AKTUALITET

RIKONSTRUKTOJNE XHAMINE, PERFUNDOJNE NE POLICI

Kane nisur rikonstruksionin e xhamise se fshatit Kullaj ne njsin administrative t Postrribs n Shkoder, por kan prfunduar t shoqruar n mjediset e komisariatit t Shkodres. 3 puntorve q jan shoqruar n polici u sht krkuar nse jan t siguruar, por kto t fundit u kan thn se po punojn vullnetarisht. Shoqrimi I puntorve sht totalisht I padrejt sipas komunitet …

Lexo me shume

RADOVANI I KUNDERPERGJIGJET KRYEBASHKIAKES ADEMI

Prefekti I qarkut Shkoder Paulin radovani ka reaguar pas akuzave te bera ne drejtim te institucionit te tij nga ana e kryebashkiakes Voltana Ademi ne lidhje me verifikimet e listave te perfituesve te ndihmes sociale. Sipas prefektit dosjet e perfituesve nuk behen ne prefekture. Radovani ka thumbuar edhe keshilltaren e majte Senida Mesi ne lidhje me deklaratat e saj persa …

Lexo me shume

MBLEDHJE URGJENTE PER EVITIMIN E PERMBYTJEVE

Prefektura ka mbledhur te gjitha strukturat vendore ne nje mbledhje urgjente per evidentimin e rrezikshmerise gjate sezonit dimror. Drejtori I bordit te kullimit teksa perseriti faktin se hidrovori I asit eshte jashte cdo standarti beri me dije edhe pjesen qe kalon ne pergjegjesi te bashkise Shkoder.Drejtori i zjarrefiksve Zamir Sylja evidentoj problematikat me te cilat haset ky sektor.Nga ana e …

Lexo me shume

PUKE, MINATORET NISIN PROTESTAT NDAJ BER- ALB!

Sot kur u mbushen plot nj muaj kur 250 punonjs t kompanise Ber- Alb jan pa pun Sindikatat e pavarura n zonen e Puks lajmruan dshtimin e negocialtave me kompanin e nzjerrjes dhe pasurimit t Bakrit. Kreu I sindikatave t Pavarura n kt zon, Gjon Zeka bn t ditur se kshilli sindikalist n bashkit Puk dhe Fush Arrz vendosi fillimin …

Lexo me shume

ADEMI: INSTITUCIONI I PREFEKTIT NUK KA BERE DETYREN!

Gjat mbledhjes s kshillit t bashkis s Shkodres, kshilltart e majt I kan krkuar kryebashkiaks Voltana Ademi q t verifikohen listat e familjeve q prfitojn ndihm ekonomike pasi sipas tyre numri I familjeve q prfitojn n zonat administrative malore sht shum her m i madh sesa numri I familjeve q jetojn. I menjhershm ka qn reagimi i kryetars s bashkis …

Lexo me shume

BSPSH KERKON TAKIM ME KRYEMINISTRIN RAMA

Nese nuk takohemi me kryeministrin Rama per te diskutuar rreth aksionit kunder informalitetit, problemet e arsimatareve, mungesen e medikamenteve do t nisin protestat n t gjith Shqiprine, ky vendim sht marr pasditen e s marts gjat nj takimi t zhvilluar n Tiran nga e gjith kryesia e BSPSH. Kryetari i Sindikates s Pavarur Shqiptare dega Shkoder Albert Tuka pohon pr …

Lexo me shume

PERFUNDON NE SPITAL NGA TERRORI I TATIMOREVE

Nje grua rreth 50 vjece banore e lagjes Ishull Lezhe ne qytetin e Lezhes perfundoi ne spital pasi humbi ndjenjat nga terrorizimi qe pesoi nga prania e shume tatimoreve edhe uniformave blu ne oborrin e nderteses se saje qe sherbente si biznes dhe shtepi banimi. Ajo u dergua menjehere ne urgjencen e spitalit te Lezhes nga nje furgon i policise, …

Lexo me shume

ADEMI: LIGJI I QEVERISJES VENDORE I BIE NDESH KUSHTETUTES!

Projekt- ligji i ri pr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore ka probleme edhe me kushtetueshmrin dhe n disa raste i bien ndesh akteve ligjore, deklarata sht br nga kryetarja e bashkis Shkoder Voltana Ademi gjat takimit konsultativ me kryetart e njsive vendore dhe ekspertet ligjor t njsive vendore t qarqeve Shkoder, Lezhe, Kuks dhe Dibr n lidhje me projekt- …

Lexo me shume

ARRIHET AKORDI NE TAKIMIN BSPSH-TATIM TAKSA

Bashkimi i Sindikatave te Pavarur Shkoder ka zhvilluar nje takim me drejtorin e tatim-taksave Hysen Hysa per problemet qe po kalon biznesi I vogel ne Shkoder. Ne fund te takimit Tuka e qujti sukses per arritjet qe pat nga ky takim, e po ashtu Hysa lajmeroj se edhe me kerkese te kryebashkiakes Ademi per bizneset ambulant ne zdrale do te …

Lexo me shume

PERMBYTJET, FONDET PROBLEM PER BORDIN E KULLIMIT

N prag t stins s Dimrit, ku reshjet jan t shumta dhe Shkodra rrezikohet nga prmbytjet, situata paraqitet problematike n argjinaturn e Darragjatit, ku zona rrezikohet nga permbytjet. Ky fakt sht br I ditur nga drejtori I bordit t Kullimit n Shkoder Ardit Hotaj, I cili evidenton faktin se pavarisht ndrhyrjeve n kt argjinatur situat mbetet problematike. E ndrkoh fondet …

Lexo me shume