Saturday , 15 August 2020

AKTUALITET

MUAJI I SHENJTE I RAMAZANIT, MYFTIU SYTARI URON BESIMTARET MYSLIMAN

Ne pragte muajit te shenjte te Ramazanit myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka percjelle mesazhin e urimit per besimtaret mysliman te ketij qarku. Ja mesazhi i plote: Të dashur dhe të nderuar vëllezër dhe motra, besimtarë muslimanë, bashkëqytetarë, Nëpërmjet këtij mesazhi dua t’ju përhajroj me zemër, në prag të Muajit të Madhërishëm të Ramazanit 1438/2017, duke u lutur me …

Lexo me shume

KONFLIKTI I PRONESISE PRANE KULLES SE GJONMARKAJVE, REAGON BASHKIA SHKODER

Konflikti mbi pronesine ne bllokun e pallateve numer 750, prane kulles se GjonMarkajve ne lagjen “Vasil Shanto” ne Shkoder ka sjellur edhe reagimin e institucionit te Bashkise Shkoder. Nepermjet nje deklarate per mediat, n/kryetari i Bashkise Shkoder, Dritan Meta, theksoi se kjo leje ndertimi eshte dhene konform me ligjin dhe se Bashkia Shkoder ka trajtuar me seriozitet shfrytezimin e sheshit …

Lexo me shume

LEZHE, MBLIDHET KOMITETI RAJONAL I ZHVILLIMIT TE TURIZMIT

Në prag të sezonit turistik prefekti i Lezhës Eduart Ndreca mblodhi në një takim komitetin rajonal të zhvillimit të turizmit, ku në fokus të diskutimeve ishte mbarvatja e sezonit.Prefekti Ndreca u shpreh se të gjitha insitucionet përgejgjese do të jenë në gadishmeri për ti dhënë zgjidhje çdo preblematike që mund të krijohet gjatë sezonit turistik. Sipas prefekti Ndreca Bashkitë kanë …

Lexo me shume

KESHILLI RINOR, BEN PUBLIKE MONITORIMET E MBLEDHJEVE

Keshilli Rinor prane Bashkise Shkoder i ngritur nga Organizata “Per zhvillim, informim dhe barazi gjinore”, ne kuader te projektit “Te rinjte flasin” dhe i mbeshtetur nga Leviz Albania, ka bere publik per mediat monitorimet e dy mbledhjeve te fundit te keshillit Bashkiak. Apeli vjen drejt keshillit Bashkiak qe te permiresoje kontaktet me te rinjte e si rrjedhoje kjo do te …

Lexo me shume

ZAPTOHET HAPSIRA, KONFIKT MBI PRONESINE

Ne bllokun e pallateve numer 750, prane kulles se GjonMarkajve ne lagjen “Vasil Shanto” ne Shkoder banoret jane ankuar se po u zaptohet hapseira publike. Sipas tyre familjaret e GjonMarkajve kane nisur te ndertojne duke mos respektuar ligjin per hapesiren publike, ne kete menyre nuk ka vend as per zjarrefikese e as per ambulanca. Nga ana tjeter Bianka Gjonmarkaj thote …

Lexo me shume

DAVA BEGU: BASHKIA SHKODER NUK NA KA OFRUAR AS STREHIM E AS NDIHME

Pas videos se publikuar nga Bashkia Shkoder per dhenien e ndihmave ndaj familjes se fitueses “Gjeniu i Vogel” , Marjana Begu, ka ardhur edhe reagimi i nenes se Marjanes, Dava Begut. Ne nje deklarata per mediat ajo hedh poshte ndihmat e ofruara nga Bashkia Shkoder, duke i konsideruar nje turp ato qe i jane ofruar familjes se saj. Sipas Daves, …

Lexo me shume

24 MAJ, DITA NDERKOMBETARE E PARQEVE

Disa blloqe pallatesh dhe rikualifikim te lulishteve jane pjese e projekteve qe Bashkia Shkoder ka planifikuar gjate ketij viti. Ndersa synon qe Velipoja dhe njesite e tjera administrative te kene me shume hapesira te gjelberta. Kjo u be e ditur gjate nje prononcimi per tv rozafa ne diten nderkombetare te parqeve, nga drejtori i sherbimeve publike ne Bashkine Shkoder Alfred …

Lexo me shume

NIS PASTRIMI I PLAZHIT TE TALES

Bregdetit të Tales në Lezhë i duhen dhe pak ditë për tu bërë gati për sezonin turistik. Punonjesit e Shërbimeve po punojnë për largimin e mbeturinave të sjella në breg nga deti. Janë më shumë se 3 km vijë bregdetare e cila do ti nënshtrohet ndërhyrjes për largimin e mbeturinave.Besohet që ata të cilët do të zgjedhin Talen për të …

Lexo me shume

FERMERI NDOCI AKUZON: USHTRUAN DHUNE NDAJ MEJE!

Vizita e kryeministrit Rama ne Shkoder diten e Hene nuk ka qene krejt e qete. Fermeri nga Trushi i qytetit te Shkodres, Lush Ndoci, thote se teksa po kalonte ne pedonale ndersa do bente nje proteste, e kane ndaluar pa asnje arsye. Fermeri Ndoci thote se del per te protestuar per kushtet e veshtira ekonomike, pasi kryeministri Rama e ka …

Lexo me shume

PROTESTA NDAJ RAMES, TE RINJTE E FRPD- se BLLOKOJNE UREN E BAHÇALLEKUT

Të rinjtë e forumit rinor të Partisë Demokratike në Shkodër kanë dalë në protestë në Urën e Bahçallëkut për të pritur Kryeministrin Edi Rama, cili zhvilloi një takim në metropolin verior. FRPD protestoi me pankarta “Po Republikës së Re” kundër vizitës së Ramës në Shkodër, pavarësisht se ky i fundit ndodhej prej disa oresh ne Shkoder dhe Malesi të Madhe. Për kreun …

Lexo me shume