Saturday , 28 March 2020
Breaking News

AKTUALITET

RINDËRTIMI PAS TËRMETIT, RAMA TREGON OBJEKTIVAT E QEVERISË

Kryeministri Edi Rama deklaroi në mbledhjen e kësaj të hënë të Komitetit të Rindërtimit se objektivi i qeverisë është që brenda vitit 2020 të gjitha ata që jetojnë në fshat dhe u është shembur banesa, duhet të kenë shtëpitë e reja, ndërsa la detyrë që deri në fund të vitit 2021 të kenë filluar akomodimet e banorëve që sot janë …

Lexo me shume

BLERJET PER FESTAT E FUNDVITIT NE SHKODER

Festat e fundvitit nuk kanë sjellë rritje të shitjeve në tregjet e Shkodrës. Tregtarët shprehen se ka shumë pak shitje krahasuar me një vit më parë, sipas tyre shkak është se nuk ka blerës pasi shumë po largohen.Ndërsa janë edhe qytetarë nga Mali i Zi që shpesh tregtojnë në Shkodër, për shkak edhe të cilësisë së produkteve.“Jemi nga Podgorica. Vijm …

Lexo me shume

SHPËRNDARJA E SHPËRBLIMEVE PËR PENSIONISTËT

Prej 3 ditësh në të gjithë vendin ka nisur shpërndarja e shpërblimeve për pensionistët. Në Qarkun Shkodër janë realizuar mbi 13 mijë shpërblime deri tani dhe një fakt i tillë bëhet e ditur nga drejtorja e institutit të sigurimeve shoqërore për Qarkun Shkodër, Violeta Staka, e cila thekson se shpërblimi mund të tërhiqet edhe pas vitit të ri.Janë rreth 50 …

Lexo me shume

AKUZAT E SPAHISË, REAGON SPITALI I SHKODRËS

Pas postimi të ish-deputetit Spahia ka reaguar menjëherë spitali rajonal Shkodër, me anë të titullarit Ardian Dajti. Në një prononcim për mediat, Dajti tha se kjo ndodh cdo vit dhe vetëm data 30 është anullim, sepse ditët e tjera janë pushim zyrtar dhe nuk aplikohen.Ai shton se nuk ka urdhër nga ministria as pengesë ilaçesh për këtë vendim.Dajti bën apel …

Lexo me shume

DENONCIMI I ISH-DEPUTETIT SPAHIA PËR SPITALIN E SHKODRËS

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, ka reaguar me anë të një postimi në facebook, pas urdhërit për pezullimin e ndërhyrjeve kirurgjikale në Spitalin e Shkodrës. Sipas tij, kush është planifikuar për ndërhyrje kirurgjikale jo vetëm në repartin e kirurgjisë, por tashmë edhe në atë të Obstetrikës, duhet të presë.“Në zbatim të udhëzimëve nga ministria, vijojnë urdhërat për ndërprerje të …

Lexo me shume

KURBINI 1 MUAJ PAS TERMETIT

1 muaj pas tërmetit të 26 nëntorit, në Bashkinë e Kurbinit një nga zonat më të prekura ende nuk ka një vlersim përfundimtar të dëmeve. Në shumë prej pallateve të shpallura të pabanueshem në Laç vijojnë jetojnë njerez, pasi nuk dinë se çfare do të behet me këto objekte dhe pretendojnë se askush sju ka siguruar vendstrehim.Ndërsa bonusi i qirase …

Lexo me shume

FESTAT E FUNDVITIT NË BASHKINË SHKODËR

Në kuadër të festave të fundvitit, Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, Bashkia e Shkodrës vazhdon organizimin e festave për fëmijët. Në mjediset e Qendres Komunitare “Për familjen” Nr. 5, u zhvillua aktiviteti i rradhës me fëmijët për festat e fundvitit.Në atmosferen e këngeve, recitimeve dhe valleve, fëmijë përcollën urimet e tyre për të ftuarit në aktivitet.

Lexo me shume

MESAZHI I ARQIPESHKVIT TE SHKODRES PER KRISHTLINDJE

Ne nuk duhet te humbasim shpresen pas gjithe asaj qe ndodhi nje muaj me pare, por duhet te punojme per te miren e perbashket. Ka qene ky mesazhi i Imzot Angelo Massafra Arqipeshkev i Dioqezit Shkoder Pult me rastin e festes se Krishtlinjdes. Ipeshkvi Massafra shtoi se ndoshta kjo shkundje ishte qe te na sherbej te gjitheve ne te punojme …

Lexo me shume

FESTAT E FUNDVITIT, POLICIA RRUGORE SHKODËR SHTON MASAT

Në një dalje për mediat, shefi i qarkullimit rrugor në Qarkun Shkodër, Valmir Nikolli tha se janë marrë masat me shërbime të shtuara për parandalimin e aksidenteve dhe rregullimin e trafikut për qytetin e Shkodrës në prag të festave të fundvitit.Sipas tij, dy shkelje kryesore kanë çuar në shkaktimin e aksidenteve këtë vit. Nikolli tregoi edhe fokusin në 2020.Ndër të …

Lexo me shume

KRISHTLINDJET, URIMI NGA KISHA ORTODOKSE SHKODËR

Edhe kisha ortodokse Shkodër ka përcjellë urimin me rastin e festës së Krishtlindjes. Në urimin e tij, famullitari i kësaj kishe, At Nikolla Petani, kërkoi që kjo periudhë festive të jetë reflektim për ne.Mesha në kishën ortodokse do të mbahet të mërkurën e 25 dhjetorit në ora 08:00, ndërkohë vizitat do zhvillohen nga ora 10:30 deri në 12:00.

Lexo me shume