Breaking News

AKTUALITET

MIRATOHET PROJEKT- REZOLUTA PER KOMPENSIMIN E DEMEVE

Kshilli bashkiak i Shkodres i sht drejtuar me nj projekt rezolut pr kompensimin e dmit t prmbytjeve, qeveris Shqiptare. Por Fillimisht prfaqsuesii banoreve te permbytur gjate 2010- 2011 Paulin Macaj eshte shprehur i indinjuar per kohen e gjate qe I eshte dashur keshillit bashkiak per te reaguar. Por propozimi i kryetares s kshillit t qarkut Shkoder Greta Bardeli per …

Lexo me shume

STADIUMI, BANORET KERKOJNE NDIHMEN E AVOKATIT TE POPULLIT

Banort q jetojn prreth stadiumit Loro Borii, e q u rrezikohen shtpit nga prishjet pr vendparkimin e ktij impjanti sportive kane zhvilluar nje takim me avokatin e popullit Igli Totozani te cili I kane bere nje ankese zyrtare. Ata i kane ndihm avokatit t popullit, duke i krkuar konsulenc ligjore, prball mungess s nj prgjigjeje nga qeveria shqiptare. Nj fakt …

Lexo me shume

BLLOKIMI I TUBACIONEVE NE LAGJEN “SKENDERBEG” NGA PAKUJDESIA E FIRMES

Bllokimi i kanaleve te ujerave te zeza ne lagjen “Skenderbeg” te Lezhes do te marre zgjidhje te menjehershme. Problemit te ngritur pak dite me pare nga Televizioni Rozafa i eshte pergjigjur bashkia e Lezhes. Drejtori i sherbimeve ne kete njesi vendore Ndue Lushi ka pranuar se konstatimi i bere nga Tv Rozafa eshte i drejte dhe se problemi eshte shkaktuar …

Lexo me shume

TOTOZANI: MBESHTES BANORET E NENSHKODRES

Banoret e Nenshkodres kane zhvilluar nje takim edhe me avokatin e popullit Igli Totozani. Ne nje prononcim per mediat Totozani tha se eshte njohur qe ne vitin 2012 me rastet e ketyre banoreve, ndersa demshpeblimi ka qene minimal. Avokati premtoi se do te ndihmoje keta banore duke i udhezuar drejt institucioneve ligjore nese nuk do te kete demshperblim te plote …

Lexo me shume

BANORET E NENSHKODRES PROTESTE PERPARA PREFEKTURES

Prreth 1 or banort e NnShkodres kan protestuar prpara prefekturs s qarkut Shkoder ndrsa nj kordon policie ndau protestuesit me insitucionin e prefekturs. Banort e NnShkodres I kan br thirrje qeveris q tiu jap parat q u takojn pr prmbytjet e 2010 2011-s, ku vrshimi i ujrave shkaktoi dme t konsiderueshme n banesa, bujqsi e biznese. N rast tkundrt …

Lexo me shume

DEMTOHET ARGJINATURA, FSHATI DARRAGJAT NE RREZIK

60- banesa n fshatin e Darragjatit n njsin administrative t Dajcit t Bregut t Buns rrezikohen t prmbyten pasi lumi ka grryer argjinaturn dhe kjo e fundit rrezikon t shmbet. Sipas banorv t ksaj zone n rast se nuk ndrhyhet menjher pr riparimin e argjinatures, vrshimi i ujit prmbyt t gjitha banesat e Darragjatit por jo vetm. Argjinatura q ndodhet …

Lexo me shume

PREZANTOHET RAPORTI I POSAEM MBI GJAKMARRJEN

Avokati i popullit ka prezantuar ne Shkoder raportin e dyte te posaem mbi gjakmarrjen, raport ky qe do i drejtohet parlamentit. Avokati Igli Totozani tha se gjate ketij viti jane verejtur nje sere mangesish te cilat nuk kane parandaluar vrasjet per shkak te gjakmarrjes.Mbeshtetje ne luften kunder hakmarrjes dhe gjakmarrjes ka kerkuar edhe policia e qarkut Shkoder. Sekretarja e prefektures …

Lexo me shume

MAAJ: TE PREMTEN NE OREN 10-00 TE GJITHE NE PROTESTE!

Kjo deklarat e kryeministrit Rama ka br q banort e Nshkodres t vijojn protestat pr marrjen e dmshprblimeve t 2010- 2011. Sipas njrit prej organizatorve t ktyre protestave Paulin Macaj I cili ka qn I ftuar n emisionin Mirmengjes qeveria shqiptare ka dtyrime ndaj banorve t NnShkodres pr dmin e shkaktuar.Nga ana tjetr Macaj ka falndruar prefektin pr mbshtetjen e …

Lexo me shume

MIRDITE, LUMI FAN PO RREZIKON FSHATIN

Shtepite e fshatit Rreth i Eperm ne bashkine e Mirdites rrezikojne te merren nga rrjedha e lumit Fan. Deri me tani me shume se 30 hektare toke jane perpire nga uji qe vazhdon te perparoje drejt banesave. Ky erozioni vijon prej dy vitesh ne kete zone, ndersa sefundmi ka marre permasa te frikshme, cka ka alarmuar banoret. Kane drejtuar ankesa, …

Lexo me shume

QENDRA E BE- se, SESION KUNDER MIGRACIONIT TE PARREGULLT

Nuk do te kete azil politik prandaj studentet duhet te mendohen mire dhe ti thone stop tentativave per emigracion te pa rregullt. Deklarata erdhi nga specialistet e eshtjes se migracionit gjate nje sesioni i Informues mbi migracionin e pa rregullt.   Ndersa perfaqesues te ambsadaes Amerikane thane se nuk ka patur raste ku jane dhene viza pa qene me dokumente …

Lexo me shume