Breaking News

AKTUALITET

RRITJA E PAGES MINIMALE ME 2.000 LEKE

Këshilli i Ministrave ka vendosur rritjen me 2.000 Lekë të pagës minimale, duke e çuar nga 24,000 Lekë për 174 orë pune në muaj, në 26,000 Lekë. Një gjë e tillë pohohet edhe nga Violeta Staka, drejtore e Institutit të Sigurimeve Shoqërore. Por, ajo ka një thirrje për ato që paguajnë sigurimet vullnetare.Staka shtoi se me ardhjen e emigrantëve rritet …

Lexo me shume

MINISTRI BUSHATI, VIZITE NE SHKODER PER FESTAT E FUNDVITIT

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka zhvilluar një takim me fëmijët e prekur nga fenomeni i gjakmarrjes në Qarkun Shkodër. Vizita me këto fëmijë u zhvillua pranë shtëpisë së familjes për të rinj 16 – 18 vjeç në Shkodër. Bushati tha se janë 156 familje të prekura nga një fenomen i tillë.Ndërsa, mësuesja e Liljana Luani, e angazhuar me familje …

Lexo me shume

MESHA NE KALANE E ROZAFES

E kthyer në traditë tashmë, me rastin e festës së krishtlindjes, këtë të mërkurë u mbajt një meshë në kalanë e Rozafës së qytetit të Shkodrës. Mesha u drejtua nga famullitari i Shkodrës Dom Vlash Palaj dhe merrnin pjesë edhe disa klerikë. Në fjalën e tij para disa besimtarëve, famullitari Palaj tha se e vërteta e fesë tonë është bazuar …

Lexo me shume

MESHA E KRISHTLINDJEVE NE LEZHE

Krishlindjet janë kemtuar edhe në qytetin e Lezhës.Qindra besimtare të krishtere ju drejtuan mrëmjen e kaluar katedrales së “Shen Nikollit” për të pritur lindjen e Krishtit.Mesha e shenjte u udhëhoq nga ipeshkvi i Lezhës Otavio Vitale.Duke iu referuar kësaj ngjarje të rëndesishme për krishterimin, ipeshkvi i Lezhës e ka vendosur theksin tek nevoja e solidaritetit, ndaj njerezve në nevojë.Vitale u …

Lexo me shume

KRISHTLINDJET, DREKE BAMIRESIE PER FEMIJET NE NEVOJE

Krishlindjet kanë qenë të gëzueshme edhe për fëmijet në nëvoje në qytetin e Lezhës.Për ta kanë menduar nxënësit e shkollës së kuzhines të cilët janë solidarizuar dhe artin e tyre në gatim e kanë vënë në dispozicion, duke shtruar një drekë enkas për këta fëmijë.Iniciatori i këtij aktiviteti, Arber Avdia, u shpreh se është kënaqësi tju shërbesh fëmijeve në nëvoje …

Lexo me shume

“JEZUSI ERDHI PER TE QENE GEZIMI YNE”

Jezusi erdhi për të qenë gëzimi ynë. Ishte kjo fjalia kryesore e arqipeshkvit të dioqezës Shkodër –Pult, Imzot Angelo Massfra në meshën e mbajtur paraditën e kësaj të marte. Para dhjetëra besimtarëve, Massafra kërkoi që të mos ndalet besimi në Zot.Pas meshës së mbajtur, kisha katolike Shkodër priti në një vizitë përfaqësues të komuniteteve fetare dhe partive politike.

Lexo me shume

KISHA ORTODOKSE FESTON KRISHTLINDJET

Vizitat me rastin e festës së Krishtlindjes në Shkodër nisën që prej orës 10:30 të kësaj të marte në kishën ortodokse Shkodër. Për kryebashkiaken e Shkodrës, Voltana Ademi, dita e sotme është një ditë shprese për të gjithë.Ndërsa, përfaqësuesi i Myftinisë Shkodër, Arben Halluni, kërkoi që të shtrijmë dorën e pajtimit dhe të falim për hir të Zotit për ato …

Lexo me shume

VIZITAT PRANE KISHES KATOLIKE SHKODER

Thirrje për bashkim me njëri-tjetrin dhe ndihmë ndaj të varfërve. Kjo ishte lutja e përfaqësuesve të partive politike në Shkodër me rastin e festës së Krishtlindjeve. Ato uruan besimtarët e krishterë me rastin e kësaj feste, teksa zhvilluan vizitat pranë katedralës së Shën Shtjefnit.Ndërsa, nuk munguan as urimet nga përfaqësuesi i Myftinisë Shkodër dhe kryetarja e PAK në Qarkun Shkodër.Vizitat …

Lexo me shume

MESHA NE NATEN E KRISHTLINDJES

Zoti i do njerëzit dhe Krishtëlindja është festa e dashurisë, ndërsa Jezusi është drita e botës. Kështu u shpreh para besimtarëve të krishterë, arqipeshkvi i dioqezës Shkodër-Pult, Imzot Angelo Massafra, në meshën e natës së Krishtlindjes së mbajtur në katedralën e Shën Shtjefnit Shkodër.Ndërsa, famullitari i kishës katolike Shkodër, Dom Vlash Palaj, falendëroi bamirësit që gjatë këtyre ditëve kanë dhuruar …

Lexo me shume

MESAZHI I ARQIPESHKVIT MASSAFRA PER KRISHTLINDJE

Imzot Angelo Massafra, Arqipeshkëv i Dioqezit Shkodër- Pult në mesazhin e tij tradicional drejtuar besimtarëve. Në mesazhin e tij Ipeshkvi Massafra u ndal tek solidariteti ndaj njëri tjetrit e sidomos ndaj më të varfërve.Krishtlindja nuk është Krishtlindje nëse nuk na shpie tek një e vërtetë thelbësore që i përket jo vetëm besimtarëve në Krishtin, por gjithë njerëzimit, u shpreh Massafra.Hyji …

Lexo me shume