AKTUALITET

XHEMAL BUSHATI KRYETAR I KESHILLIT BASHKIAK

Xhemal Bushati eshte kryetari I Keshillit Bashkiak Shkoder. Bushati u zgjodh me 28 vota gjithsej ndaj 22 vota te marra nga Luan Heta. Nderkohe qe 1 vote ka dale e pa vlefshme.Ne fjalen e tij kryetari I keshillit bashkiak Xhemal Bushati tha se kete detyre do ta kryeje me pergjegjesi dhe pa anshmeri politike. Gjithashtu jane zgjedhur edhe 2 nen kryetare …

Lexo me shume

ANULLOHET NDERTIMI I PORTIT TE JAHTEVE NE SHENGJIN

Ministria e Transporteve ka anuluar tenderin pėr koncesionin e portit tė jahteve nė Shėngjin, i zhvilluar mė 15 qershor. Nė njė njoftim zyrtar, Ministria bėn me dije se arsyeja e anulimit erdhi pėr shkak se ofertuesi i vetėm nė tender kishte mangėsi nė dokumentacion.“Njoftojmė anullimin e procedurės konkuruese me objekt: “Pėr dhėnien me konēesion/partneritet publik privat tė ndėrtimit, shfrytėzimit dhe …

Lexo me shume

KARDINALI I KELNIT:SHQIPTARET TA NDERTOJNE TE ARDHMEN NE VENDIN E TYRE

Gjate nje vizite nė arqipeshkvinė e Shkodres, me presidentin e konferencės ipeshkvnore Imzot Angjelo Massafra kardinali i Kelnit Rainer Maria woelki bėn apel qė tė ardhmen qytetarėt ta ndėrtojnė nė Shqipėri. Sipas tij kjo ėshtė e mundur falė pasurive natyrore qė paraqet vendi yne.Kardinali i Kelnit nė Gjermani Rainer Maria Woelki, e quan azilin mė sė shumti problem tė vendit …

Lexo me shume

BASHKIA, HAPJA E SHKOLLES “MARK LULA” PERGJEGJESI E DAR

Shkolla “Mark Lula” eshte marre ne dorezim nga Bashkia Shkoder ndersa  hapja e saj ne shtator eshte ēeshtje procedurash. Ne kete menyre eshte shprehur  pergjegjesi I zyres se arsimit prane Bashkise Shkoder Ludovik Vuka.Me tej Vuka shprehet se materialet ruhen nga nje roje i vene nga Bashkia. Persa I perket rikonstruksioneve qe bashkia Shkoder ka programuar ne buxhet Vuka tha se …

Lexo me shume

PRITJE TE GJATA PER TERHEQJEN E PASAPORTAVE

Edhe kjo e hėnė I ka gjetur qytetarėt shkodrane nė radhė tė gjatė pėr tu pajisur me pasaporta biometrike. Qytetaret shprehen te zhgenjyer me sherbimet ndersa thone se po punohet vetem me nje sportel. Nga ana tjetėr pjesa mė e madhe janė emigrant tė cilėt presin qė tė rikthehen nė vendet e tyre tė punės, por radhet po rrezikojnė edhe …

Lexo me shume

MOTI I KEQ, PERMBYTET SERISH LEZHA

Ne qytetin e Lezhes historia e permbytjeve vazhdon te perseritet. Ne harkun kohor te 8 oreve, blloku i pallateve “11 Janari” ne lagjen “Beselidhja” te ketij qytetit eshte permbytur 2 here duke krijuar jo pak probleme per banoret e saJ. Me te tilla situata eshte perballur nje pjese e mire e qytetit te Lezhes, duke bere qe levizja e qytetareve …

Lexo me shume

LIQENI I SHKODRES “KENETE MBETURINASH”

Nese perfundimi I rruges se Shirokes ka sjelle gjaslleri ne kete zone turistike nje factor I cili po ndikon tejet negativisht eshte mos pastrami I liqenit. Ne mes te sezononit turistik Liqeni I Shkodres eshte nje katrahure e vertete. Mbeturina dhe pa pasterti e cila bie ne syrin e te gjitheve pervecse te institucioneve pergjegjese. Sipas banoreve te Shirokes, ne …

Lexo me shume

REAGON MINISTRIA: ZYRAT E HAPURA DERI NE MESDITE

Pas denoncimit tė Mediave, Ministria e Brendshme sqaroi nė njė njoftim se zyrat e aplikimit pėr pasaporta nė qytetin e Shkodrės ishin tė hapur nga ora 09:00 e mėngjesit deri nė mesditėn  e se shtunes. Ministria thotė se ne Shkoder u shpėrndanė rreth 70 dokumenta, ndėrsa zyrat u mbyllėn nė mesdite pasi nuk kishte asnjė person nė radhė. Por kamera …

Lexo me shume

SHKODER, “ALEAT” E BEN PUSHIM TE SHTUNEN!

Edhe pse Ministria e Brendshme ka njoftuar tė premten se, zyrat e shpėrndarjes sė pasaportave biometrike do tė jenė tė hapura edhe ditėn e shtunė pėr t’iu ardhur nė ndihmė emigrantėve, nė Shkoder ky urdhėr nuk ėshtė zbatuar. Sporteli i shpėrndarjes sė pasaportave biometrike prane komisariatit te Shkodres i ka tė kyēura dyert si ēdo tė shtunė tjetėr. Ndėrsa nuk …

Lexo me shume

VELIPOJE, ZJARRI RREZIKON IMPIANTIN E UJRAVE TE ZEZA

Njė zjarrvėnie e qėllimshme nė vend-depozitimin e mbetjeve urbane nė Velipojė, ka rrezikuar shpėrthimin e impjantit tė ujrave tė zeza ngjitur mė tė. Alarmi pėr situatėn e krijuar vuri nė lėvizje strukturat e larta vendore nė Shkoder dhe emergjencat civile. Pėr shuarjen e tyre u angazhuan shėrbimi zjarrfikės i Shkodres dhe nė ndihmė tė tij u thirrėn ai i Malėsisė …

Lexo me shume