Thursday , 29 October 2020

AKTUALITET

“NUK PO SHPERNDAHEN NJESOJ DEMSHPERBLIMET PER PERMBYTJET”

Parate per banoret e zonave te permbytura te NenShkodres nuk po shperndahen ne menyre te barabarte per te gjithe. Keshtu shprehet Jac Pemaj, nje banor i zones se Anes se Malit. Pemaj thekson se leket i jane ndalur me pretendimin se eshte ne borxh per faturat e energjise elektrike, por nje gje e tille nuk eshte e vertete. Por, Pemaj, …

Lexo me shume

MUAJI I SHENJTE I RAMAZANIT, MYFTIU SYTARI URON BESIMTARET MYSLIMAN

Ne pragte muajit te shenjte te Ramazanit myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka percjelle mesazhin e urimit per besimtaret mysliman te ketij qarku. Ja mesazhi i plote: Të dashur dhe të nderuar vëllezër dhe motra, besimtarë muslimanë, bashkëqytetarë, Nëpërmjet këtij mesazhi dua t’ju përhajroj me zemër, në prag të Muajit të Madhërishëm të Ramazanit 1438/2017, duke u lutur me …

Lexo me shume

KONFLIKTI I PRONESISE PRANE KULLES SE GJONMARKAJVE, REAGON BASHKIA SHKODER

Konflikti mbi pronesine ne bllokun e pallateve numer 750, prane kulles se GjonMarkajve ne lagjen “Vasil Shanto” ne Shkoder ka sjellur edhe reagimin e institucionit te Bashkise Shkoder. Nepermjet nje deklarate per mediat, n/kryetari i Bashkise Shkoder, Dritan Meta, theksoi se kjo leje ndertimi eshte dhene konform me ligjin dhe se Bashkia Shkoder ka trajtuar me seriozitet shfrytezimin e sheshit …

Lexo me shume

LEZHE, MBLIDHET KOMITETI RAJONAL I ZHVILLIMIT TE TURIZMIT

Në prag të sezonit turistik prefekti i Lezhës Eduart Ndreca mblodhi në një takim komitetin rajonal të zhvillimit të turizmit, ku në fokus të diskutimeve ishte mbarvatja e sezonit.Prefekti Ndreca u shpreh se të gjitha insitucionet përgejgjese do të jenë në gadishmeri për ti dhënë zgjidhje çdo preblematike që mund të krijohet gjatë sezonit turistik. Sipas prefekti Ndreca Bashkitë kanë …

Lexo me shume

KESHILLI RINOR, BEN PUBLIKE MONITORIMET E MBLEDHJEVE

Keshilli Rinor prane Bashkise Shkoder i ngritur nga Organizata “Per zhvillim, informim dhe barazi gjinore”, ne kuader te projektit “Te rinjte flasin” dhe i mbeshtetur nga Leviz Albania, ka bere publik per mediat monitorimet e dy mbledhjeve te fundit te keshillit Bashkiak. Apeli vjen drejt keshillit Bashkiak qe te permiresoje kontaktet me te rinjte e si rrjedhoje kjo do te …

Lexo me shume

ZAPTOHET HAPSIRA, KONFIKT MBI PRONESINE

Ne bllokun e pallateve numer 750, prane kulles se GjonMarkajve ne lagjen “Vasil Shanto” ne Shkoder banoret jane ankuar se po u zaptohet hapseira publike. Sipas tyre familjaret e GjonMarkajve kane nisur te ndertojne duke mos respektuar ligjin per hapesiren publike, ne kete menyre nuk ka vend as per zjarrefikese e as per ambulanca. Nga ana tjeter Bianka Gjonmarkaj thote …

Lexo me shume

DAVA BEGU: BASHKIA SHKODER NUK NA KA OFRUAR AS STREHIM E AS NDIHME

Pas videos se publikuar nga Bashkia Shkoder per dhenien e ndihmave ndaj familjes se fitueses “Gjeniu i Vogel” , Marjana Begu, ka ardhur edhe reagimi i nenes se Marjanes, Dava Begut. Ne nje deklarata per mediat ajo hedh poshte ndihmat e ofruara nga Bashkia Shkoder, duke i konsideruar nje turp ato qe i jane ofruar familjes se saj. Sipas Daves, …

Lexo me shume

24 MAJ, DITA NDERKOMBETARE E PARQEVE

Disa blloqe pallatesh dhe rikualifikim te lulishteve jane pjese e projekteve qe Bashkia Shkoder ka planifikuar gjate ketij viti. Ndersa synon qe Velipoja dhe njesite e tjera administrative te kene me shume hapesira te gjelberta. Kjo u be e ditur gjate nje prononcimi per tv rozafa ne diten nderkombetare te parqeve, nga drejtori i sherbimeve publike ne Bashkine Shkoder Alfred …

Lexo me shume

NIS PASTRIMI I PLAZHIT TE TALES

Bregdetit të Tales në Lezhë i duhen dhe pak ditë për tu bërë gati për sezonin turistik. Punonjesit e Shërbimeve po punojnë për largimin e mbeturinave të sjella në breg nga deti. Janë më shumë se 3 km vijë bregdetare e cila do ti nënshtrohet ndërhyrjes për largimin e mbeturinave.Besohet që ata të cilët do të zgjedhin Talen për të …

Lexo me shume

FERMERI NDOCI AKUZON: USHTRUAN DHUNE NDAJ MEJE!

Vizita e kryeministrit Rama ne Shkoder diten e Hene nuk ka qene krejt e qete. Fermeri nga Trushi i qytetit te Shkodres, Lush Ndoci, thote se teksa po kalonte ne pedonale ndersa do bente nje proteste, e kane ndaluar pa asnje arsye. Fermeri Ndoci thote se del per te protestuar per kushtet e veshtira ekonomike, pasi kryeministri Rama e ka …

Lexo me shume