AKTUALITET

ZAPTIMI I HAPESIRAVE PUBLIKE, NGRIHEN 5 GRUPE PUNE

Pas deklarats me datn 27 gusht nga drejtori I t ardhurave n bashkin Shkoder Blendi GJylbegaj pr lirimin e hapsirave publike n t gjith territorin e ksaj njsie vendore, dhe afatit te deklaruar me datn 30 Gusht ose n t kundrt do t ndrhyjne policia bashkiake dhe drejtoria e t ardhurave .Kete t hn ka nisur nj tjetr faz e …

Lexo me shume

SHKODER, TAKSAT VENDORE- RRITEN TE ARDHURAT

N muajin korrik jan kaluar pritshmrit pr vjeljen e taksave n bashkin Shkoder, kjo pohohet pr tv Rozafa nga drejtori I t ardhurave pran Bashkis Shkoder Blendi Gjylbegaj. Me tj Gjylbegaj thekson se duke e krahasuar m t njjtn priudh t nj viti m par ka psuar nj rritje prej 12 % vleja e taksave.   6 mujori I pare …

Lexo me shume

UJI PIJSHEM MOLLE E NDALUAR PER GRUDE FUSHEN

Qindra banore te fshatit Grude- Fushe te bashkise se Malesise se Madhe vuajne mungesen e ujit te pijshem prej vitesh. Gjate fushates elektorale banoret kane marre premtime per rikthimin e ujit te pijshem megjithate keto premtime nuk po gjejme realizim, ndersa banoret vijojne me mungesen e ujit te pijshem, I cili sidomos gjate stines se veres eshte mjaft I nevojshem …

Lexo me shume

AKSIONI NDAJ DUHANIT, FERMERET: VETEM ME DUHAN JETOJME

Aksionet e diteve te fundit per sekuestrimin e duhanit ne fshatrat e Shkodres po perhapin frik tek fermeret q kultivojn duhanin pasi mund tjua sekuestrojn. Banort e Gajtanit n Gur t Zi shprehen se duhani sht e vetmja kulture qe toka e tyre prodhon, ndersa shteti me kto aksione po merr edhe kafshaten e fundit. Teksa tregojne me mjaft dhimbje …

Lexo me shume

TESTOHEN INFERMIERET E SPITALIT RAJONAL SHKODER

Infermieret e spitalit Rajonal t Shkodres jan testuar ditn e sotme. N t kan marr pjes rreth 300 infermier ndrsa provimi sht zhvilluar nga ora 10 deri n 11. Ndrsa provimi tjetr I parashikuar t zhvillohet me dat 29 gusht sht zhvilluar pasditen e s Premts nga ora 15-00 deri n orn 16-00, kjo sht pohuar nga presidenti I urdhrit …

Lexo me shume

MURIQAN, PUNOHET ME 8 SPORTELE, NE GUSHT KANE HYRE DHE DALE 148 866 PERSONA

Jemi ne ditet e fundit te gushtit dhe tashme emigrantet qe kane ardhur ne Shqiperi per te kaluar pushimet e veres po rikthehen ne vendet e tyre ku ato jetojne. Ne piken kufitare te Muriqanit NE dispozicion jane 8 sportele si nga pala shqiptare ashtu edhe ajo malazeze. Nderkohe drejtuesit e automjeteve qe kane kaluar kufirin shqiptare pr t kaluar …

Lexo me shume

AKSION PER LIRIMIN E HAPESIRAVE PUBLIKE

Pas Tirans dhe Vlors, bashkia e Shkodres ka paralajmruar se t hnn do t nis aksioni pr lirimin e hapsirave publike n t gjith territorin e ksaj njsie vendore. Sipas drejtorit t t ardhurave Blendi Gjylbegu aksioni do t nis fillimin e javs q vjen ndrsa do t jet i pandrprer, deri n lirimin e t gjith hapsirave publike. Gjylbegu …

Lexo me shume

VIJON DJEGIA E MBETURINAVE TEK VARREZAT E DESHMOREVE

Edhe kete te merkure mbeturinat prane varrezave te deshmoreve jane djegur pa asnje shqetesim nga ana e autoriteteve. Pamvarsisht apeleve dhe se fundi edhe masave te ndermarra per ndalimin e djegies se mbeturinave duket se qytetare te pa pergjegjshem nuk ndergjegjesohen. N dersa nga ana e policise se qarkullimit situata nuk po vezhgohet ne asnje moment te dites. Duket se …

Lexo me shume

REFORMA ADMINISTRATIVE, HAXHIMALI: QEVERIA NE RRUGEN E GABUAR

Qeveria Shqiptare eshte ne rrugen e gabuar mbi kapacitetet qe po u jep Bashkive. Ajo po shkel te drejtat e tyre, dhe kjo mendoj se nuk eshte e drejte. Ky ka qene reagimi I Kryetarit te Shoqates se njesive vendore per reformen territorial por edhe mbi disa ndryshime qe qeveria ka ndermarre. Ndersa per mbetjet urbane Haxhimali e quajti bombe …

Lexo me shume

STARTON PROJEKTI PER MENAXHIMIN E MBETJEVE

Ka startuar ne qytetin e Shkodres Nn-projekti “Menaxhimi i Mbetjeve t Ngurta n zonat ndrkufitare rurale dhe bregdetare t rajonit t Evrops Juglindore ky projekt ka mbledhur drejtues te larte te pushtetit vendor si dhe ekperte te menaxhimit te mbetjeve. E pranishme ishte edhe kryebashkiakia Voltana Ademi. Kryetari i shoqates se njesive vendore Agron Haxhimali tha se prej 1 viti …

Lexo me shume