AKTUALITET

NGRIHET TASK- FORCA PER ENERGJINE

Brenda pak ditėve, Task Force e re pėr energjinė do tė nisė punėn pėr inspektimin e punonjėsve tė OSHEE nė tė gjithė Shqipėrinė nė mėnyrė qė tė ulė abuzimet. Ky vendim i qeverisė ka ardhur menjeherė pas nisjes sė aksionit kundėr abuzuesve tė energjisė elektrike. Kjo strukturė e veēantė do tė ketė rreth 50 punonjės e do tė kontrollojnė tė …

Lexo me shume

HYRJA E QYTETIT AKOMA PEZULL

Hyrja e qytetit eshte kthyer ne nje shqetesim per te gjithe drejtuesit e automjeteve pasi rruga po qahet ne disa vende e kjo jo vetem qe jep nje imazh negativ per qytetin por po ndikon dhe ne krijimine trafikut, nderkohe nga ana e kompanis kontraktuese nuk ka asnje afat se kur do te perfundojne punimet. Rifillimi i punimeve ne hyrje …

Lexo me shume

DITA E “TE GJITHE SHEJNTERVE”

Data 1 Nentor tashme prej vitesh perkujtohet nga te gjithe besimtaret katolik te shqiperise . Festa e tė gjithė shenjtėrve ndiqet mė pas nga  Pėrkujtimi i tė Vdekurve .   Kjo dite nė Shkodėr ėshtė edhe njė pėrkujtim tė ngjarjeve tė rėndėsishme qė ndodhen mė pas nė nėntorin e vitit 1990 kur u rikthye liria e besimit nė shqipėri. Gjithė Shenjtėrit …

Lexo me shume

RREZIKU PERMBYTJEVE, PANARITI NE INSPEKTIM!

Gjatė 24 orėve tė ardhshme Ballkani mund tė pėrfshihet nga pėrmbytjet pėr shkak tė intensitetit tė lartė tė reshjeve, ky fakt ėshtė bėrė I ditur nga ministri i Bujqėsisė dhe Administrimit tė Ujrave Edmond Panariti gjatė inspektimit tė bėrė nė argjinaturėn e Kirit. Ministri Panariti theksoi se me sforco tė pėrbashkėt do tė bėhėt maksimumi pėr tė evituar pėrmbytjet nė …

Lexo me shume

KESHILLI I BASHKISE, REPLIKA PER 4 PIKA

Mbledhja e radhes e keshillit bashkiak Shkoder kishte te bente me 4 pika .Pika e pare ishin diskutimet mbi Vllaznine kurse pikat e tjera u kaluan terthorazi.Diskutimet mbi piken e pare zgjaten rreth 1e 30 min me replika e kunder replika.Ky diskutim u nderpre nga Mark ndue Marku invalid I cili prej muajsh ben kerkesen ne keshillin bashkiak per banese.Pretendimeve …

Lexo me shume

STARTON KONFERENCA SHKENCORE NE “LUIGJ GURAKUQI”

Ka startuar nė Universitetin e Shkodrės “Luigj Gurakuqi” njė workshop ndėrkombėtar mbi LHC-nė, astrofizikėn, fizikėn mjekėsore dhe mjedisore. Rektori i kėtij universiteti Artan HAxhi, ka theksuar faktin se tematika qė do tė prezantohet nė kėtė konferencė ėshtė mjaft e rėndėsishme.Nga ana tjetėr Fizikantja njėherazi deputete e parlamentit tė Shqipėrisė Mimoza Hafizi ka evidentuar faktin se vendi ynė ka grupe shumė …

Lexo me shume

MYFTIU SYTARI URON KURBAN BAJRAMIN NGA MEKJA

Myftiu I Shkodres Imam Muhamed Sytari ka percjell mesazhin e Kurban Bajramit nga Mekja ku edhe po kryen ritualin e Haxhit. Ne nje postim ne profilin zyrtar ne Facebook Myftiu Sytari thekson se Ka kėnaqėsinė e madhe t’i uroj me zemėr, me rastin e Kurban Bajramit tė sivjetshėm, nga Qyteti i Shenjtė i Mekės, ku ndodhet pėr kryerjen e Haxhit …

Lexo me shume

KONVIKTI I UNIVERSITETIT GATI PER STUDENTET

Kryetari I bashkisė sė Shkodres Lorenc Luka ka pritur nė njė takim ambasadorin e Polonisė nė vendin tonė Marek Jezioski. Pasi I ka uruar mireseardhjen kryebashkiaku Luka eshte ndalur tek urat e bashkepunimit.Nga ana tjeter ambasadori polak ka beret e ditur edhe disa nga projektet ne mes shtetit polak dhe rajonit te Shkodres. Ambasadori i Polonisė nė vendin tonė Marek Jezioski …

Lexo me shume

SHKODER, PUNESIMI I TE RINJVE DREJTE ZGJIDHJES

Eshte organizuar nje takim mbi punesimi e te rinjeve dhe personave me aftesi te kufizuar ne qytetin e Shkodres. Perfaqesuesja e Ministrise se Mireqenies Sociale dhe Rinis Silva Banushi tha se ky takim luan rol kryesor ne zgjidhjen e problemeve te punesimit tek tė rinjtė dhe pėrsonat me aftesi tė kufizuar ne qarqet Shkoder, Lezhe dhe Kukes. Ky takim synon t’i …

Lexo me shume

PANARITI INSPEKTON PUNIMET NE ARGJINATURA

Ministri I Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave Edmond Panairi ka inspektuar punimet nė rrjedhėn e lumit Kir nė qytetin e Shkodres.Sipas Panaritit ky ėshtė shembulli konkret se si keq-menaxhohen fondet publike, ku pėrmes prokurimit nga 80 milion qė kėrkon kjo ndėrhyrje, fondi ka pėrfunduar nė 27 milion lekė.Ministri Panariti kėrkoi avancim tė punimeve edhe nė hidrovorin e Ēasit.Vitet e …

Lexo me shume