Thursday , 9 August 2018
Breaking News

AKTUALITET

SHKODER, FARMACITE PA INSULINE

Pas ankesave te qytetareve per mungesen e medikamenteve dhe pasi pyetem ne disa prej farmacive te qytetit te Shkodres kjo gje u pohua edhe nga farmacistet. Mungesa e medikamenteve ne farmaci,ose perkatesisht insulina e cila eshte jetike per ata te cilet vuajne nga semundja e diabetit. Eshte pikerisht Insulina Lantus Rapid e cila ben pjese ne listen e ilaceve te …

Lexo me shume

PROTESTE NGA TAKSITE 8+1, SHKAK GJOBAT E VENA

Taksite 8+1 ne qytetin e Shkodres kane zhvilluar nje proteste kunder gjobave qe qarkullimi rrugor po vendos ndaj tyre, ndonese ata disponojne liense. Drejtuesit shprehen se as bileta nuk mund te marrin pasi kerkohet qe keta te fundit te jene shoqate. Ne mbeshtetje te tyre ka qene edhe kryetari i BSPSH Albert Tuka i cili i beri thirrje qeverise qe …

Lexo me shume

INFORMALITETI NE TRANSPORTIN PUBLIK, AKSION NE LEZHE

Per mungese dokumentacioni, mos pajisje me bilete udhetari apo dhe shkelje te tjera te kodit rrugor jane arsyet per te cilat automjetit e transportit publik jane perballur diten e sotme me nje aksion te perbashket te tatimoreve dhe policise ne Lezhe. Gjobat per kundravajtjet e konstatuara kane arritur deri ne 400 mije leke te reja, ku sigurisht pre e ketyre …

Lexo me shume

DREJTORIA E SPITALIT DHE OSHEE RIPAROJNE LINJEN

15 abonente familjare dhe privat qe nga dita e sotme kane mundesi qe te kene furnizim me te mire te energjise elektrike perfshire ketu edhe spitalin Rajonal. Kjo pas nje bashkpunimi mes OSHEE-se dhe Drejtorise se spitalit i cili ka bere te mundur ndryshimin e linjes se vjeter. Sipas Shefit te mirembajtjes se qytetit Shpresim Dyreku ky nderrim behet me …

Lexo me shume

RADOVANI:APEL BASHKISE TE CAKTOJE ADMINISTRATORET

Mos prezantimi i administratoreve ne njesite vendore te bashkise Shkoder eshte kthyer ne shqetesim edhe per institucionin e Prefketures. Radovani e ka cilesuar si problemin me madhor aktualisht per funksionimin e pushtetit vendor teksa ka bere thirrje edhe nje here Kryebashkiakes Ademi qe ti caktoje sa me pare. Ndonese kane kaluar 4 muaj qe nga zgjedhjet lokale administratoret ende nuk …

Lexo me shume

BANORET: GJUHADOLI KA NEVOJE PER VEMENDJE

Gjendja e ketyre fasadave te vjetra sht tjet e degraduar. Cdo dit sht nj sfid pr mbijetsen e tyre, pasi rrezikojn shembjen totale. Duke mos mjaftuar situate ne te cilen ndodhet duket se banoret kane gjetur edhe nje vend te pershtatshem per te hedhur mbeturinat. Banort shprehin keqardhje pr humbjen e ktyre vlerave t qytetit t Shkodres. Ata i drejtojn …

Lexo me shume

NXENESIT E SHKOLLES BUSHAT PROTESTOJNE

Prej 4 ditesh klasa e 8 Bushat ka braktisur mesimin. Nxenesit kerkojne rikthimin e mesueses se tyre kujdestare Nevila Duraj e cila u pezullua nga Ministria e Arsimit pas dhunes se ushtruar. Me pankarta ne duar nxenesit kane protestuar ku mes tyre ishte edhe nxenesi i cili u shfaq ne video teksa mesuesja e dhunonte. Ai pranon se ka bere …

Lexo me shume

FERMERI NGA TRUSHI I JEP FUND PROTESTAVE

Kete te hene fermeri nga Trushi Lush Ndoci I ka dhene fund protestave demonstrative te zhvilluara prej disa javesh. Ai vijon te jete I zhgenjyer pasi asnje reagim nuk ka ardhur nga insitucionet per ta ndihmuar ate. I pyetur nese do ti vijoje protestat, Lushi e mohon, duke thene se nuk kane asnje zgjidhje. Fermeri I cili endet ne dyert …

Lexo me shume

BSPSH PARALAJMERON PROTESTA

Bashkimi I sindikatave te pavarura dega Shkoder ka lajmeruar protesta te metejshme. Kete here sipas kryetarit Albert Tuka pervec biznesit ne radhet e falimentimeve jane edhe taksite 8+1 si rezultat I reformave me 2 standarte. I pyetur per pozicionin politik dhe aludimet se BSPSH eshte bashkuar ne qendrime me opoziten Tuka jep kete pergjigje. 20 dite ishin lene afat nga …

Lexo me shume

TARIKATI REFAI NE SHKODER KA FESTUAR FESTEN E ASHURES

Tarikati “Refai” ne Shkoder ka festuar Festen e Ashures. Besimtare te shumte kane perkujtuar 72 t rnt n tokn e Qerbelas . Ndersa kane pritur vizita ku perfaqesuesit e komuniteteve fetare kane uruar per me shume mbaresi ne cdo familje. Kryebashkiakja Voltana Ademi tha se festa e Ashures eshte nje nder me te dashurat teksa perkujton sakrificen e te reneve. …

Lexo me shume