AKTUALITET

SHKODER, RADHE PRANE ZYRES SE PASHAPORTAVE

Shume banor ne Shkoder presin pafund per tu pajisur me nje pasaporte biometrike. Me te ndeshkuarit jane emigrantet, qe pagujne trefish per te fituar kohen, por ky rregull nuk zbatohet ne asnje rast.Marrja e nj pasaporte brenda peridhs s qndrimit n Shqiperi duket se do t mbetet nj mision i vshtir. I veshtire vecanerisht pr emigrantt q t presin me …

Lexo me shume

TATIMET AKSION NE PLAZHIN E VELIPOJES

Drejtoria e Tatimeve me ndihmn e policis kan ndrmarr nj aksion pr t shmangur evazionin fiskal n pikn turistike t Velipojs n Shkodr. N fokus t ktij aksioni kan qn bizneset e palicensuara. Nga aksioni jan konfiskuar 3 hotele ndrsa 10 % e bizneseve jan t paregjistruar n QKR duke shmangur detyrimet ndaj biznesit. Drejtori i hetimit tatimor Pal Leraj …

Lexo me shume

VELIPOJA, NUMRI I PUSHUESVE ME I ULET SE NE 2014- en!

Numri i pushuesve n plazhin e Velipojs kt vit sht m i vogl. Ky fakt pranohet nga vete pronaret e hoteleve ne plazhin e Velipojes te cilet theksojne se kete vit numri I pushuesve nuk sht m I lart se sa vitet e kaluara.   Ashtu sic cdo vit shumica e pushuesve kete sezon turistik kane ardhur nga Kosova, dhe …

Lexo me shume

MIME TE MENDURA NE SHENGJIN

mimet ne bregdetin e Shengjnit kane pesuar nje rritje ne kete sezon turistik. Ato jane me te larta se nje vit me pare dhe nganjehere behen edhe te paperballueshme per te gjithe pushuesit. Ata qe kane zgjedhur kete bregdet qe te freskohen kete vere thone se cmimet shkojne edhe me shume se ne vendet fqinje. Kjo tendence eshte e pakuptueshme …

Lexo me shume

DHUNA, AVOKATI I POPULLIT NIS HETIMET!

Ne lidhje me akuzat per dhune ndaj 30 vjecarit Bahri Malaj institucioni i avokatit t popullit ka nisur nj grup pune n kryeqndrn e veriut, duke nisur hetimet e plota pr t zbardhur nse ka patur dhun ndaj 30 vjearit. Sipas perfaqesuesit te avokatit te popullit do merren ne pyetje te gjithe personat qe kane dijeni mbi kete ceshtje e …

Lexo me shume

ZYRA E ALEAT, RADHE TE GJATA!

Radh t gjata njerzish jan krijuar para zyrs s aplikimit t pasaportave biometrike n Shkoder. Qytetar t shumt krkojn t marrin nj pasaport brenda tre ditve duke paguar dyfishin e vlers s saj. Dhe keta jan kryesisht emigrante q nxitojn pr shkak t kohs s kufizuar t qndrimit n Shqipri. Megjithse ky fluks sht i zakonshm n dit t tilla, …

Lexo me shume

SHKODER, LEGALIZOHEN 6 OBJEKTE TE KULTIT!

Qeveria Shqiptare i ka dorzuar 6 lejet e para t legalizimit komuniteteve fetare n Shkoder. 4 leje pr Kishn Katolike dhe 2 pr myftinin, jan sinjali i par i dhn nga Aluizni pr prmbylljen sa m par t ktij proesi me objektet e kultit. Ka qn drejtori i Aluiznit Artan Lame q zgjidhi tua dorzoj personalisht kto leje, 2 drejtuesve …

Lexo me shume

VELIPOJE, TURISTET TE KENAQUR ME KUSHTET!

Ndrsa ndodhemi ne pikun e sezonit turistik, pushuesit n plazhin e Velipojs jan t knaqur me kushtet e ofruara n kt bregdet, megjithate sipas tyre problemet nuk mungojne. Rritja e cmimeve dhe mungesa e hapsirave publike mbeten disa nga shqetsimet kryesore t turistve.   E megjithate Velipoja vijon t mbett nj nga destinacionet kryesore t pushuesve nga Kosova dhe Maqedonia. …

Lexo me shume

KOMISARITI I POLICISE NUK OFRON SHERBIMET E DUHURA

  Pajisja me kupona per mjete identifikuese si karte apo pasaporte eshte kthyer ne nje makth per qytetaret. Me dite te tera ne diell prane komisariatit te policise per te marre leter njoftimet e nevojshme. Qyetaret jane ndeshur me nje sherbim aspakt normal. Ata nuk lejohen qe te presin ne ambjentet e brendshme e po ashtu nuk ka asnje sqarim …

Lexo me shume

SHTEPIA E TE MOSHUARVE DHE SHENDETI PUBLIK PESOJNE LEVIZJE

Qeveria shqiptare duket se keto dite ka zgjedhur qe te te kete nje vale ndryshimesh ne titullare institucionesh. Ndonese me raporte kjo nuk e ka penguar Ministrine e Mirqenjes sociale qe te shkarkoje drejtoreshen e Shtepise se moshuarve Vildana Gushta Ne krye te ketij dikasteri eshte I komanduar ish drejtori I meparshem Edmond Emini.. Ende kjo levizje nuk eshte perfundimtare …

Lexo me shume