Saturday , 20 January 2018

AKTUALITET

HELMIMI, 8 FEMIJE NGA PUKA MBERRIJNE NE SPITALIN E SHKODRES

8 fëmijë të shkolles së bashkuar “Nikoll Lleshi”  të njësises administrative Gjegjan ne Bashkine e Pukes jane transportuar mesditen e kesaj të hene pranë spitalit Rajonal Shkoder, pasi janë intoksikuar në shkollë. Shefia e pedriatrise në spitalin rajonal të Shkodres Greta Naraçi thote fëmijët se jane sjellë në spitalin e Shkodres, pasi janë rikthyer në shkollë pas pushimeve, këtë të …

Lexo me shume

SHEMBJA E KULLES SE PREK CALIT, REAGOJNE FAMILJARET

Pasardhes e të aferm të legjendarit të Kelmendit Prek Calit kërkojnë që përsonat përgjegjës që kanë shembur kullen e tij në Vermosh të vihen para drejtësi. Ata janë mbledhur pranë rrënojave të shtëpisë, duke e konsideruar veprimin që është bërë një vrasje të dytë për Prek Calin. Pasardhesit e tij janë të gatshem për Bashkëpunim me Bashkinë Malësi por ata …

Lexo me shume

MASAT E RREPTA TE POLICISE PER NDESHJEN SHQIPERI – ITALI

Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër ka marrë një sërë masash teknike dhe organizative për, sigurimin e rendit dhe sigurisëpublike, para, gjatë dhe pas zhvillimit të ndeshjes ndërkombëtare të futbollit, duke synuar një mbarëvajtje të aktivitetit sportiv. Për lëvizjen e automjeteve dhe parkimin e tyre do të përdoret Unaza e Qytetit Shkodër, si nga krahu lindor ashtu edhe nga krahu perëndimorë, …

Lexo me shume

“DESHMORE TE ATDHEUT” 16 TE RENET GJATE RRETHIMIT TE SHKODRES

16 te renet Anamalas ne Rrethimin e Shkodres, gjate viteve 1912-1913 jane shpallur deshmore te atdheut. Ne kete aktivitet te pranishem ishin zevendes ministri i mbrojtjes Petro Koçi, i cili gjate fjales se tij shprehu konsiderata te larta per 16 deshmoret e atdheut. Shpallja e tyre “Deshmore te atdheut” erdhi edhe si nje perpjekje nga ana e keshillit te qarkut Shkodet, …

Lexo me shume

NDERTIMI I HEC-eve NE LUMIN E SHALES, ADEMI: DO DERGOJME SHKRESE TE DYTE

Per ndertimin e hidrocentraleve ne lumin e Shales, Bashkia Shkoder ka derguar nje shkrese ku kerkon sqarim per kete vendim. Por, kryebashkiakja Voltana Ademi thote se Bashkia Shkoder ende nuk ka nje pergjigje pas shkreses se derguar, edhe pse kane kaluar me shume se 10 dite nga kjo shkrese. Por, sipas Ademit do te dergohet edhe nje shkrese e dyte …

Lexo me shume

ULJA TEMPERATURAVE, BORE NE THETH E VERMOSH

Ulja e temperaturave ka sjellë dhe reshjet e të borës në zonat veriore dhe verilindore të Shqipërisë. Borë ka rënë edhe në zonat e thella të qarkut Shkoder, ndërsa debora nuk ka munguar edhe në qytetin e Pukës ndonëse me intensitet të ulët. Bora ka arritur mbi 15 cm në zonën e Vermoshit, në njësinë administrative të Kelmendit. Reshjet kanë …

Lexo me shume

RESHJET E BORES ZBARDHIN RRUGEN E KOMBIT, NUK MUNGOJNE AKSIDENTET

Reshjet e debores kanë zbardhur rrugen e kombit, duke krijuar veshtiresi në lëvizjen e automjeteve përgjatë këtij segmenti. Problematika më u madhe u shfaq nga Fushë Dukagjin deri në Tunelin i Kalimashit. Trashesia e dëbores arriti në 15 cm e kjo solli veshtiresi në qarkullim.   Mësohet se në mëngjes heret 5 makina u përplasen me njëra tjeterin dhe me …

Lexo me shume

KOMUNITETI EGJIPTIAN NE SHKODER, I LENE NE HARRESE NGA PUSHTETI LOKAL

Komuniteti Egjiptian afer Ures se Vjeter te Bunes ne qytetin e Shkodres duket se eshte lene ne harrese nga Bashkia Shkoder. Vete banoret e ketij komuniteti e vene ne dukje nje fakt te tille. Ato shprehen se kane marre premtime per te rregulluar shtepite, per te sjellur ujin e pijshem, por asgje nuk eshte bere. Pime uje nga Buna, eshte …

Lexo me shume

RREZIKU I AKSIDENTEVE NE RRUGEN PRANE KRYQEZIMIT TE “URES SE THIVE”

Levizja e shpejte e automjeteve dhe mungesa e ndricimit bejne qe rruga prane kryqezimit te “Ures se Thive” ne lagjen “Ndoc Mazi” te qytetit te Shkodres te jene nje nga zonat me te rrezikuara per aksidente. Situata eshte me problematike sidomos gjate nates. Nje nate me pare prane kesaj rruge u rregjistrua nje aksident, qe solli edhe nje humbje jete …

Lexo me shume

ZONA E ANES SE MALIT, PROMOVON PRODUKTET TRADICIONALE

Zona e Anes se Malit ne Bashkine Shkoder, ndonese njihet per resurse te shumta, duke nisur nga kulturat bujqesore, e deri tek tradita e artizanatit, nuk ka patur shume mundesi promovimi te ketyre vlerave. Pasi ne vitet e fundit me se shumti eshte njohur per shkak te permbytjeve te njepasnjeshme. Gje e cila ka ndikuar edhe ne prodhimet bujqesore dhe …

Lexo me shume