Wednesday , 2 December 2020

AKTUALITET

MBYTJET NE DET, DEPUTETI SPAHIA KRITIKON QEVERINE RAMA

Humbjet e jeteve ne plazhet dhe rruget e vendit tone si shkak i aksidenteve ne kete sezon turistik kane sjellur reagimin e deputetit te ri te Partise Demokratike ne Qarkun Shkoder, Bardh Spahia. Nepermjet nje statusi ne rrjetin social “facebook”, Spahia kritikon qeverine per ngjarjet e ndodhura kete sezon te veres. Sipas Spahise, keto ngjarje jane shfaqja e perditshme e …

Lexo me shume

KOMUNITETI ROM, NJE TJETER PROBLEM NE TRAFIKUN E SHKODRES

Levizja ne rruget e qytetit te Shkodres eshte teper e veshtire ne keto dite te muajit Gusht. Situata veshtiresohet me shume ne daljet e qytetit te Shkodres. Rradhe te gjata krijohen ne afersi te Ures se Bahcallekut dhe Ures se Re te Bunes. E si te mos mungonte edhe trafiku nje tjeter problem jane edhe banoret e komunitetit rom. Keto …

Lexo me shume

“REANIMACIONI I SPITALIT TE SHKODRES, NJE NGA ME TE MIRET NE VEND”

Reparti i reanimacionit ne Spitalin Rajonal te Shkodres eshte nje nga repartet me te mire ne Shqiperi. Kjo fale infrastruktures se nevojshme dhe aparaturave te fundit qe jane vendosur ne kete spital. Nje gje e tille pohohet nga vete shefi i ketij reparti Bashkim Kraja. Kraja thekson se nga nevoja e madhe eshte shtuar edhe numri i shtreterve ne kete …

Lexo me shume

SEZONI TURISTIK, NUMRI I VIZITOREVE ME I LARTE SE VITIN E KALUAR

Sezoni turistik ne Bashkine Shkoder vijon te jete ne pikun e tij. Drejtori i turizmit ne kete bashki, Gentian Mema ben te ditur se fundjavat e gushtit kane frekuentim te larte, sidomos ne plazhin e Velipojes. Nje gje e tille shihet edhe nga levizjet e makinave, nderkohe qe shifrat jane 2-3 fish me te larta se sezonin e kaluar  persa …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER, AKSION PER LIRIMIN E HAPESIRAVE PUBLIKE

Bashkia Shkoder vijon me punen e saj te perditshme ne lirimin e hapesirave publike. Aksioni i kesaj te Marte u perqendrua ne zonat problematike te qytetit, ku i pranishem ishte edhe kryeinspektori i policise bashkiake Shkoder, Anton Hasanpapaj. Hasanpapaj shton se ka probleme, por jane duke i zgjidhur cdo dite dhe ka nje falenderim per qytetaret qe bashkepunojne ne keto …

Lexo me shume

SHTRATI I LUMIT KIR NE VEND DEPOZITIM MBETURINASH

Sapo përfundoi depozitimin e fekaleve që kishte pastruar në një zonë të qytetit e për pasojë I shkarkon në shtratin e lumit Kir në një gropë septike të improvizuar, pa u shqetësuar nga askush në mes të ditës. Shtrati I lumit Kir në afërsi të fshati Kuç po mbushet cdo ditë me inetre dhe mbetje urbane, sikur most ë mjaftonin …

Lexo me shume

MUAJI GUSHT SJELL RRITJE TE NUMRIT TE AUTOMJETEVE NE QARKULLIMIN RRUGOR

Muaji gusht ka sjellë edhe rritje të numrit të automjeteve në qarkullim në rrugët e Qarkut Shkodrës, Për këtë arsye policia e Qarkullimit Rrugor përmes patrullave po monitoron situatën  duke lehtësuar qarkullimin. Akset Shkodër-Muriqan, Shkodër-Velipojë mbeten më të ngarkuarat dhe për këtë shkak ka edhe bllokim qarkullimi. Shefi I Qarkullimit Rrugorë për Qarkun e Shkodrës në Drejtorinë e Policisë Shkodër …

Lexo me shume

PERMIRESOHET SITUATA E ZJARREVE NE VEND

Përmirësohet dukshëm situata e zjarreve në të gjithë vendin. Emergjencat Civile raportojnë sot se janë shënuar 5 vatra zjarri në të gjithë vendin. Nderkohe, në qarkun Shkodër, Lezhë dhe Dibër janë shuar zjarret. Konkretisht ne Qarkun Shkoder ka rënë zjarr në shkurre dhe ferra që ndodheshin midis banesave në lagjen “Suma” të Njësisë Administrative Bushat, bashkia Vau-Dejës. Shërbimi vendor i MZSH …

Lexo me shume

PERMIRESIMI I PASTRIMIT NE ZONEN E VELIPOJES

Pastrimi ne zonen e Velipojes eshte permiresuar ndjeshem, sidomos ne krahasim me nje vit me pare. Nje gje e tille pohohet nga kryeinspektori i Inspektoriatit te Mjedisit Shkoder, Edmond Terthorja. Ai flet edhe per pastrimin qe kryhet ne zonat e tjera turistike, si te Thethit dhe Shirokes. Nderkohe, ashtu si cdo sezon veror, edhe kete vit, ka pasur ankesa te …

Lexo me shume

SULMOHET INFERMIERJA E URGJENCES SE SHKODRES

Dy ditë më parë në Urgjencen e Spitalit Rajonal të Shkodrës është sulmuar një infermiereve, për këtë shkak personi I Spitalit rajonal të Shkodrës ka dal me një deklaratë ku I kërkohet qeverisë që të ritet siguria e personelit mjeksorë pasi rastet e sulmeve po bëhën të shpeshta. Infermieraja e Urgjences ne Spitalin Rajonal te Shkodres me inicialet L.P është …

Lexo me shume