AKTUALITET

Shirat, shembet fasada ne Gjuhadol!

Shembja e fasadės nė “gjuhadol” nė qytetin e Shkodres pėr pak sa nuk ka shkaktuar edhe njė viktimė. Ngjarja e rėndė ka ndodhur gjatė orėve tė pasdites tė sė martės, ku shembja e fasadės sipasojė e reshjeve tė shumta, I ka rėnė nė kokė njė kalimtarit I cili ka marrė plagė tė rėndė nė kokė ndėrsa ėshtė dėrguar nė urgjencėn …

Lexo me shume

Permbytjet, humbasin jeten 3 persona!

Tre persona kanė humbur jetėn si pasojė e motit tė keq nė tė gjithė vendin. Mėsohet se babė e bijė humbėn jetėn nė qendėr tė Laēit, pasi makinėn me tė cilėn udhėtonin e ka marrė rrjedha e ujit, ndėrsa nė Kurbin si pasojė e shembjes sė njė ure ka humbur jetėn njė i ri 22-vjeēar. Gjon Kola, ish-drejtor shkolle nė Laē ėshtė nxjerrė i …

Lexo me shume

Reshjet, situate problematike ne Shkoder e Lezhe!

Reshjet e dendura tė shiut nė orėt e fundit kanė shkaktuar pėrmbytje nė Lezhė dhe fshatrat pėrreth. Burime nga Lezha saktėsojnė se niveli i ujit nė qytetin e Lezhės ka arritur nė 30-40 centimetra. Situata mė problematike paraqitet nė lagjen “Besėlidhja”. Prej 30 minutash nė Lezhė ėshtė ndėrprerė edhe energjia elektrike kjo ka bėrė qė tė mos funksionojnė pompat e hidrovoreve.  …

Lexo me shume

Ndryshimi drejtuesve, nxenesit e “28 Nentorit” bojkot mesimit!

Ndryshimi I drejtuesve te gjimnazit “28 nėntori” ka shkaktuar pakėnaqėsi tek nxėnėsit e kėsaj shkolle tė cilėt kanė nisur bojkotin e mėsimit. Fillimisht nxėnėsit e “28 nėntorit” kanė firmosur njė peticion I cili mesa duket nuk ėshtė marrė parasysh nga drejtuesit e DAR Shkoder. Kjo gjė ka rritur pakėnaqėsinė e nxėnėsve tė cilėt kanė vendosur bojkotin e mėsimit deri sa …

Lexo me shume

Ndryshimi drejtuesve, 28 Nentori bojkoton mesimin!

Ndryshimi i drejtuesve te shkolles se mesme “28 Nentori” pritet me protesta nga nxenesit e kesaj shkolle. keto te fundit nepermjet faqes zyrtare ne facebook kane paralajmeruar bojkot te mesimit diten e marte. me poshte peticioni: “Te dashur nxenes , prinder e miq , ju qe ju lidh dicka me emer te kesaj shkolle historia e te ciles eshte vetem …

Lexo me shume

Lezhe, punimet ne sheshin kryesor, zbulojne murin antik.

Historia e lezhes fshihet ne nentoken e saje. Germimet per riknstruksionin e sheshit kryesor te ketij qyteti evidentuan kete vlere. Muri antik i qytetit te jashten te lezhes doli ne drite gjate punimeve, por askush nuk u shqetesua per kete fakt. Ndonese keto vlera jane nje trashigimi brazash, mbushja me gure e cakull nuk u pengua dhe puna ne shesh …

Lexo me shume

Forumi shkodran takim per reformen territoriale

Forumi Shkodran ka organizuar takim per reformen territoriale ku ishin te ftuar specialist te fushes dhe perfaqesues te shoqerise civile dhe politikes. Senida Mesi antare e ketij forumi shpjegon se cilat jane perfitimet nga kjo reforme. Me tej ka folur edhe deputeti i Partise Socialiste, Namik Kopliku ku theksoi rendesin e kesaj reforme territorial per qarkun e Shkodres. Gjate ketij …

Lexo me shume

BBC: Shqiperia shenja progresi.

“Papunėsia mbetet shumė e lartė dhe infrastruktura e korrupsioni vijojnė tė pengojnė investimet e huaja”. Kėto janė disa nga problemet kryesore qė nxirren nė pah nė profilin qė BBC ka bėrė pėr Shqipėrinė, tė ndryshuar sė fundmi. Nė profil bėhet njė rezyme e zhvillimeve politike e ekonomike nė vend pas viteve ’90, ndėrsa nėnvizohet fakti se Shqipėria mbetet njė nga …

Lexo me shume

Konferenca Ipeshkvnore: Personave qe u prishen banesat nga INUK, te strehohen

Ka mbyllur punimet Asambleja e Zakonshme e Konferencės Ipeshkvnore tė Shqipėrisė. Gjatė kėtyre dy ditėve ipeshkvijtė trajtuan ēėshtje me rėndėsi pėr jetėn e Kishės Katolike nė Shqipėri, ndėrsa kanė qenė tė pranishėm edhe ipeshkvijtė e ftuar nga Tivari e Kosova. Gjatė Asamblesė ėshtė diskutuar edhe ēėshtja e prishjes sė ndėrtimeve pa leje, pėr tė cilėn Kisha Katolike u ka kėrkuar qytetarėve …

Lexo me shume

Task- force kunder shpyllezimit!

Ka nisur fushata sensibilizuese kunder shpyllezimit te pyjeve edhe ne qarkun e Shkodres. Kjo fushate ka nisur ne muajin Nentor I cili eshte edhe muaji I pyllezimit te pyejve. Drejtori i Inspektoriatit Shtetėror tė Mjedisit, Edmond Terthorja pohon se eshte ngritur nje task-force e posaēme ne menyre qe te parandalohet shpyllezimi. Me krijimin e task-forces synohet qe te ulet niveli …

Lexo me shume