AKTUALITET

KELMENDI I IZOLUAR NGA DEBORA PREJ 10 DITESH

Qarku Shkodër vijon të përballet me problemin e përmbytjeve. Konkretisht një pjesë e territorit të Bashkisë Shkodër dhe Vau Dejës ndodhen nën ujë prej disa javësh. Si rrjedhojë janë shkaktuar dëme të konsiderueshme në këto zona. Por, ditët e fundit, disa zona të këtij qarku janë shoqëruar edhe me reshje dëbore. Natyrisht problematikat më të mëdha hasen në zonat malore …

Lexo me shume

VIJON TE PERMIRESOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA

Situata në zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër vijon të njoh përmirësim. Sipas njoftimit të bashkisë sipërfaqja totale nën ujë ka arritur në mbi 3740 Ha. Pra, uji largohet nga të tjera toka bujqësore në zonat e përmbytura. Por, në Njësinë Administrative Dajç ka 1415 ha tokë bujqësore nën ujë. Kërkohet të ndërhyhet për lartësimin e argjinaturës së Pentarit, Shirqit …

Lexo me shume

LANDFILLI I BUSHATIT, VAU DEJES HAP TENDERIN

Bashkia e Vaut të Dejës ka hapur procedurat e tenderimit për vazhdimin e fazës së dytë për ndërtimin e landfillit për përpunimin e mbetjeve të ngurta urbane në zonën e Bushatit. Projekti për ndërtimin e këtij venddepozitimi kap vlerën e një fondi limit prej 108.3 milionë lekë të financuar nga buxheti I shtetit. Aktualisht kjo zonë e banuar nga 200 …

Lexo me shume

MINISTRJA OGERTA MANASTIRLIU VIZITON SPITALIN E LEZHES

Deri në qershor të këtij viti spitalet rajonale në vend do të pajisen me aparatura të reja që do të permirsojnë shërbimet në këtë sektor.Qeveria Shqiptare do të investojë 4.5 milion euro për të fuqizuar spitalet rajonale për kryerjen shërbime më të specializuara që aktualisht nuk ofrohen nga mungesa e pajisjeve. Këtë e ka konfirmuar nga Lezha Ministerja e Shëndetësise …

Lexo me shume

VOLTANA ADEMI “SHIGJETON” MINISTRAT E QEVERISE

Pas deklaratave të zv/kryeministres Senida Mesi për transparencë në shpërndarjen e pakove ushqimore në zonat e përmbytura, ka ardhur edhe reagimi i kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi. Gjatë mbledhjes së shtabit të emergjencave civile, Ademi kërkoi që askush të mos aludojë për korrupsion të punonjësve të Bashkisë Shkodër. Por, Ademi “shigjetoi” edhe ministrat e qeverisë, duke i konsideruar vizitat e …

Lexo me shume

TAKSITE 4+1 NE PROTESTE KUNDER KONKURENCES SE PA NDERSHME

Taksitë 4+1 të Shkodrës kanë protestuar për konkurencën e pa ligjëshme, ata shprehen se po dëmtohen ndërsa janë taksa pagues të rregullut. taksit të cilët nuk kanë asnjë licencë dhe që po vijojnë ti dëmtojnë janë preokupimi i tyre kryesorë. Ata shprehen se janë ankuar në institucionet përkatëse sic është hetimi tatimor apo edhe në Bashkinë e Shkodrës por deri …

Lexo me shume

BAZA USHQIMORE PER GJENE E GJALLE NE ZONAT E PERMBYTURA

Baza ushqimore për gjënë e gjallë vijon të jetë problem në zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër. Por, drejtori i bujqësisë në Qarkun Shkodër, Mustaf Kraja, thotë se deri në mbrëmjë do të trajtohen me bazë ushqimore 4.100 gjellë. Sipas tij, tani ka kaluar situata më e vështirë në këto zona. Që nga dita e parë e përmbytjeve deri tani …

Lexo me shume

73-VJETORI I MARTIREVE TE LIRISE NE MALESI TE MADHE

Është përkujtuar në Malësi të madhe 73-vjetori i martirëve të lirisë së kësaj zone, me në krye heroin kombëtar Prek Calin. Në këtë aktivitet merrnin pjesë figura të njohura të Malësisë së Madhe, por dhe familjare te ketyre martireve. Gjatë fjalës së tij, kryetari i Partisë Demokratike në Malësi të Madhe, Anton Kokaj, tha se duhet të përpiqemi ta nxjerrim …

Lexo me shume

VIJON TE PERMIRESOHET SITUATA NE ZONAT E PERMBYTURA

Vijon të përmirësohet situata në zonat e përmbytura të Bashkisë Shkodër. Janë 400 ha tokë bujqësorë, ku uji është larguar, duke bërë që tashmë sipërfaqja nën ujë të jetë 4.155 ha tokë. Në Njësinë Administrative Dajç janë 1555 ha. Kërkohet të ndërhyhet për lartësimin e argjinaturës së Pentarit, Shirqit dhe Darragjatit. Rruga Shirq-Darragjat është e bllokuar ndërsa rruga Belaj-Rrushkull kalohet …

Lexo me shume

OBOTI 24 DITE NEN UJE, DEMET SHUME TE MEDHA

Ka rënë sipërfaqja e përmbytur në zonën e nënshkodrës, mjetet e larta por edhe disa rrugë tashmë janë të kalueshme. Por fshati Obot vazhdon të jetë i izoluar ndërsa varkat janë të vetmet mjete që mund të hyjnë dhe të dalin nga ky fshat…. Banorët shprehen se fshati i tyre është drejtë degradimit të plotë pasi dëmet janë shumë të …

Lexo me shume