Breaking News

AKTUALITET

20 FAMILJE NE LAGJEN “3 HERONJTE” PA SHTEPI, KERCENOJNE ME PROTESTA

20 familje nė lagjen “3 heronjtė” nė Shkoder rrezikojnė tė pėrfundojnė nė qiell tė hapur, pasi truallit ku kanė ndėrtuar shtėpitė i ka dalė pronari. Tė vendosur prej vitit 1997 nė kėtė zonė, ata u bėnė pjesė e proēesit tė legalizimit nė 2006-en, por 5 vite mė pas pikėrisht nė 2011-en janė thirrur nga prokuroria pasi pronari Nikolin Kujxhia kishte …

Lexo me shume

PUNONJĖSIT E BER- ALB ZHVILLOJNĖ PROTESTEN E RADHES NĖ MINIEREN E MUNELLES

Punonjėsit e koncensionarit tė nzjerrjes dhe pasurimit tė Bakrit” Ber Alb” I cili shfrytezon pasurite nėntoksore tė Pukes ju rikthyen sėrish sot protesave pėr vendimin e papritur tė kompanise e cila vendosi pezullimin e aktiviteti pėr njė vit, nėn justifikimin e rėnjes se cmimit tė Bakrit nė bursė. Minatoret e Munelles kėrkuan rikthimin nė vendet e tyre tė punės , …

Lexo me shume

PREFEKTI: ĒDO PROJEKT-VENDIM DUHET TE FIRMOSET NGA JURISTI

Prefekti Paulin Radovani i ka dhene pergjigje Kryetarit te keshillit Shkoder dhe mbledhjes se zhvilluar jashte radhe per miratimin e projekt vendimeve qe ai i refuzoi. Radovani tha se nuk mund te ndryshohen pikat e rregullores sipas deshires, ndersa mos firmosja e juristit ne projekt eshte thelbesore.     Prefekti ende nuk e ka vendosur nese do e dergoje ne …

Lexo me shume

RADOVANI: NDERHYNI NE SEGMENTIN F. ARREZ- GJEGJAN- MIRDITE

Segmenti rrugor Fushė Arrėz – Gjegjan- Mirditė vijon tė mbetet njė ndėr problemet jetike nė zonen e Pukės duke u kthyer nė rrezik serioz pėr perdoruesit e tij. Nisur nga ankesat e banorve te zones, prefekti I Shkodres Paulin Radovani dhe kreu I bashkisė sė Pukės Gjon Gjonaj kanė inspektuar kėtė segment rrugor, I njohur ndryshe dhe si “Rruga e …

Lexo me shume

“DITA E SHKOPIT TE BARDHE” TE VERBERIT KERKOJNE ZYRE

Me rastin e dites nderkombetare te shkopit te bardhe, Shoqata  te Verberve ndermori nje marshim si nje menyre per t’i bere thirrje shoqerise dhe shtetit shqiptar per permiresimin e standarteve te jetes se tyre ne vendin ku jetojne. Qellimi i ketij marshimi eshte jo vetem sensibilizues, siē thote Presidenti i Shoqates, Zef Vushaj, por edhe promovues i vlerave, punes e …

Lexo me shume

OSHEE NIS REMONTIN E LINJES SI HIDROVORIT NE ISHULL- LEZHE

OSHEE i dha te drejte shqetesimit te ngritur nga Televizionit Rozafa per nevojen e nderhyrjes ne rrjetin elektrik qe furnizon hidrovorin e ishull shengjinit nga i cili varet edhe eleminimi i permbytjes se nenstacionit elektrik te Lezhes. Shqetesuese e kishte konsideruar edhe vete bordi i kullimit kete linje elektrike qe furnizonte hidrovorin e Ishullit, ndersa kishte kerkuar qe te nderhyhet …

Lexo me shume

STARTON PROJEKTI I MUZEUT VIRTUAL “MARUBI”

Eshte organizuar ceremonia ne startim te projekti i muzeut virtual “Marubi”, duke arkivuar, kataloguar dhe dixhitalizuar arkivin fotografik tė kėsaj pasurie kombėtare. Pjese e ceremonise ishte edhe ministrja e kulturės Mirela Kumbaro e cila e quajti sfide nisjen e projektit. Ndėrsa pėr kryebashkiaken Voltana Ademi mbėshtetja duhet tė jetė e gjithėanshme, qė kjo fototekė tė promovohet si markė territoriale e Shkodres.Deri …

Lexo me shume

SHEMBET URA, IZOLOHET HAJMELI

Rrėzimi i njė ure nė njėsinė administrative tė Hajmelit  nė bashkinė e Vaut Dejsit ka izoluar pesė fshatra tė zonės. Prurjet e shumta tė lumit kanė shembur urėn qė ishte rikonstruktuar per para pak muajsh. Banorėt e zonės kėrkojnė ndėrhyrje tė menjėhershme, pasi ėshtė e pamundur lėvizja nė kėtė situatė. Bashkia e Vaut Dejsit ka nisur punen per ndertimin e …

Lexo me shume

NUK KA ASNJE GARANCI PER ENERGJINE E HIDROVOREVE!

Furnizimi i vazhdueshem i hidrovoreve ne Lezhe me energji elektrike eshte i pasigurte. Hidrovori ne Ishull Shengjin qe shmang permbytjen e nenstacionit elektrik te Lezhes nuk jep asnje garanci. Linja elektrike qe furnizon kete nenstacion furnizon njekohesisht edhe banoret e zones, ndaj edhe avarite jane te shpeshta. Ky hidrovor nuk ka nje linje te dyte qe garanton furnizimin e tij …

Lexo me shume

OSJA: SPITALI RAJONAL KA PERFITUAR 34 MLN LEKE FONDE SHTESE

Ne kohen kur ne spitalin Rajonal Shkoder ankesat nga sindikatat por edhe qytetaret jane te shumta per mungese medikamentesh paradoksale eshte fakti i fondeve. Qe nga muaj shtator fondi ne drejtim te spitalit eshte shtuar me 34 milion leke te reja. Osja flet edhe per rimbursimet dhe abuzimet e konstatuara ne farmaci te cilat kane shkaktuar edhe nje dem te …

Lexo me shume