Friday , 19 January 2018

AKTUALITET

SHEMBEN 4- OBJEKTE NE OBORRIN E SPITALIT TE SHKODRES

Ministria e shendetesise dhe mbrojtjes sociale ka startuar nga Shkodra prishjen e objekteve brenda territorit te spitalit. 4 objekte jane shembur, ndersa per ato qe disponojne leje ndertimi, Manastirliu tha se do te ndjeken proçedurat ligjore. Manastirliu dha shprese edhe per mjeket, qe brenda 300 diteve te para te qeverise do te kene rishikim te pagave, dhe kompensim per mjeket …

Lexo me shume

IKMT NIS AKSIONIN NE RRUGEN E KOMBIT

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur aksionin për prishjen e objekteve përgjatë “Rruges së Kombit”. Që prej oreve të para të mëngjesit të sotem fadromat i IKMT kanë zbarkuar në këtë segment rrugor, ndërsë të shumte kanë qenë pronaret që kanë nisur ti prishin vetë objektet. Aksioni u inspektua edhe nga Ministri i Energjisë dhe Infrastruktures Damian Gjiknuri …

Lexo me shume

PROJEKTI “SHANSI I DYTE”, NGERÇ MES DAR DHE BASHKISE SHKODER

Ndonese ka kaluar nje muaj nga startimi i vitit te ri shkollor, projekti “shanci i dyte” ende nuk ka nisur.Bashkia Shkoder nga ana e saj deklaroi disa dite me pare se ka kryer detyrimet e saj. Por DAR ben me dije se femijet e perfshire ne projektin “shanci i dyte” jane i nje kontigjenti vulnerabel, dhe per kete duhet te …

Lexo me shume

VENDIMI, PERFSHIRJA E TVSH-se NE BIZNESIN E VOGEL

Gjendja eshte katastrofike dhe ka nje renie te madhe te blerjeve. Prandaj, perfshirja e TVSH-se ne biznesin e vogel eshte nje barre e rende dhe do te detyrohemi te mbyllim bizneset. Keshtu shprehet tregtaret shkodrane, ne zonen e Rusit, te pyetur se sa do te ndikoje perfshirja e TVSH-se ne biznesin e vogel. Nga 1 janari i 2018-es edhe biznesi …

Lexo me shume

ISHSH- MBYLLET SHKOLLA “NIKOLLE LLESHI” NE GJEGJAN

Inspektoriati shteteror shendetesor Shkoder ka urdheruar mbylljen e menjehershme te shkolles se mesme te bashkuar ne Gjegjan te Pukes “Nikolle Lleshi” pas incidentit te ndodhur nje jave me pare, njekohesisht ka gjobitur edhe drejtorine e shendetit publik Puke, per mos kryrjen e rregullt te proçesit te dezinfektimin. Proçes ky qe duhet te kishte perfunduar disa dite perpara fillimit te vitit …

Lexo me shume

“RRUGA E MANDAVE” NE SHKODER ME PAMJE TJETER!

Kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, ka inspektuar kete te Marte “Rrugen e Mandave” ne lagjen Kiras te qytetit te Shkodres. Nje rruge qe kishte nevoje per nderhyrje prej vitesh dhe qe tashme eshte e rikonstruktuar e me te gjitha standartet. Ademi kerkoi qe banoret ta mirembajne kete rruge dhe per cdo problem te kontaktojne kryetarin e rajonit, si edhe shtoi …

Lexo me shume

SHKODRA “ZGJOHET” ME MBETURINAT E HEDHURA NE NDESHJEN E SHQIPERISE

Kjo eshte pamja qe jane perballur mengjesin e kesaj te Marte qytetaret shkodrane, por edhe bizneset ne “Rrugen e Gjere”. Mbeturina te shumta dhe shishe birrash ka pasur pergjate kesaj rruge, nje nate pas ndeshjes Shqiperi – Itali, te zhvilluar ne stadiumin “Loro Boriçi” te qytetit te Shkodres. Te pyetur per nje situate te tille, qytetaret shkodrane fajesojne Bashkine Shkoder, …

Lexo me shume

NDESHJA SHQIPERI- ITALI, TE GJITHE NE SHKODER

Shqipëria do të përballet mbrëmjen e se Henes në Shkodër me Italinë.  Është ndeshja e fundit e eliminatoreve të Kampionatit Botëror të Futbollit që do të zhvillohet vitin tjetër në Rusi. Duke qenë se për të luajtur ka ardhur skuadra 4 herë kampione e Botës në futboll edhe personazhet që do ta ndjekin ndeshjen janë të shumtë.  Siç mësohet  sonte në …

Lexo me shume

HELMIMI, 8 FEMIJE NGA PUKA MBERRIJNE NE SPITALIN E SHKODRES

8 fëmijë të shkolles së bashkuar “Nikoll Lleshi”  të njësises administrative Gjegjan ne Bashkine e Pukes jane transportuar mesditen e kesaj të hene pranë spitalit Rajonal Shkoder, pasi janë intoksikuar në shkollë. Shefia e pedriatrise në spitalin rajonal të Shkodres Greta Naraçi thote fëmijët se jane sjellë në spitalin e Shkodres, pasi janë rikthyer në shkollë pas pushimeve, këtë të …

Lexo me shume

SHEMBJA E KULLES SE PREK CALIT, REAGOJNE FAMILJARET

Pasardhes e të aferm të legjendarit të Kelmendit Prek Calit kërkojnë që përsonat përgjegjës që kanë shembur kullen e tij në Vermosh të vihen para drejtësi. Ata janë mbledhur pranë rrënojave të shtëpisë, duke e konsideruar veprimin që është bërë një vrasje të dytë për Prek Calin. Pasardhesit e tij janë të gatshem për Bashkëpunim me Bashkinë Malësi por ata …

Lexo me shume