Saturday , 24 March 2018

AKTUALITET

Lum akuzash ndaj Kryebashkiakut Luka

Mbledhja e radhes ne keshillin bashkiak eshte shoqeruar me akuza te ashpra ne drejtim te kryebashkiakut te Shkodres Lorenc Luka nga keshilltari I PBDNJ- se Erogen Vaso. Fillimisht Vasa ka kerkuar shpjegime per zmadhimet e kapitalit te klubit Vllaznia e me pas ka vijuar me akuza per keqmenaxhim te te ardhurave nga bashkia e Shkodres. Sipas Vasos askush nuk mbane …

Lexo me shume

Meta dhe Panariti ne panairin e Gjelit te Detit!

Kreu i kuvendit Ilir Meta dhe ministri i bujqesise Edmond Panariti ishin ne zadrime te lezhes ku u zhvillua panairi bujqesor i gjelit te detit. Ata kane pare nga afer keto produkte vendase, duke garnatuar edhe mbeshtetje per fermeret. Duke iu referuar prodhimeve qe vine nga zadrima perfshire edhe gjelin e detit,ministri i bujqesise Edmond Panariti ka deklaruar se eshte …

Lexo me shume

Reagon Rama pas shkarkimit te Bejkos!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot pr shkarkimin e zvendsministres s Mjedisit Diana Bejko, pasi rezultonte debitore ndaj OSHEE-s. Rama ka shkruar n faqen e tij zyrtare t Facebook se pr mospagesn e energjis sdo pranohet asnj justifikim pr asknd. E falnderoj Znj.Bejko pr kontributin si zv.ministre por n mospagesn e energjis sdo pranohet asnj justifikim pr asknd! As pr …

Lexo me shume

Debitore e energjise, Rama kerkon shkarkimin e Diana Bejkos

Kryeministri Edi Rama ka krkuar shkarkimin e zvendsministres s Mjedisit, Diana Bejko.Sipas kryeministris, Bejko nuk ka paguar energjin elektrike n shtpin e dyt q kishte n Velipoj. Burime brenda Kryeministris thon se shuma ishte e debis ishte modeste por kjo nuk e ka ndaluar Ramn t krkoje largimin e saj te menjhershm nga qeveria. Msohet se ne kryeministri sht ngritur …

Lexo me shume

Fluks qytetaresh per te paguar ujin

N qytetin e Shkodres rritet numri i qytetarve q paguajn faturat e konsumit t ujit t pijshm. Pas deklarats s kryeministrit se pr debit e ujit do t kryhet nj aksion i njjt me at t energjis elektrike, qytetart kan vrshuar ti paraprijn ndrprerjes s ujit pr shkak t debive. Ky fakt bht I ditur nga kryetarja e degs s …

Lexo me shume

Shkoder, banoret perplasen me OSHEE

12 familjeve t nj pallati n rrugicen e Koplikve n qytetin e Shkodres u jan ndrprer energjia elektrike ndrsa sht shoqruar edhe nj prson pas debateve me punonjsit e OSHEE- s. Shkak I ksaj ndrhyrjeje sht br nj gjob e vendosur nga OSHEE- ja n vitin 2011 pr dmtim t matsve elektrik, e cila nuk sht paguar nga banort pasi …

Lexo me shume

Shkoder, 3 krere komunash debitore ndaj OSHEE!

Shum krer komunash me shum shtpi dhe biznese nuk paguajn faturat e energjis qysh nga viti 2009. Kjo nuk ka t bj me gjendjen e tyre ekonomike, por vetm me statusin q gzojn n krahinat ku qeverisin. Asnj futurist nuk do t guxonte tu priste energjin kryetarve t komunave, q me detyrimet e tyre personale i kan krijuar OSHEE-s nj …

Lexo me shume

Lac, rruga pengon shebimet ndaj ujesjellesit

Qyteti i Lait rrezikon furnizimin me uj t pijshm. Shkak po behet infrastruktura rrugore gati e pakalueshme qe te dergon ne depot e ujit dhe stacionin e pompimit.T vendosur n nj nga lagjet e Sanxhakut, punonjsit e ujsjellsit detyrohen shpesh t ngjisin klorin apo materialet e tjera me kafsh pune, e kjo t ndihmuar nga banort prreth. Punonjesit e ndermarrjes …

Lexo me shume

Gjiknuri: Interkonjuksioni me Kosoven, gati ne Pranveren e 2016- es!

Investimet qe po kryhen ne sistemin energjetik shqiptar do te garantojne siguri ne furnizimin me energji, do te ulin kostot si dhe do te jene pjese e lidhjeve te ketij sistemi me te gjithe europen. Keshtu eshte shprehur ne zadrime te lezhes ministri i energjetikes damian gjiknuri gjate inspektimit te punimeve per linjen e interkonjuksionit Shqiperi Kosove. Sipas gjiknurit vitet …

Lexo me shume

Perkujtohet “13 Dhjetori i 1990”

Pjestar t shoqats antikomuniste 13 dhjetori 1990, antar dhe simpatizant t partive t djathta, prkujtuan demonstratn e par antikomuniste. N 13 dhjetor, nj dat e shnuar pr Shkodrn dhe gjith Shqiprin, shkodrant ishin t part n vendin ton, q hodhn n er bustin e diktatorit komunist Enver Hoxha. Fillimisht te pranishmit kane vendosur kurora me lule prane memorialit tek bashkia …

Lexo me shume