Thursday , 6 August 2020

AKTUALITET

DEMSHPERBLIMET, MALI JUSHIT NE PROTESTE

NenShkodra do te bojkoje zgjedhjet e 18 Qershorit nese nuk marrin demshperblimet e permbytjeve te viteve 2010-2011. Deklarata u be gjate protestes se banoreve te Malit te Jushit ne bashkine e Vaut Dejsit. Prej disa javesh NenShkodra eshte perfshire ne protesta te vazhdueshme ne kerkim te premtimit per dhenien e demshpeblimeve. Para pak ditwsh prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani …

Lexo me shume

DEFEKT NE LINJAT ELEKTRIKE, LEZHA NE ERRESIRE

Nj defekt i rnd n linjat elektrike la pa energji pr ore t tra qytetin e Lezhs. Energjia sht ndrprere q prej mesnates t s shtunes dhe n disa zona nuk sht rikthyer ende.Sipas t dhnava shkak pr mungesen e dritav sht br shprthimi n flak i kabullit nntoksor q furnizon qytetin me energji, por nga kjo ka patur probleme …

Lexo me shume

UJESJELLESI I RI, BANORET E BALLDRENIT NE PROTESTE

Dhjetra banore t lagjes rrz Malit n fshatin Balldre t Lezhs kan dal n proteste, pasi sipas tyre projekti i ujesjellesit t ri nuk i prfshin t gjitha familjet, ndrkohe q dhe rruga sht shkatrruar nga kto punime dhe nuk po kthehet n gjendjen e mparshme.Banoret e ksaj zone nuk e kan lejuar firmen q t vijojne punimet pa u …

Lexo me shume

DEMSHPERBLIMET E PERMBYTJEVE, EDHE BANORET E VELIPOJES NE PROTESTE

Na kane permbytur me qellim dhe demet e shkaktuar nga permbytjet duken edhe sot. Keshtu shprehen banoret e fshatrave te Njesise Administrative Velipoje, qe kete te Diele kishin vendosur te dilnin ne proteste per te kerkuar demshperblimet e permbytjeve. Ata kerkojne kryesisht demshperblimet per banesat dhe paralajmerojne se protestat do te vijojne edhe ne ditet e ardhshme nese nuk do …

Lexo me shume

4 LAGJE NE NJESINE ADMINISTRATIVA ANA E MALIT PA ENERGJI

Qe ne oret e para te mengjesit te se Premtes, 4 lagje ne fshatin Oblike te Njesise Administrative Ana e Malit ne Shkoder vuajne mungesen e energjise elektrike. Prej disa oresh, lagjet Velinaj, Vejukaj, Alimetaj dhe Garuc nuk kane energji elektrike. Banoret e kesaj zone theksojne se mungesa e energjise elektrike ka shkaktuar probleme ne banesat e tyre, per shkak …

Lexo me shume

BANORET E FSHATIT KU PROTESTOJNE

Banoret e fshatit Ku i jane rikthyer serish protestave. Ata i kane bere thirrje qeverise qe te mos I mashtroj me banoret e Nenshkodres, pasi jo vetem qe nuk po i demshperblen por prej 2 muajsh OSHEE i mbifaturon ata. Ish te permbyturit i bejne apel deputeteve qe te lubojne ne parlament pasi jane votuar pikerisht per te mbrojtur te …

Lexo me shume

RRUGA E THETHIT, BASHKIA: NUK KEMI MUNDESI FINANCIARE

Menjher pas lajmit n televizionin Rozafa t protests t banorve t Thethit q krcenuan me bojkot t zgjedhjeve t 18 Qershorit 2017, pr shkak t bllokimit nga dbora t aksit Bog- Qaf Thore- Theth ka reaguar bashkia e Shkodres. Ka qn N/ Kryetari i bashkis Arben Gjuraj i cili ka br t ditur se bashkia e Shkodres nuk ka mundsi …

Lexo me shume

OBOT, PROTESTA PER DEMSHPERBLIMET E PERMBYTJEVE

Pas protestes se banoreve te zones se Livadeve, kete te Enjte, kane qene banoret e zones se Obotit te qytetit te Shkodres qe kane protestuar per permbytjet e shkaktuar ne kete zone. Banoret theksojne se jane te zhgenjyer dhe kerkojne nga shtete demshperblimet. Banoret shprehen se nuk kane marre aq sa jane vleresuar, nderkohe qe ky vend po braktiset per …

Lexo me shume

BANORET E THETHIT: BOJKOT ZGJEDHJEVE TE 18 QERSHORIT

Zona turistike e Thethit sht e izoluar nga pjesa tjetr e vendit prej m shum se 2 muaj ndrsa prball ksaj situate nuk ka asnj reagim. Kjo ka dtyruar banort e ksaj zone t zhvillojn nj protest kt merkure n aksin Bog- Theth I cili pavarisht deklaratave t prfaqsuesve t pushteti lokal sht I bllokuar. Banort t cilt kan shpenzuar …

Lexo me shume

PERMBYTJET, RIKTHEHEN PROTESTAT PER DEMSHPERBLIMET

Banoret e zones se Livadeve ne Shkoder i jane rikthyer protestave kete te Merkure. Banoret e kesaj zone kane te njejta kerkesa, pra demshperblimin per permbytjet e viteve 2010 -2011. Dy nga ish-grevistet theksojne se nuk kerkojme asgje tjeter pervec demshperblimeve qe u takojne nga demet qe u jane shkaktuar dhe se deri tani kane marre vetem 11% shperblime. I …

Lexo me shume