AKTUALITET

FLUKS PACIENTESH NE URGJENCE GJATE MUAJIT SHKURT

Muaj shkurt ka sjellë fluks pacientesh në urgjencen e Spitalit rajonal të Lezhës.Mbi 80 përsona gjatë 24 oreve shumica prej të cilëve me viroza gripale i janë drejtuar urgjences për ndihme mjeksore gjatë këtij muaji.Një gjë e tillë bëhet e ditur nga Nën Drejtoresha e Spitalit Valbona Prega, sipas të ciles pozitive është fakti se gjatë ditëve të fundit ka …

Lexo me shume

RESHJET E PARA TE DEBORES NE QYTETIN E SHKODRES

Pjesa me e madhe e qarqeve ne vendin tone jane perballur me reshje debore kete te diele. Reshje debore do te kete ne 300 m mbi nivelin e detit ne veri te vendit. Instituti i Gjeoshkencave ka njoftuar gjithashtu se pergjate fillimit te javes tjeter reshje debore mund te kete edhe ne zonat e uleta fushore dhe ato bregdetare. Por, …

Lexo me shume

VJEDHJE E ENERGJISE, OSHEE PROÇEDON 14 ABONENTE NGA SHKODRA

OSHEE ka kapur ‘mat’ në vjedhje 14 abonentë, për të cilët ka bërë edhe padi. Në vijim të kontrolleve në kuadër të konsolidimit të disiplinës në konsumin e energjisë elektrike dhe reduktimit të mëtejshëm të nivelit të humbjeve joteknike, OSHEE ka konstatuar personat që vidhnin energjinë elektrike. OSHEE ka bërë të ditur se kontrollet në katër ditët e fundit bënë …

Lexo me shume

CILESIA E QUMESHTIT, NE FOKUS TE DREJTORISE SE BUJQESISE

“Nuk do mundet fermeri te transportoje qumesht nga ferma e tij ne baxho pa ene te çertifikuara dhe te kontrolluara” Drejtoria e Bujqesise ne Qarkun Shkoder do ti kushtoje kete vit nje vemendje me te madhe cilesise se qumeshtit.  Drejtori i kesaj drejtorie, Mustaf Kraja ben me dije se risia eshte se qumeshti qe do te shkoje ne baxho do …

Lexo me shume

BASHA PERSERI AKUZA NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA

Pas perplasjeve te forta ne sallen e kuvendit, edhe kete te shtune kane vijuar replikat ne distance mes kryeministrit Edi Rama dhe kryedemokratit Lulzim Basha per skemen e re te ndihmes ekonomike. Ne nje prononcim per mediat, kreu i Partise Demokratike, Lulzim Basha hodhi perseri akuza ndaj kryeministrit Rama, duke thene per qytetaret se kane punesuar  nje parazit dhe nje …

Lexo me shume

LOT DHE MJERIM NE FAMILJET E LARGUARA NGA NDIHMA EKONOMIKE

Lot dhe mjerim në qindra familje të larguara nga skema e ndihmës ekonomike në Lezhë.Pa asnjë të punësuar,me të sëmurë dhe pa ushqimet bazike janë realiteti i hidhur në banesat gjysmë të rrënuara ku jetojnë ato.Deputetja e Partisë Demokratike Lindita Metaliaj e shoqeruar nga kryedemokrati i Lezhës, Paulin Marku ishin në Njesinë Administrative të Shënkollit ku panë nga afer realitetin …

Lexo me shume

BASHKITE E QARKUT LEZHE KUNDER SKEMES SE RE TE NDIHMES EKONOMIKE

Mungesë transparence, dyshime për manipulim të skemes dhe largime të padrejta nga skema e ndihmes ekonomike. Këto janë akuzat që kanë bërë perfaqsuesit e tre bashkive në qarkun e Lezhës pas largimit nga skema e ndihmes ekonomike të rreth 3 000 familjeve. Debati që vuri përballë njesitë vendore dhe Shërbimin Social Shtetëror u realizua në institucionin e prefektit në mbledhjen …

Lexo me shume

SKEMA E RE E NDIHMES EKONOMIKE, DEBATE NE KESHILLIN BASHKIAK SHKODER

Pika e pare e rendit te dites, ajo e propozimit te dhenies se ndihmes ekonomike per muajin Shkurt 2019 ka sjellur debate te shumta ne mbledhjen e kesaj te premte ne Keshillin Bashkiak Shkoder. Keshilltaret hodhen akuza ndaj qeverise dhe sherbimit social Shkoder, per lenien jashte skemes se re te ndihmes ekonomike te shume familjeve. Per kete veprim te qeverise …

Lexo me shume

ADEMI: KERCENIMI NDAJ GJOKES, NGJARJE QE NUK I PERKET SHKODRES

Per ngjarjen e rende te ndodhur pasditen e se Enjtes ka reaguar edhe kryebashkiakja e Shkodres dhe njekohesisht presidentja e Vllaznise, Voltana Ademi. Per Ademi kjo ngjarje nuk i takon qytetit te Shkodres. Gjithashtu, Ademi eshte e bondur se askush nuk do te ia arrije te perbalte klubin Vllaznia. Kjo ngjarje nuk ka ndodhur as ne vitin 1997 shtoi me …

Lexo me shume

LULZIM BASHA HEDH AKUZA NDAJ KRYEMINISTRIT RAMA PER NDIHMEN EKONOMIKE

Edi Rama eshte nje njeri qe zgjedh te sulmoje opoziten, per te fshehur pergjegjesine qe ka ndaj familjeve qe u eshte hequr ndihma ekonomike. Keshtu u shpreh kreu i Partise Demokratike, Lulzim Basha, ne nje dalje per mediat pak minuta para perfundimit te seances se kuvendit kete te enjte. Sipas Bashes, Rama po mundohet te lere pa buke pa uje …

Lexo me shume