Thursday , 21 February 2019

AKTUALITET

MUNGESA E NJE ZYRE INFORMACIONI TURISTIK NE SHKODER

Ne prag te sezonit turistik, qyteti i Shkodres perballet me nje problem serioz. Turistet e shumte qe vizitojne kete qytet dhe zonat turistike qe ndodhen perreth tij nuk kane nje zyre informacioni qe te orientohen per pikat turistike. E vetmja zyre informacioni qe ndodhet ne qytetin e Shkodres, afer Turizmit, nuk funksionon prej kohesh. Ne nje interviste per Tv Rozafa, …

Lexo me shume

DEKRETI I PAPA FRANĒESKUT PER 38 MARTIRET, REAGON KRYEMINISTRI RAMA

Pas lajmit tė firmosje sė dekretit tė martirizimit tė 38 martirėve tė kishės katolike shqiptare nga Papa Francesco, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. “Krenari Kombėtare pėr martirėt dhe pėrulje me respekt tė thellė pėr Papa Fraēeskun”, shkruan kreu i Qeverisė nė Facebook.

Lexo me shume

BUSHATI: DEKLARATA E PREFEKTIT EMOCIONALE

Mbledhja e se enjtes e keshillit Bashkiak eshte me e rendesishmja e ketij viti per shkak te buxhetit te vitit 2016.  Kryetari i keshillit bashkiak Xhemal Bushati nje dite perpara mbledhjes gjate nje interviste per Tv Rozafa thote se diskutimi dhe miratimi i buxhetit ka kohe te mjaftueshme te enjten ne keshill pasi materialet u jane derguar keshilltareve 11 dite me …

Lexo me shume

DEGJESE MBI ECURINE E PLANIT VENDOR SHKODER

Bashkia Shkoder ka organizuar degjesen e radhes publike per te diskutuar ecurine e procesit te hartimit te planit te pergjithshem vendor. Kryebashkiakia Voltana Ademi edhe nje here permendi disa nga prioritetet qe i jane propozuar per hartimin e planit. Ademi beri me dije se ky plan nuk ka marre formen perfundimtare. Pjese e degjeses publike kane qene deputete, perfaqesues te …

Lexo me shume

MEDIU: KJO ESHTE NJE NGA QEVERISJET ME TE KEQIJA!

Kjo ėshtė njė nga qeverisjet mė tė kqėija qė ka njohur ndonjėherė historia e Shqipėriė, Deklarata ka ardhur nga kreu i republikanėve Fatmir Mediu nga qyteti I Shkodres gjatė njė takimi me strukturat e republikanėve nė kėtė qark. Mediu I ėshtė rikthyer rezultatit tė zgjedhjeve parlamentare tė 2013- es, ku sipas tij republikanėt de facto e kanė fituar mandatin nė qarkun …

Lexo me shume

KISHA KATOLIKE SHQIPTARE KA 38 MARTIRE

Papa Franēesku firmos zyrtarisht martirizimin e 38 Martirėve tė Kishės katolike ndersa shpalli dekretin e martirizimit tė 38 martireve tė vrarė nė 1945-1974.Njoftimi ėshtė dhėnė nga Imzot Angelo Massafra, presidenti i Konferencės Ipeshkvnore. “Dje, mė 26, Dita e Nėnės sė Kėshillit tė Mirė, Pajtorja e Shqipėrisė dhe e Shkodrės, pasdrekė, Ati i Shenjtė Franēesku, duke pranuar nė audiencė Kardinalin Angelo …

Lexo me shume

ZGJEDHJET NE UNIVERSITET, VERIFIKOHEN 13 ANKESA

Eshte permbyllur procesi I ankimimit per parregullsit ne diten e votimit ne universitetin “Luigj Gurakuqi”. Prane komisionit institucional te ankimimit jane derguar 13 ankesa qe lidhen me procesin zgjedhor te mbajtur ne universitetin “Luigj Gurakuqi” tė Shkodres ne 20 Prill. Nje gje e tille u pohua edhe nga kryetari i komisionit, Roland Ilia, i cili u shpreh se pas dorezimit …

Lexo me shume

“FUQIZIMI SOCIAL DHE EKONOMIK PER ROMET DHE EGJIPTIANET”

Pėrmirėsimi i situates sė romėve dhe egjiptianėve ėshtė shumė I rėndėsishėm pėr shqipėrinė pasi ėshtė njė nga 5 prioritetet kyce qė I janė caktuar Shqipėrisė nė rrugėtimin drejt BE-sė, deklarata ka ardhur nga pėrfaqėsuesi I BE- sė nė vendin tonė Jan RUDOLPH gjatė prezantimit tė projektit tė financuar nga BE “fuqizim social dhe ekonomik pėr romet dhe egjyptianet, shtysė pėr …

Lexo me shume

THETHI, DEBORE NE PRANVERE

Pas temperaturave tė ngroha dhe pranverore, vendi ėshtė pėrfshirė nga shirat dhe nė vendet malore edhe nga dėbora. Pavarėsisht se tashmė ka hyrė stina e pranverės, zonat e thella malore te  vendit jane  buluar  nga bora ndersa temperaturat e ulėta jane rikthyer. Brenda dy ditesh temperaturat kane shenuar nje ulje me 6 deri ne 7 grade celcius ne te gjithe vendin, …

Lexo me shume

BANORET E ZONAVE TE PERMBYTURA TAKIM NE BASHKINE SHKODER

Kerkesa per plotesimin e pageses se detyrueshme ne zbatim te nje vendimi te Keshillit te Ministrave dhe nxjerrja e nje vendimi te Keshillit te Ministrave qe detyron KESH-in per te kryer demshperblimin e caktuar jane dy problemet kryesore qe banoret e zonave te permbytura te NenShkodres kerkojne ti japin sa me pare nje zgjidhje. Ato zhvilluan paraditen e kesaj te …

Lexo me shume