AKTUALITET

COVID-19, FILIALI I POSTES NE GATISHMERI

Situata e krijuar nga coronavirusi, ka vënë në gatishmeri filialin e postes në Lezhë. Prioritet për këtë institutucion është shpërndarja e pensioneve në banesat e të moshurave, proçes i cili ka funksionuar mjaft mirë gjatë këtyre diteve.Drejtori i Filialit të Postës Pjerin Çuku thotë se janë marrë të gjitha masat për mbrojtjenn e shëndetit të përsonelit, ndërsa pavarësisht situates garanton …

Lexo me shume

NDAHET NGA JETA GËZIM KRUJA

Ndahet nga jeta në moshen 80 vjeçare, “Mjeshtri i Madh”, Gezim Kruja. Ikona e humorit shkodran dhe gjithë Shqipërisë, kohët e fundit vuante nga një semundje e rëndë, teksa kishte humbur edhe zërin. Për mbi 60 vite kontribuoi duke u bërë një prej figurave më të dashura të artit shqiptar me pjesë të pafundme humoristike. Është nje nga emblemat e …

Lexo me shume

SHKODRA NË QETËSI… EDHE KËTË TË DIELË, DEPUTETI GJUZI: MASAT JANË EKSTREME

Kjo e dielë ka rikthyer izolimin total të shqiptarëve në banesat e tyre. Edhe në qytetin e Shkodrës nuk shihje asnjë lëvizje të qytetarëve, me përjashtim të forcave policisë dhe ushtrisë që ndodheshin në terren.Por, teksa vëzhgonim rrugët e qytetit, u vu re edhe prania e deputetit Kujtim Gjuzi, i cili kishte ardhur në ndihmë të një familje. I pyetur …

Lexo me shume

SHTOHEN GJOBAT NGA POLICIA E SHTETIT

Shërbimet e Policisë së Shtetit vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin janë evidentuar 49 drejtues mjetesh që kanë shkelur urdhrin e ndalim qarkullimit, të cilët janë ndëshkuar me heqje të …

Lexo me shume

PD I KËRKON QEVERISË TË RRITET NUMRI I TESTIMEVE

Partia Demokratike ka kërkuar sërish këtë të dielë që të rritet numri i testimeve për COVID-19. Në një deklaratë për mediat, ish-deputeti i PD, Bardh Spahia shprehet se rritja e numrit të testimeve, zbulon më shumë të infektuar nga koronavirusi dhe sipas tij, testimi masiv është qëndrimi zyrtar që rekomandon Organizata Botërore e Shëndetësisë.Prandaj, PD i kërkon qeverisë që të …

Lexo me shume

SHKODËR , 9 RASTE TË REJA ME COVID 19

Rritet frikshëm numri i të infektuarëve në Shkodër, me 9 raste të reja duke e çuar në 31 numrin e të infektuarve me COVID 19 numrin e të infektuarve në Shkodër dhe në Vaun e Dejës. Të premten u raportuan se 12 anëtarë të dy familjeve banuese në lagjet Kiras dhe në Dobraç janë infektuar me Koronavirus, ditën e shtunë …

Lexo me shume

ADEMI: KEMI RRITJE PROGRESIVE TË RREZIKSHME PËR QYTETIN TONË

Për situatën në Shkodër ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi. Nëpërmjet një postimi në facebook, Ademi shkruan:Nata e kaluar, fatkeqësisht ka shënuar një tjetër rritje të numrit të të infektuarëve, të konfirmuara nga testimi në Shkodër. Dy persona, të moshës 65 dhe 75 vjeç janë dërguar me urgjencë në Tiranë pas përkeqësimit të gjendjes së tyre shendetësore.Vazhdojmë të …

Lexo me shume

POLICIA DHE USHTRIA, KONTROLLE NË HYRJE TË MERKATËS SË RUSIT

Ashtu si herët tjera, edhe këtë të shtunë, qytetarët shkodranë janë dyndur në tregjet e Shkodrës për të bërë pazar, nisur edhe nga fakti se që nga mesdita e kësaj të shtunë deri mëngjesin e së hënës do jenë plotësisht të izoluar.Por, këtë të shtunë janë hasur me kontrollet e policisë dhe ushtrisë. Kështu, punonjës të policisë dhe ushtrisë ishin …

Lexo me shume

RASTET NE SHKODER ME COVID-19, REAGON KMC

Duke marre shkas nga 12 rastet pozitiv te shfaqura ne territorin e Bashkise Shkoder, Kryetari i Komisionit te Mbrojtjes Civile i drejtohet te gjithe drejtuesve te institucioneve anetare te KMC, per nje vemendje te shtuar te veprimtarive intensive ne situaten e re qe na eshte krijuar pas daljes pozitiv te dy familjeve ne lagjet Kiras dhe Dobrac.Kjo situate kerkon nje …

Lexo me shume

COVID-19, RRITET NUMRI I TE PREKURVE NE LEZHE

Eshtë rritur frikshem numri i të prekurve me Covid-19 në Qarkun e Lezhës. Gjatë 24 oreve të fundit janë konfirmuar 6 raste të reja me këtë sëmundje, 5 përsona në Lezhë dhe 1 në Mirditë. Sipas burimeve 4 nga të infektuarit në Lezhë janë familjar të një të moshuare e cila rezultoi më parë pozite me këtë sëmundje, ndërsa rasti …

Lexo me shume