Wednesday , 25 April 2018

AKTUALITET

TUKA: NUK PO ZBATOHET SIÇ DUHET KODI I PUNES

  I ftuar ne emisionin “Miremengjes” ne Tv Rozafa, kryetari i Bashkimit te Sindikatave te Pavarura Shqiptare, dega Shkoder Albert Tuka u shpreh se eshte hasur me veshtiresi ne zbatimin e kontratave kolektive. Sipas Tukes, nuk po zbatohet sic duhet kodi i punes dhe ka ndermarrje qe nuk e njohin aspak kete kod. Tuka u ndal vecanarisht tek problemi i …

Lexo me shume

FLET MJEKU NEURO-PSIKIATER PER RASTIN NE KOPLIK

Nje jave me pare Ylber Bajrakurtaj i shoqerua nga vjehrri i tij ne Qendren Komunitare te Shendetit Mendor ne Shkoder per vleresimin pisiqik per çeshtjen e punes. Pasi ai trajtohej me kemp qe nga viti 1996. Sipas mjekut neuro-psikiater Gjon Preçi Ylber Bajrakurtaj ishte i diagnstifikuar me ” prapambetje mendore deri tek e moderuara dhe me mbivendosje te çrregullimeve psiqike”. …

Lexo me shume

NJE DITE PAS TRAGJEDISE NE KOPLIK, FLASIN BANORET

Ne familjen Bajrakurtaj ne Koplik te Malësisë së Madhe jane hapur dyert e mortit. Lumnije Bajrakturtaj është vrarë me sëpatë nga bashkëshorti I saj Ylber Bajrakurtaj. Vrasja e 42 vjecares Lumnije Bajrakurtaj nga basheshorti i saj Ylber Bajrakurtaj ka tronditur banoret e zones. Ata shprehen se çifti kishin konflikte te vazhdueshme pasi viktima disa here eshte larguar nga shtepia. Nga …

Lexo me shume

GJENDJA CIVILE NE BASHKINE SHKODER, SERISH JASHTE FUNKSIONI

Edhe mëngjesin e kësaj të hënë, të gjithë zyrat e gjendjes civile në Bashkinë Shkodër nuk kanë kryer asnjë veprim. Kjo edhe për shkak të problemit teknik të sistemit. Kësisoj, në zyrat e gjëndjes civile në Shkodër punonjësit ndodhen në punë, por shërbejnë vetëm sa për të sqaruar qytetarët se serveri nuk funksionon dhe se nuk kanë kryer asnjë veprim …

Lexo me shume

REFORMA E QEVERISE PER UJIN

Ndërmarrja e Ujesjelles-Kanalizime në Lezhë po e ndjek me seriozitet dhe po e mbështet fuqishem reformen e qeverisë për ujin e pijshem.Kështu është shprehur Drejtori i Ujesjellës-Kanalizime në Lezhë Zef Maçi.Ndërsa ka kërkuar shlyerjen e detyrimeve ndaj ujesjellesit dhe legalizimin e lidhjeve të paligjshme, Drejtori Maçi ka folur për një fenomen ku janë individet dhe bizneset më të ardhura të …

Lexo me shume

KRIMI NE FAMILJE, PSIKOLOGIA PERO KOMENTON RASTIN

Ngjarja e rende e ndodhur nje nate me pare ne Koplik te Malesise se Madhe, ku burri vrau gruan e tij me sepate, ka tronditur jo vetem kete zone, por te gjithe vendin tone. Sipas psikologes, Antonjeta Pero, veprime te tilla ndodhin edhe nga persona qe nuk kane probleme mendore. Pero shton ne menyre figurative se personave te tille u …

Lexo me shume

ZBATIMI I PROJEKTIT PER JETIMET NE BASHKINE SHKODER

Mbi 30 jetime ne Shkoder prej disa vitesh jetojne ne konviktet e kesaj bashkie. Sipas drejtorit te Sherbimeve Sociale ne Bashkine Shkoder, Filip Vila, sherbimi social ka gjetur disa ambjente per jetimet, por nuk jane te mjaftueshme, pasi duhen edhe sherbimet te tjera, jo vetem akomodimi. Per kete, ai thote se do te zbatohet nje projekt. Vila komentoi edhe qendren …

Lexo me shume

“MBROJTJA E DELTES SE LUMIT BUNA”

Ministri I Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi dhe Ministri I Jashtëm Ditmir Bushati moren pjesë në lançimin e programit të rehabilitimit të shtratit të Lumit Buna. Projekti “ Mbrojtja e Deltës së Lumit Buna” I cili financohet nga Fondacioni MAVA kap vlerën e 2 milion eurosh. Përfshirja e ketij projekti afatgjatë në zonën e Buna Velipojës do te mbështesë më …

Lexo me shume

SHKRELI I HARRUAR NGA BASHKIA MALESI E MADHE

Banorët e Malësisë së Madhe në harresë të plotë nga Bashkia kanë gjetur një zgjidhje për të gjetur ujë të paken për bagëtit. Ndërtimi I lerave falë ndërhyrjes së OXFAM-Albania ka bërë që kostoja e furnzimit të ujit për familje të përgjysmohet. Ata shprehen se me ndërtimin e kësaj lere për bagëtitë ne kemi përgjysmuar shpenzimet për familejt tona. Nga …

Lexo me shume

SHKREL PA UJE GJITHE VITIN REZULTOJNE DEBITOR

Ne Shkrel të Malësisë së Madhe nuk ka ujë, rrjeti I ujëjellësit është vendosur por furnizimi mungon. Banorët ankohen se  përec mungesës së ujit ato janë debitor ndaj ndërmarrjes së ujësjellësit të zonës. Ndërsa të vetmen zgjidhje e kanë me anë të boteve të ndryshme dhe me anë të rezerbuarëve të cilat ndryshe quhen saranxha. Thatesira dhe problemet me furnizim …

Lexo me shume