Breaking News

AKTUALITET

KRIMI DHE KORRUPSIONI, ADEMI AKUZA NDAJ QEVERISE

Krimi i organizuar dhe korrupsioni ne vend ka sjellur edhe akuza nga kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi ne drejtim te qeverise. Gjate mbledhjes se organizuar ne Shkoder nga ambasada britanike ne vendin tone, Ademi tha se ligji duhet te zbatohet pikesepari nga institucionet qe e kane ne pergjegjesi dhe me pas tek qytetaret. Ndersa, zv/kryeminsira Mesi tha se qeveria po …

Lexo me shume

“PARANDALIMI I KRIMIT TEK TE RINJTE”

“Mundësitë e parandalimit të krimit dhe aktivitetit kriminal tek të rinjtë” ishte titulli i aktivitetit të organizuar këtë të Premte në Shkodër nga Ambasada Britanike në Shqipëri. Ambasadori britanik Duncan Norman foli me gjuhën e shifrave për fenomenin shqetësues që vjen nga Shqipëria drejt Mbretërisë së Bashkuar. Nga ana tjetër, zv/kryeministrja Mesi pranoi se problem mbetet rritja e kriminalitetit në …

Lexo me shume

OPOZITA BLLOKON KRYQEZIMIN E MILOTIT

Ashtu siç ishte paralajmëruar opozita, zhvilloj një proteste gjatë dites së sotme, duke bllokuar për rreth 2 orë kryqëzimin e Milotit.Grumbullimi i protestuesve të veriut nisi rreth orës 9 e 30 minita. Shumë pak policë të veshur, kryesisht të qarkullimit monitoruan trafikun, ndërsa efektive civile të policise u bashkuan me turmat. Në orën 10:00 rruga u bllokua nga protestuesit që …

Lexo me shume

TAKSIMI I RRUGES SE KOMBIT, FLET KRYBASHKIAKU I KUKESIT

Tërheqja e kryeministrit Edi Rama për të mos aplikuar taksën e rrugës së kombit pa u gjetur më parë zgjidhja për qytetarët e Kukësit, nuk i ka dhënë zgjidhje problemit. Kryetari i Bashkisë Kukës, Bashkim Shehu, thotë se protesta e zhvilluar sot në Milot nuk është vetëm për kuksianët, por janë ata që do e vuajnë më shumë. Sipas tij, …

Lexo me shume

PERFAQESUES TE OPOZITES NE MBESHTETJE TE QYTETAREVE

Perfaqesues te opozites iu bashkuan protestes se qytetareve te kryqezimi i Milotit. Ato shprehen mbeshtetjen e tyre ndaj ketij reagimi te qytetareve, te cilet dolen te protestonin sidomos per rritjen e taksave nga qeveria dhe taksen e Rruges se Kombit. Protesta e opozites dhe qytetareve zgjati per rreth 2 ore dhe u zhvillua ne disa akse kryesore ne Elbasan, Vore …

Lexo me shume

KRYEMINISTRI RAMA PRANON GABIMIN E TAKSES TE RRUGA E KOMBIT

Gjatë fjalës së tij në parlament këtë të enjte, kryeministri Edi Rama pranoi se qeveria kishte gabuar, në mosinformimin e duhur të qytetarëve, pasi sipas tij nuk e kishte parashikuar sensiblitetin dhe keqinformimin që do të shkaktonte çështja. Rama u shpreh se nuk do të paguhet asnjë taksë nga banorët e zonës deri kur të gjehet zgjidhja më e mire. …

Lexo me shume

PROTESTAT PER RRUGEN E KOMBIT, DEKLARATE NGA KONFERENCA IPSHKVNORE E SHQIPERISE

Në lidhje me taksën në Rrugën e Kombit ka reaguar edhe Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë. Në një komunikatë për shtyp Konferenca Ipeshkvnore thotë se po ndjek me kujdës ngjarjet e fundit. Konferenca Ipeshkvnore e Shqipërisë thotë se mbështet protestat, por dënon dhunën e ushtuar ndaj personave, institucioneve, objekteve private apo shtetërore. “Së pari, mbështesim çdo nismë civile që kërkon të …

Lexo me shume

PLOTESIMI I FORMULARIT A1 NGA MATURANTET

Plotesimi i formularit A1 ka qene ne fokus te emisionit “Miremengjes” ne Tv Rozafa kete te merkure. E ftuar per te diskutuar ishte specialistja e DAR Shkoder, Frida Kopliku, e cila beri me dije se plotesimi i ketij formulari nga maturantet kryhet ne dy faza. 3 dhe 4 prill kane qene datat e aplikimeve te maturanteve per formularin A1. Por, …

Lexo me shume

SPITALI I LEZHES PAJISET ME MAMOGRAFI

Gratë dhe vajzat e rajonit të Lezhës nuk do të udhëtojnë më drejt Shkodrës apo Tiranës për të kryer mamografinë. Kjo aperaturë tashmë ka mbërritur në spitalin rajonal të Lezhës dhe brenda pak ditesh do të jetë në funksion. Lajmi është bërë i ditur nga Drejtori i Spitalit Leon Kaza, sipas të cilit mamografia është mundësuar falë një donacioni, ndërsa …

Lexo me shume

1645 HA TOKE BUJQESORE NEN UJE NE ZONAT E PERMBYTURA

Mungesa e reshjeve te shiut dhe mos-shkarkimet nga HEC-et kane bere qe situata ne zonat e permbytura te Bashkise Shkoder te shkoje drejt normalizimit. Pas inspektimeve në terren të bëra nga Bashkia Shkodër, në Njësitë Administrative të përmbytura sipërfaqja totale ka arritur mbi 1645 Ha. Keshtu, Njësia Administrative Dajç: 500 ha. Njësia Administrative Ana e Malit: 1000 ha. Njësia Administrative …

Lexo me shume