AKTUALITET

HISTORIA E KONFLIKTIT PER LAGUNEN E PATOKUT!

Pjestar t familjes Cali dhe t familjes Prenga jan prplasur me mjete t ftohta dhe arm zjarri mbrmjen e djeshme duke shkaktuar 7 t plagosur.Por kush sht historia e Laguns s Patokut e cila prej kohsh sht objekt sherri mes dy familjeve. Konflikti pr lagunn e Patokut sht i hershm. N prill t ktij viti, peshkatart e familjes Cali n …

Lexo me shume

“SPITALI I SHKODRES, NE GRAHMAT E FUNDIT”

Spitali rajonal i Shkodres ndodhet n grahmat e fundit. T paktn kshtu sht realiteti q prezanton gjat nj komunikimi me mediat, kreu i sindikats s shndetsis dhe njhersh kryeinfermier i kirurgjise n kt spital Paolo Kaceri. Ai thot se mungesa e medikamenteve po i rrjep qytetart nga xhepat, ndrsa akuzon drejtues t spitalit se jan n dijeni pr situatn por …

Lexo me shume

BSPSH: SE SHPEJTI DO TE NGRIHEMI NE PROTESTE

Shkodra se shpejti do te jete pjese e protestave pasi pakenaqesite ndaj qeverise kane arritur kulmin. Deklarata erdhi nga kryetari I BSPSH Albert Tuka I cili tha se ne 3 ditet e fundit ka inspektuar 22 biznese. I pyetur nese protestat do te jene ne nje linje me opoziten, Tuka tha se protestat jane pakenaqesi te popullit, nese opozita dhe …

Lexo me shume

LARGIMET NGA ADMINISTRATA, LETER E HAPUR KRYEMINISTRITE RAMA!

Leter e hapur Drejtuar Kryeministrit Z.Edi Rama N shtator qeveria do t nis spastrime t reja t administrats nga profesionistt, pr ti mbushur me militant, ashtu si paralajmruat Z.Kryeminister shtimin e antarsis s PS-s me kontingjente nga administrata. Pas fushats spastruese q ndrmoret sapo moret karrigen e pushtetit, po prgatisni fushatn e radhs t spastrimit. Shtatori do t jet muaji, …

Lexo me shume

RADOVANI: JO NDERTIMEVE, TEK VARREZAT E DESHMOREVE

Hedhja dhe djegia e mbeturinave prane varrezave te deshmoreve vijon te jete nje shqetesim per qytetaret shkodran. Prefekti Radovani prej dy ditesh ne bashkpunim me repartin e zjarrefikesevepo hedhin uje me qellim shuarjen e vatrave te zjarrit, po ashtu ne ndihme kane ardhur edhe biznese te cilat po kontribojne me inerte te cilat hidhen me qellim izolimin e zjarrit I …

Lexo me shume

VIJON SEZONI I TURIZMIT NE SHENGJIN

Shengjini vijon te kete intensitet te larte pushuesish ne bregdet. Temperaturat e larta kane ndikuar ne zgjatjen e sezonit edhe pertej stines se veres. Ata qe gjate Gushtit ishin te zene me pune, i kane planifikuar pushimet e tyre gjate shtatorit dhe jane te kenaqur per klimen por sigurisht edhe me kushtet ne plazhin e Shengjinit. Pushuesit nga Kosova dhe …

Lexo me shume

NDERHYRJA NE SHESHIN E LEZHES NIS BRENDA SHTATORIT

Nderhyrja per te sjelle qytetin e Lezhes ne gjendje normale pas kaosit te shkaktuar me nderhyrjen per ndertimin e rrjetit te ri te ujesjellesit do te nise ne gjysmen e shtatorit. Me largimin e fluksit te pushuesve dhe emigranteve nga rajoni i Lezhes, bashkia do te nise punen e menjehershme per ti dhene frymemarrje qytetit nga problemet e shumta qe …

Lexo me shume

LEZHA JASHTE VEMENDJES SE TATIMOREVE!

Asnje biznes nuk u mbyll ne Lezhe. Te pakte jane serish ata subjekte qe te japin nje kupon tatimor dhe gjithcka po vijon rrjedhen normale. Aksioni i tatimoreve ndaj evazionit fiskal nuk e ka prekur Lezhen. Per situaten ne Lezhe nuk ka asnje shpjegim as nga drejtoria rajonale e tatimeve qe edhe diten e sotme ka qene e zene me …

Lexo me shume

QKR- SHKODER KTHEHET NE MAKTHIN E BIZNESEVE

Pritje me or t tra, e ka nga ata edhe me 2 apo 3 dit dhe pa mundur t kryejn shrbimin e krkuar. Ky eshte sherbimi I cili ofrohet n sportelin e vetm t vn n dispozicion pr banoret e rrethit Shkoder dhe Malsi t Madhe nga QKR. Te zhgenjyer Qytetart thone se shteti lek don, por ama sherbime nuk …

Lexo me shume

SHKODER, BIZNESET MBYLLEN PER SHKAK TE AKSIONEVE

Qeveria shqiptare prej ditesh ka deklaruar se aksioni ka si qellim uljen e evazionit fiskal dhe informalitetit por ne fakt tek qytetaret ka mbjellur frike dhe panik.Ndersa gjate dites se sotme Kryeministeri e quajti aksionin ere shteti. Nderkohe qe ka kercenuar bizneset se do te perballen me burg nese fshehin informalitetin. Te ndodhur perballe kesaj situate mengjesi I dates 1 …

Lexo me shume