Saturday , 17 March 2018

AKTUALITET

Percilet per ne banesen e fundit Dede Gjomarkaj

sht prcjell pr n banesn e fundit Kapidani i fundit i Mirdits, Ded Gjomarkaj ndrsa homazhet jan br n shtpin e tij kapidanore n Shkodr. T pranishm pr t br homazhe kan qn emra t njohur n qytetin e Shkodres ndrsa nuk kan munguar edhe prfaqsues t partis demokratike. Sipas historianit Romeo Gurakuqi, Deda do t prmendet pr urtsin dhe …

Lexo me shume

M. Madhe, mesuesja godet nxenesin!

Nj video e publikuar n Facebook nga faqja Jeta osh qef ka trhequr vmendjen e t gjithve pasi shfaqet nj rast i mirfillt dhune n ambientet e shkolls.Nj nxns i fillores dhunohet nga msuesja e tij n klas disa her radhazi dhe kjo duket qart teksa msuesja e godet at vazhdimisht n kok dhe n fytyr.Sipas prshkrimit q kjo faqe …

Lexo me shume

BSPSH Shkoder kunder testimit te mjekeve

Testimi i mjekeve dhe infermierve q do t bhet n muajIn shkurt ka ngjallur debate. Shumica prej tyre jan kundr ktij tesimi. Po n kt linj sht dhe Kryetari I BSPSH Shkoder Albert Tukaj. Ai e cilson kt vendim politik dhe pohon se mjekt t cilt jan n detyr do t zvendesohen me militant partie. Tukaj pohon se n ditt …

Lexo me shume

Kerkesat per azil, rrezikojne liberalizimin

Rritja e krkesave pr azil po v n rrezik liberalizimin e vizave, ka qn kjo deklarata e sekretarit t shtetit pr azilin dhe imigracionin n Belgjik Theo Francken gjat vizits n Shkoder ku u takua me kryekomunart e ktij rrethi. Gjat konferencs pr shtyp, Francken theksoi se Belgjika nuk sht vendi ku deti sht br kos dhe cdo kush mund …

Lexo me shume

Qyteti i Lezhes me kamera sigurie

Bashkia e lezhes do te adaptoje infrastrukturen e nevojshme qe mundeson monitorimin e qytetit me kamerat sigurie. Shtimi i rasteve te vjedhjeve ne kete qytet, ka bere qe te shikohen te gjithe mundesite per nje vezhgim te pikave kryesore te qytetit. Kreu i bashkise se lezhes Viktor Tushaj ka konfirmuar se gjate investimeve infrastrukturore do te vendosen tuba per fibra …

Lexo me shume

“Myslimanet te lenduar nga sulmet ndaj Profetit”

Nga hytbeja e se premtes Myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka berw publik qendrimin e myslimaneve ne lidhje me sulmet ndaj fese Islame dhe profetit Muhamed, pas ngjarjeve te ndodhur ne France. “Gjat ktyre ditve, t gjith jemi lnduar nga etiketimet e pavrteta n hak t fes ton dhe personalitetit t muslimanit. Terma t till si: terrorizmi islamik, Islami …

Lexo me shume

Stuhia deme te konsiderueshme ne Berdice

Stuhia me reshje t dendura shiu dhe ere q prfshiu rrethin e Shkodres mbrmjen e s diels, ka ln pas dm t shumta, ndersa me e goditura nga kjo stuhi ka qn komuna e Berdics. Sipas zyrtarve t ksaj komune jan rreth 570 banesa dhe 49 biznese t dmtuara. Fatmirsisht nga gjith kto dme nuk ka patur lndime n njerz, …

Lexo me shume

Shqiperia shembull unikal i harmonise fetare!

N marshimin e madh t solidaritetit botror kundr terrorizmit dhe intolerancs fetare, Shqipria sht shembulli unikal i harmonis fetare, nj element identifikues ky pr vendin ton i vlersuar edhe nga Ati i Shenjt, Papa Francesku. N Parisin e tronditur nga sulmet terroriste t ditve t fundit, toleranca jon fetare e konkretizuar me pranin e 4 krerve shqiptar t besimeve fetare, …

Lexo me shume

Shengjin, kapet peshkaqeni rreth 5 metra!

Ne rrjetat e peshkatareve te shengjinit ka rene edhe nje peshkaqen rreth 5 metra i gjate. Prania e ketyre gjallesave ne detin adriatik konsiderohet e vecante, ndersa kane sulmuar ne vazhdimsi rrjetat e hedhura nga anijet.Peshkaqeni eshte kapur mbremjen e djeshme ne afersi te kepit te rodonit, por behet e ditur se tufa e tyre ka qene e madhe dhe …

Lexo me shume

Myftiu Sytari denon ngjarjet ne France!

Bota sht e lenduar pas ngjarjeve t dhimbshme q po ndodhin n cdo cep t bots, ka qn kjo deklarata e myftiut t Shkodres Imam Muhamed Sytari. Myftiu Sytari gjithashtu ka dnuar ngjarjet e ndodhura n Franc, ndrsa ka theksuar se po keqinterpretohen versetet Kuranore t cilat flasin pr luftn. Por myftiu Sytari ka replikuar mbi shkrimin e ish deputetit …

Lexo me shume