Breaking News

AKTUALITET

KOMUNITETET FETARE UROJNE KURBAN BAJRAMIN

Lexo me shume

FALJA E KURBAN BAJRAMI

Ne mengjes heret eshte falur Kurban Bajrami. Falja eshte kryer ne cdo xhami ndersa myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari nga foltorja e xhamise Ebu Beker tha se po kalojme kohe te veshtira. Ndaj beri thirrje per me shume besim. Pas faljes besimtaret muslimane kane bere vizita duke uruar njeri-tjetrin. Ku nuk kane munguar as kurbani, symbol I kesaj feste dhe …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI PERCJELL MESAZHIN E KURBAN BAJRAMIT!

Mesazhi i Myftiut tė Shkodrės, Imam Muhamed B. Sytari me rastin e Kurban Bajramit 1436/2015 Tė dashur besimtarė, vėllezėr dhe motra muslimanė Tė nderuar bashkėqytetarė shkodranė Lebbejkall-llahumme lebbejke, lebbejke la sherike leke lebbejke, innel-hamde ven-ni’mete leke vel-mulk, la sherike leke, lebbejke! Tashmė qė mbarė bota islame ėshtė pėrqendruar me zemėr e shpirt nė vendin mė tė pastėr e fushėn mė …

Lexo me shume

UNAZA PERENDIMORE E “MBYTUR” NE MBETURINA!

Kjo eshte panorama qe Shkodra ofron ne rruget e saj. Nese sfida keto dite eshte perqendruar ne periferi, duke u konsideruar qytetin se me pak shqetesues persa I perket pastrimit. Ne fakt eshte e gabuar, pasi nevoja per vemendje emergjente ne akset kryesore te qytetit te Shkodres eshte e madhe. Unaza perendimore pergjate gjithe shtrirjes se saj ofron mbeturina te …

Lexo me shume

SHKODRA “QYTETI I BIĒIKLETAVE” PA KORSI PĖR BIĒIKLETA

Mungesa e korsive tė vecanta pėr bicikletat dhe mosrrespektimi I sinjalistikės rrugore janė disa nga problemet qė pėrdoruesit e bicikletave parashtrojnė nė javen Evropiane tė levizjės dhe ditės pamakina. Nė metropolin verior ka njė numėr tė lartė tė pėrdorimit tė tyre ndėrsa rrugėt e posacme pėr bicikleta mungojnė apo dhe nė rast se ekzistojnė, parkimi I automjeteve ne vijat tė …

Lexo me shume

JAVA EVROPIANE E LĖVIZJES PA MAKINA

Nė kuadėr tė Javės Evropiane tė Lėvizjes dhe Ditės pa Makina, Qendra e Informimit e Bashkimit Evropian Shkodėr, nė bashkėpunim tė ngushtė me Bashkinė Shkodėr, Drejtorinė Arsimore Rajonale Shkodėr, Eko Mendje, dhe me mbėshtetjen e Policisė sė Qarkut Shkodėr eshte organizuar parada me biēikleta “Zgjidh, ndrysho, alterno”, ku kane  marre pjesė nxėnės tė shkollave tė qytetit tone. Drejtoresha e qėndres …

Lexo me shume

AMBULANTET KERKOJNE NGA BASHKIA NJE TREG TE PERSHTATSHEM!

Tatim-taksat kane lene afat deri te merkuren per shitesit ambulant per tu pajisur me nipt net e kundert do te konfiskojne mallin. Te ndodhur perballe kesaj situate Tregtaret I jane drejtuar bashkise Shkoder per te gjetur nje zgjidhje te re tregtimi. Ata duan nje treg te pershtatshem ndersa shprehen se jane dakort qe te paguajne taksat sipas ligjit.   Aktualisht …

Lexo me shume

F. ARREZ, VIJON DEMTIMI I PYJEVE. ASNJE MASE PER PARANDALIMIN!

Masakra Pyjore nė Fushė Arrėz mbėrrin dhe nė ekonomin pyjore tė Lak Rroshit, atje ku nuk po kursehen as drurėt e hollė, ndėrsa Shteti a thua tė ishte pal me kontrabandistet, vijon tė hesht. Pas rrafshimit tė dhjetra siperfaqeve, masive pyjore nė zonen e Fushė Arrėzit duket se tashmė radha I ka ardhur Lakut tė Hithit , ku shumė shpejt …

Lexo me shume

KUMBARO-ADEMI BASHKE PER TEATRIN “MIGJENI”

Do te bashkpunojme me kryebashkiaken Voltana Ademi per te nisur punen se bashku ne shtepine e artistave. Deklarata erdhi nga Ministria e Kultures Mirela Kumbaro e cila tha se brenda njė periudhė tė shkurtėr do tė nisin punimet e teatrit “Migjeni” tė Shkodres dhe nga viti i ardhshėm artistėt do tė kenė njė tempull arti tė rikonstruktuar sipas parametrave bashkohorė. …

Lexo me shume

BERISHA MBESHTET PROTESTEN NE SHKODER

PAS PROTESTES SE ZHVILLUAR  NE SHKODER KA REAGUAR ISH KRYEMINISTRI SALI BERISHA I CILI NEPERMJET  NJA STATUSI NE FB THA: SHKODRA NE PROTESTE, NE MBROJTE TE PUNESIMIT, BIZNESIT, KUNDER BANDAVE TE QEVERISE!TE DASHUR MIQ, SOT SHKODRA ESHTE NE PROTESTE MASIVE NE MBROJTJE TE PUNESIMIT, BIZNESIT DHE KUNDER POLITIKES STALINISTE TE QEVERISE, AKSIONIT TE BANDAVE TE SAJ. PROTESTA E TREGTAREVE TE …

Lexo me shume