Saturday , 29 February 2020

AKTUALITET

KUSH PËRDOR QESE PLASTIKE, GJOBË

Qeveria synon të vendosë nën kontroll përdorimin qeseve plastike, duke aplikuar tashmë masa edhe për përdoruesit e tyre. Një draft-ligj i Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit e shton listën e masave administrative edhe me një pikë, që lidhet direkt me ata që i përdorin këto qese, në kundërshtim me kërkesat që cakton ligji. Konkretisht, në draft, në nenin 3 thuhet …

Lexo me shume

PËRFUNDON RIKONSTRUKSIONI I RRUGËS URA E MESIT – DRISHT, LOTI 1

Rruga Ura e Mesit- Drisht në Njësinë Administrative Postribë, i është nënshtruar rikonstruksionit. Sinjalistika horizontale dhe ajo vertikale, ka shënuar fundin e punimeve për lotin e parë. Projekti i Bashkisë së Shkodrës, me një vlerë 11.4 milion lekë, parashikonte 4240 metër katror asfalt në një gjatësi lineare të rrugës 1100 metër, punime për kanalizimet e ujrave të bardha. Pas lotit …

Lexo me shume

KAOS NE QARKULLIM NE LEZHE

Në Lezhë nëse nuk je vendas nuk do dish ku të shkosh. Sinjalistika rrugore thuajse mungon. Në qytet mund të gjesh vetëm ndonjë vijë të bardhë për kalimin e këmbësorëve. Ose tabela që tregojnë se aty kalojnë nxënës shkolle. Por më shumë mos kërko. Situatë që ka sjellë kaos në qarkullimin e mjeteve dhe lëvizjen e këmbësorëve.Nënkryetari i Bashkisë Ermal …

Lexo me shume

VITAPUR ALBANIA, “TASH EDHE NË SHKODËR”

“Tash edhe në Shkodër”. Rrjeti slloven “Vitapur Albania”, prezent me 65 dyqane ne Europë, vjen tashmë edhe në Shkodër. Dyqani më i ri është hapur pasditën e së hënës tek pedonalja e qytetit, pranë fakultetit të shkencave shoqërore. Dyqani i katërt në Shqipëri, ku pas Tiranës, Durrës dhe Lezhë vjen edhe në Shkodër, aty ku gjen një shumëllojshmëri produktesh.Drejtoresha komerciale …

Lexo me shume

MASSAFRA: DREJTUESIT TE HEQIN DORE NGA INTERESI PERSONAL

Arqipeshkvi i Dioqezit Shkodër Pult Imzot Angelo Massafra gjatë meshës së shenjte kushtuar zojës së Shkodrës ka bërë apel tek politika që të heqin dorë nga interesi personal, por të punojnë për interesin e përbashkët publik.Pas meshës u bekuan edhe ambientet e bibliotekës së re të famullisë së Shkodrës e quajtur Biblioteka “Zoja e Shkodrës”.

Lexo me shume

VIJOJNË AKTIVITETET NE “FESTËN E ZOJËS SË SHKODRËS”

Në kuadër të Festës së Zojës së Shkodrës, festimet kanë vijuar edhe pasditën e së dielës. Në katedralen e “Shën Shtjefnit”, mesha u drejtua nga arqipeshkvi i Tiranës, Imzot Georg Frendo.Ai ka edhe një mesazh për shoqërinë…….Pas meshës u organizua edhe një moment festiv me hedhjen e fishekzjarrës.

Lexo me shume

MARSHIM SENSIBILIZUES KUNDËR KANCERIT TË GJIRIT

Në kuadër të ditës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit, Bashkia Shkodër organizoi një marshim sensibilizues. Kjo edhe për shkak se muaji tetor në të gjithë botën njihet edhe si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, për të rritur vëmendjen dhe sensibilizimin, zbulimin e hershëm, trajtimin si edhe kujdesin paliativ për këtë sëmundje. Kryetarja e Bashkisë Shkodër, Voltana Ademi, i …

Lexo me shume

NDOTJA E LUMIT BUNA NGA UJERAT E ZEZA

Lumi Buna si një lum i përbashkët me Malin e Zi shpesh kthehet në pikë debati sa i përket ndotjes, Drejtori i ADZM Zamir Dedej e pranon se vendi fqinjë i ka dërguar notë protëstë sa i përket derdhjes së ujërave të ndotura në këtë lum nga pala Shqiptare.Kohët e fundit lumenjtë e përbashkët mes Shqipërisë dhe Malit të Zi …

Lexo me shume

ZGJEDHJET PËR “PARLAMENTIN” E NXËNËSVE

Në Shkodër janë zhvilluar zgjedhjet për parlamentin e nxënësve. Kështu, Todi Kasemi nga shkolla “Oso Kuka” dhe Erisa Gjuraj nga shkolla “Maria Ndihmëtare” do të jenë ‘deputetët’ e nxënësve në Shkodër, që do jenë pjesë e parlamentit kombëtar. Zgjedhjet u organizuan nga zyra vendore arsimore në Shkodër.Në rang kombëtar do të jenë rreth 140 deputetë nga çdo shkollë e vendit, …

Lexo me shume

FESTA E ZOJËS SË SHKODRËS

Festa e Zojës së Shkodrës nisi pasditën e së shtunës me një proçesion me figurën e Zojës në rrugët e qytetit.Pas proçesionit, në katedralen e “Shën Shtjefnit, famullitari i Shkodrës, Dom Vlash Palaj kërkoi që besimtarët të mos pushojnë kurrë për tu lutur, pasi gjithçka mund të fillojë nga lutja.Aktivitetet në kuadër të festës së Zojës do të vijojnë edhe …

Lexo me shume