AKTUALITET

AKSIONI NDAJ DUHANIT, FERMERET: VETEM ME DUHAN JETOJME

Aksionet e diteve te fundit per sekuestrimin e duhanit ne fshatrat e Shkodres po perhapin frik tek fermeret q kultivojn duhanin pasi mund tjua sekuestrojn. Banort e Gajtanit n Gur t Zi shprehen se duhani sht e vetmja kulture qe toka e tyre prodhon, ndersa shteti me kto aksione po merr edhe kafshaten e fundit. Teksa tregojne me mjaft dhimbje …

Lexo me shume

TESTOHEN INFERMIERET E SPITALIT RAJONAL SHKODER

Infermieret e spitalit Rajonal t Shkodres jan testuar ditn e sotme. N t kan marr pjes rreth 300 infermier ndrsa provimi sht zhvilluar nga ora 10 deri n 11. Ndrsa provimi tjetr I parashikuar t zhvillohet me dat 29 gusht sht zhvilluar pasditen e s Premts nga ora 15-00 deri n orn 16-00, kjo sht pohuar nga presidenti I urdhrit …

Lexo me shume

MURIQAN, PUNOHET ME 8 SPORTELE, NE GUSHT KANE HYRE DHE DALE 148 866 PERSONA

Jemi ne ditet e fundit te gushtit dhe tashme emigrantet qe kane ardhur ne Shqiperi per te kaluar pushimet e veres po rikthehen ne vendet e tyre ku ato jetojne. Ne piken kufitare te Muriqanit NE dispozicion jane 8 sportele si nga pala shqiptare ashtu edhe ajo malazeze. Nderkohe drejtuesit e automjeteve qe kane kaluar kufirin shqiptare pr t kaluar …

Lexo me shume

AKSION PER LIRIMIN E HAPESIRAVE PUBLIKE

Pas Tirans dhe Vlors, bashkia e Shkodres ka paralajmruar se t hnn do t nis aksioni pr lirimin e hapsirave publike n t gjith territorin e ksaj njsie vendore. Sipas drejtorit t t ardhurave Blendi Gjylbegu aksioni do t nis fillimin e javs q vjen ndrsa do t jet i pandrprer, deri n lirimin e t gjith hapsirave publike. Gjylbegu …

Lexo me shume

VIJON DJEGIA E MBETURINAVE TEK VARREZAT E DESHMOREVE

Edhe kete te merkure mbeturinat prane varrezave te deshmoreve jane djegur pa asnje shqetesim nga ana e autoriteteve. Pamvarsisht apeleve dhe se fundi edhe masave te ndermarra per ndalimin e djegies se mbeturinave duket se qytetare te pa pergjegjshem nuk ndergjegjesohen. N dersa nga ana e policise se qarkullimit situata nuk po vezhgohet ne asnje moment te dites. Duket se …

Lexo me shume

REFORMA ADMINISTRATIVE, HAXHIMALI: QEVERIA NE RRUGEN E GABUAR

Qeveria Shqiptare eshte ne rrugen e gabuar mbi kapacitetet qe po u jep Bashkive. Ajo po shkel te drejtat e tyre, dhe kjo mendoj se nuk eshte e drejte. Ky ka qene reagimi I Kryetarit te Shoqates se njesive vendore per reformen territorial por edhe mbi disa ndryshime qe qeveria ka ndermarre. Ndersa per mbetjet urbane Haxhimali e quajti bombe …

Lexo me shume

STARTON PROJEKTI PER MENAXHIMIN E MBETJEVE

Ka startuar ne qytetin e Shkodres Nn-projekti “Menaxhimi i Mbetjeve t Ngurta n zonat ndrkufitare rurale dhe bregdetare t rajonit t Evrops Juglindore ky projekt ka mbledhur drejtues te larte te pushtetit vendor si dhe ekperte te menaxhimit te mbetjeve. E pranishme ishte edhe kryebashkiakia Voltana Ademi. Kryetari i shoqates se njesive vendore Agron Haxhimali tha se prej 1 viti …

Lexo me shume

BERISHA: N DIT JAN KRKUAR RRETH 500 KUPONA PR PASAPORTA

br q t rritet numri I prsonave q kekrojn kupona pr pajisjen me pasaporta. Brnda nj dit jan shitur rreth 500 kupona, kjo pohohet nga drejtori I posts Shqiptare dega Shkoder Shelzen Berisha.   Berisha pohon se tashm po rikthehet normaliteti pran ksaj poste.   Pran postt shqiptare cdo dit jan paraqitur qindra qytetar ndrsa jo n pak raste jan …

Lexo me shume

QYTETARET: SHERBIMI I DOBET, HYJNE PA RRADHE

Rradhe te gjata prane zyrave te terheqjes se pasaportave vijojne te jene prezente edhe ne kete fillim jave. qytetaret ankohen se sherbimi i ALEAT eshte tejet i dobet duke bere ne kete menyre qe te qendrojne me ore te tera per terheqjen e pasaportave. Mirepo ashtu sikurse ndodh rendomte prane Drejtorise se Policise te hapura kane qene dy zyra. Kjo …

Lexo me shume

500 NDERTIME NE ZONA TE MBROJTURA NE VELIPOJE

Me shume se 500 ndertime pa leje jane bere ne zonen e mbrojtur ne Velipoje. Konfirmimi vjen nga Drejtori I administrates se zonave te mbrojtura I cili ndryshe nga Aluizni qe paralajmeron se ne Shtator do te kete zbarkim te INUK ne Shkoder, Dardha thote se nuk ka asnje njoftim te tille. Ndertimet pa leje jane te mbartura pasi qe …

Lexo me shume