AKTUALITET

Zgjedhjet lokale 2015- te, verifikoni emrat!

Problemet e hasura ne zgjedhjet e kaluara  lokale por jo vetėm me emrat e zgjedhesve kanė bėė qė afishimi I listave paraprake zgjedhore tė bėhėt brėnda afatit tė pėrcaktuar me ligj. Sekretari i keshillit bashkiak dhe njekosisht dhe personi pergjegjes I cili merret me listat zgjedhore I bėnė apel tė gjithė       qytetareve qė kanė mbushur moshėn 18 vjece tė …

Lexo me shume

Banoret e Rragamit serisht ne proteste ndaj OSHEE- se!

Kane bojkotuar mesimin edhe kete te hene, kerkesat jane po te njejtat, kerkojne shlyerjen e debive te energjise elektrike. Mungesa e energjise sipasoje e shkeputjes nga OSHEE- ja po i detyron femijet te braktisin edhe shkollen. E nderkohe te medhenjt kane ribllokuar rrugen e fshatit. Ashtu si ne protesten e pare kerkesat jane po te njejta. E megjithate pavaresisht kerkesave …

Lexo me shume

Rragam, proteste per energjine elektrike

Fėmijėt kanė bojkotuar mėsimin ndėrsa tė mėdhenjtė kanė bllokuar rrugėn e fshatit Rragam nė komunėn e Gurit tė Zi, pasi kėrkojnė rikthimin e energjisė elektrike, e cila u ėshtė kėputur pasi kjo zonė rezulton debitore. Banorėt e kėsaj zone kėrkojnė rikthimin e energjisė ndėrsa theksojnė se matėsit e energjisė nuk janė kontrolluar prej muajsh e pėr pasojė faturat e OSHEE- …

Lexo me shume

Ambasadori zvicerian tur vizitash ne Shkoder!

Ambasadori zviceran, Sh. T. Christoph Graf, zhvilloi njė vizitė nė Shkodėr ku u takua me partnerė dhe projektet qė janė mbėshtetė nga Zvicra prej fillimit tė vitit 2000. Ambasadori Graf  u prit nga kryetari i Bashkisė sė Shkodrės, z. Luka. Biseda e hapur mes tyre i vuri theksin partneritetit tė themeluar dhe ushqyer nė kornizėn e decentralizimit dhe zhvillimit vendor. …

Lexo me shume

Malesi e Madhe, mjeket proteste kunder testimit te tyre

Ashtu sic ishte paralajmeruar me pare bluzat e bardha te Drejtorise se Shendetit Publik M.Madhe kane zhvilluar nje proteste 1 oreshe para spitalit te qytetit Koplik ne kundershtim te testimit te mjekeve. Reparti i Urgjences megjithese e ka pershendetur kete proteste anetaret e saj nuk kane  mundur te marrin  pjese pasi ishin ne sherbimin e nje femije te semure . …

Lexo me shume

Rruga e Drishtit ne gjendje te amortizuar. Banoret: Po largohen turistet!

Jane 3 kilometer rruge qe nga Ura e bardhajve e deri tek kalaja e Drishtit  te cilat prej vitesh kane mbetur te amortizuar. Per here te trete banoret dhe frejtuesit e automjeteve detyrohen qe te kontribojne per te mirembajtur kete segment I cili nga dita ne dite behet I pakalueshem. Drishti ne kete menyre mbetet larg turisteve ndones eme bukuri …

Lexo me shume

Ana Malit, 380 ha toke nen uje!

Shkarkimet nga HEC- et e kaskadės sė Drinit kanė dhėnė shėnjat e para tė rrezikut tė pėrmbytjes nė zonėn e NėnShkodres. Mengjesin e sė hėnės ujėrat e lumit Buna dolėn nga shtrati ndėrsa pėrmbyten tokat e komunes sė Anės sė Malit. Aktualisht, janė 380 ha tokė tė pėrmbytura ndėrsa uji ėshtė larg banesave. Nga ana tjetėr kryeplaku I Obotit Gregor …

Lexo me shume

Nisin protesten mjeket e spitalit te Shkodres, kunder testimit!

Prej disa ditėsh bluzat e bardha nė qytetin e Shkodrės kanė paralajmėruar protesta njė orėsh kundėr testimit tė tyre por kanė shprehur dhe kėrkesat e tyre si rritje tėp agave por dhe plotėsimin mė medikamnete. Mjeket e Spitalit Rajonal tė Shkodrės pohojnė se nėse nuk merren parasysh kerkėsat e tyre grevat njė orėshe do tė vijojne. Me rej ka folur …

Lexo me shume

Shkarkohet nga HEC- e, Gjiknuri: Shkodra nuk permbytet!

Sipasojė e prurjeve nė HEC- in e Vaut Dejesit kanė nisur shkarkimet nga kanali i Zadejės. Sic mund tė shikohen edhe nga pamjet nga ky kanal po shkarkohet me intensitet tė lartė, ndėrsa burime nga HEC- i I Vaut Dejesit bėjnė tė ditur se niveli I ujit nė kėtė hidrocentralė ėshtė nė kuotėn e 75 metrave ndėrsa niveli maksimal I …

Lexo me shume

Banoret e Trushit: Te kompensohet demshperblime me energjine!

Fshati I Trushit ka qėnė njė nga zonat me tė dėmtuara nga pėrmbytjet e viteve 2010- 2011 ndėrsa dėmet e shkaktuara nga vėrshimi ujrave nė kėtė zonė kanė qėnė kolosale jo vetėm nė banesa por edhe nė bujqėsi e blegtori. Pavarėsisht premtimeve pėr dėmshpėrblime banorėt e kėsaj zone kanė marre vetėm njė pjesė tė vogėl pėr dėmet nė bujqėsi ndėrsa …

Lexo me shume