AKTUALITET

Menaxhimi i qarkullimit rrugor ne Lezhe

Strukturat e qarkullimit rrugor ne qarkun e lezhes kane qene efektive ne menaxhimin e fluksit te mjeteve gjate sezonit turistik ashtu edhe ne minimizimin e aksidenteve. Megjithese performanca ka patur edhe mbeshtetjen e qytetareve, masat gjate ketij viti do te jene akoma me te perforcuara. Valentin Florini, Shefi qarkullimit rrugor ne qarkun e lezhes, ka bere te ditur se krahas …

Lexo me shume

Fluks ne Muriqan, kthehen ne vendet e BE- se emigrantet!

Jemi ne ditet e para t janarit dhe tashme emigrantet qe kane ardhur ne Shqiperi per te festuar festat e fundvitit, po rikthehen ne vendet e tyre ku ato jetojne dhe punojn. Ne dispozicion jane 4 sportele n dalje dhe 2 n hyrje, n mnyr q t shmanget radha e gjat. Nga data 1 janar e ne vijim, kane dale …

Lexo me shume

Rreshen, humb jeten prifti gjate meshes

Dioqeza e Rrshenit sht tronditur nga nj lajm tragjik.Prifti i Rrshenit Pader Vitorjo Piebelini, ka nderruar jet teksa po drejtonte meshn e shenjt t s dieles n katedralen e qytetit t Rrshenit.Ngjarja e rnd ka ndodhur rreth ors 11 e 30 minuta, ndrsa lajmi ka shokuar edhe ipeshkvin e Rrshenit Cristofor Palmieri i cili sht ndiere keq sapo ka marr …

Lexo me shume

OSHEE: PD shpif, problemet te trasheguara

Por I menjehershem ka qene reagimi I OSHEE- se Shkoder pas deklarates se partise demokratike. Sipas OSHEE- se Qyteti Shkoder nga ora 20.00 te dates 31.12.2014 dhe ne vijim, eshte furnizuar rregullisht dhe pa nderprerje me energji elektrike. Problematike ka patur Nenstacioni Shkodra 1, e cila eshte riparuar nga brigada e avarise dhe nuk ka patur asnje nderprerje energjie. Komuna …

Lexo me shume

Puka, nen “pushtetin” e debores!

Edhe pse kreu I bashkise s Puks deklaron se bashkia e drejtuar prej tij ka hapur rrugt, lagjet e qytetit t Puks edhe pse n nj distanc fare t shkurtr nga qndra e qytetit vijojn t jen t izoluara ashtu sikurse dhe fshatrat e thell.Ndrkohe edhe n Puk prdorimi I zinxhirve sht I domosdoshm. Policia e qarkullimit rrugor nuk ka …

Lexo me shume

Mesnata e nderrimit te viteve ne Shkoder

Fishekzjarre, muzike, dhe pakz rrmuj. Kjo ishte panorama e mesnats s ndrrimit t viteve n Shko, ku fishkezjarret pushtuan qiellin pr t lajmruar ardhjen e vitit t ri 2015. Pak minuta m pas qytetart dynend n pedonale dhe filluan shtitjen prgjat saj ndrsa te tjer iu drejtuan lokaleve t nats pr festuar ne menyre te organizuar. Edhe pse nuk u …

Lexo me shume

Debora dhe ngrica probleme ne Shkoder, Puke dhe Malesi e Madhe

Situata e krijuar nga reshjet e debores dhe temperaturat e uleta gjate jave te fundit ka ndryshuar shume ne qarkun Shkoder. Keshtu pas dates 25 dhjetor I gjithe territori I Qarkut Shkoder me se shumti pjesa verilindore ,zona malore eshte perfshire nga reshjet e debores. Rrethi I M.Madhe pergjithsisht ka rruge te kalushme me veshtersi,kurse aksi I rruges HaniHotit- Rrapsh …

Lexo me shume

3 mij pako pr familjet n nevoj

Gjendja e rende ekonomike qe po perjeton vendi yne sot, eshte e padrejt prandaj duhet t ndihmojm familjet n nevoj. Ka qn kjo deklarata e deputetit t qarkut t Shkodres, Tom Doshit I cili ka njoftuar krijimin e fondacionit “Rose wilder Lane”, i cili nje nga aktivitetet me te te rendesishme do te jete mbeshtetja e njerezve ne nevoje per …

Lexo me shume

Termet ne qytetin e Shkodres, 10 km ne Adriatik!

Lkundje trmeti me magnitud 4.7 ball t shkalls Rihter jan ndier mbrmjen e sotme n disa qytete t vendit, si n Vor, Durrs, Kruj, Lezh, Shkodr, Puk dhe La. Epiqendra e trmetit ka qn n detin Adriatik, n thellsin 10 km. Paraprakisht nuk ka t dhna pr t lnduar apo dme materiale. Lekundjet e termetit jane ndjer ne te gjithe …

Lexo me shume

Rruga e Kombit, debora veshtireson qarkullimin!

Levizja e mjeteve te renda eshte bllokuar, ndersa autoveturat lejohet te levizin vetem me pranine e zingjireve. Keto masa jane marre nga policia rrugore pergjate autostrades se kombit pas rreshjeve te debores qe kane rinisur serish mengjesin e te dieles. Rruga eshte mbajtur e hapur nga nderhyrja me borepastruese dhe hedhja e skories dhe kripes nga kilometri i 35 deri …

Lexo me shume