim i punes mes institucioneve, probleme qe vine nga e shkuara, mangesi ne mjete dhe financa si dhe mos vlersim i situatave qe ne fakt perseriten vazhdimisht. Keto jane konkluzionet e shtabit te emergjencave civile ne lezhe qe ka analizuar situaten e krijuar 2 ditet e fundit si pasoje e permbytjeve. Ndersa shtabi i emergjencave civile ne lezhe e mbylli …

Lexo me shume

STARTON VITI I RI AKADEMIK 2015-2016

Kete te hene ka nisur viti I ri akademik 2015-2016. Zevendes rektori I Universitetit Luigj Gurakuqi Fatmir Vadahi uroj te gjithe pedagoget dhe studentet teksa e vuri theksin tek rritja e cilesise si prioriteti me I rendesishem.I pyetur mbi ndryshimet ne numerin e studenteve Vadahi tha se kete vit numri ka qene ne te njejten linje sin je vit me …

Lexo me shume

TE VERBERIT SHKODER ZHVILLOJNE KONFERENCEN KOMBETARE

Ne territorin e qarkut Shkoder po jo vetem nuk ka akses te mjaftueshem per te verberit ne marrjen e informacioneve ne drejtesi dhe sherbime te tjera. Ky fakt u pranua gjate KonferencS Kombtare Aksesi n drejtsi nj fokus i ri pr nenet 12 dhe 13 t Konvents s OKB-s pr t drejtat e personave me aftsi t kufizuara. nga …

Lexo me shume

KANCERI I GJIRIT PARANDALOHET”

Muaji Tetor sht muaji ndrkombtar i dedikuar pr ndrgjegjsimin e popullats rreth kancerit t gjirit. N kuadr t ktij muaji, Universiteti i Mjeksis, Tiran bashkohet n kt nism dhe bashkpunon ngusht me Kshillin Studentor t Universitetit t Mjeksis Tiran dhe organizatn “Brainstorm”, duke organizuar, , aktivitetin Kanceri i Gjirit Parandalohet”. Kjo nism vjen si nevoj pr t rritur vmendjen dhe …

Lexo me shume

MAMOGRAFIA NE POLIKLINIKE JASHTE FUNKSIONIT

Nje jave pas deklarates se titullares se spitalit rajonal Shkoder asgje nuk ka ndryshuar. Mamografia ne poliklinike vijon te jete jashte funksionimit. Ne fakt kjo mamografi ka muaj qe nuk funksionon. Por Drejtoria tha se te henen do te jete gati. Ndonese sot eshte e premte mamografia vijon te qe jete jashte cdo lloj funksionimi. Deri kur do te jete …

Lexo me shume

“ZGJIDHJA PER LEZHEN NGA PERMBYTJET ENDE NE DISKUTIME”

Nderhyrja e drejtorise se sherbimeve ne bashkine e Lezhes per te normalizuar situaten e krijuar ne qytet pas reshjeve te shiut nisi kete mengjes. Largimi i inerteve te sjella ne rrugen kryesore pas gerryerjeve te kanaleve qe jane hapur per vendosjen e tubacioneve te ujit te pishem pati perqendrimin e mjeteve dhe punetoreve. Do te kete serish permbytje. Kete konkluzion …

Lexo me shume