Thursday , 3 December 2020

AKTUALITET

SHKODER, FEMIJET ARGETOHEN NE FESTEN E 1 QERSHORIT

Pedonalja dhe sheshi perpara Bashkise Shkoder kane qene te tejmbushur nga femije te cilet sot kane gezuar ne festen e tyre. 1 qershori eshte uruar edhe nga kryebashkiakja  Voltana Ademi e cila tha se e ardhmja  e vendit jane pikerisht femijet e per kete duhet punuar me shume per plotesimin e nevojave te tyre. Shkolla dhe kopeshte te qytetit kishin …

Lexo me shume

BANORET E NENSHKODRES, PROTESTE TE MERKUREN ORA 10:00

Banoret e nenshkodres te permbytur ne vitet 2010-2011 rikthehen serish ne proteste. aAta kane lajmeruar protesten e radhes kete te merkure ne oren 10;00. Po ashtu ata denojne shperndarjen selektive te nje pjese te demshperblimeve. Prej vitesh banoret e nenshkodres kerkojne demshperblimet per permbytje. Ndonese ne gazeta dolen disa emra per marrjen e tyre, deri me tani banoret thone se …

Lexo me shume

SHKODER, 45 RASTE TE REJA TE KANCERIT TE MUSHKRIVE

  Konsumimi i duhanit dhe ndotja e ambjentit mes tyre djegiet e lendeve me ngjyre jane shkaktaret kryesore te zhvillimit te kancerit pulmonar. Onkologu Ardian Dajti teksa flet per vdekshmerine e larte te ketuj lloj kanceri, thote se mosha me e prekur eshe ajo mbi 55. Mesazhi ne diten nderkombetare te duhan-pirjes eshte i qarte, bluzat e bardha tashme theksin …

Lexo me shume

NISIN PUNIMET PER NDERTIMIN E SHTEPISE SE MARJANA BEGUT

Fituesja e “Gjeniu i Vogel” Marjana Begu shume shpejt do te kete nje shtepi te re si te gjithe femijet e tjere. Kjo fale nismes se ndermarre nga shoqata “Eko Mendje” ne bashkepunim me vullnetare te tjere nga qyteti i Shkodres dhe qytete te tjera, qe kane kontribuar per te ndertuar shtepine e re te Marjana Begut. Punimet per ndertimin …

Lexo me shume

SEZONI TURISTIK NE SHKODER PRITET TE JETE POZITIV!

Sezoni turistik rrit edhe numrin e turisteve ne zonat e ndryshme te qytetit te Shkodres. Drejtori i zyres se turizmit ne Bashkine Shkoder, Gentian Mema, thote se ka kerkesa dhe prenotime te shumta per zonat turistike ne Shkoder dhe nje rritje te numrit te turisteve. Mema ben me dije se Velipoja ze nje numer rekord, ku llogaritet qe ne periudhen nga fundi …

Lexo me shume

QARKU SHKODER, VOTOJNE 263 293 ZGJEDHES

Ne Bashkine e Shkodres ne zgjedhjet parlamentare do te votojne 161 508 votues, ndersa ne rrang qarku jane 263 293 mije votues ne 8 KZAZ e qarkut Shkoder. Rraboshta thote se ne zonat e thella malore jane raportuar disa probleme ne lidhje me persona te cilet nuk jetojne me, por qe figurojne ne listat zgjedhore. Me daten 25 qershor ne …

Lexo me shume

RRUGA E VILUNIT, NIS NDERHYRJA NGA BASHKIA SHKODER

Rruga e Vilunit, ose ndryshe e quajtur si “rruga e vdekjes” prej dy javesh  i eshte nenshtruar rikonstruksionit.Njesia Administrative Velipoje ka nderhyre fillimisht me stabilizant por kjo nuk eshte e mjaftueshme , pasi fondet e bashkise jane minimale dhe kerkohet mbeshtetje nga qeveria per rikonstruksionin total te saj. Kreu I njesise administrative Velipoje Altin Kaci thote se i ka derguar …

Lexo me shume

KANALET KULLUESE, 40% ENDE TE BLLOKUARA

Ndonese jemi ne Fund te muajit maj, rreth 40% e kanaleve kulluese jane ende te papastruara! Kjo u be e ditur nga drejtori i bujqesise ne bashkine shkoder Alban Sekja gjate nje takimi me fermere te njesise administrative Gur i zi. Fatlum Nurja thote se problematike sipas fermereve mbeten kanalet e para te cilat jane ne administrim te Bordit te …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER TE TREGOJE VEMENDJE ME TE MADHE NDAJ TREGUT TE BAGETIVE

Ne tregun e bagetive ne Stom- Golem te qytetit te Shkodres duhet nje vemendje me e madhe nga Bashkia Shkoder. Kjo eshte kerkesa e veterinerit te tregut Voc Ndou, i cili thote se duhet qe te vijne me shpesh perfaqesues te ketij institucioni per flete-shoqerimet e kafsheve dhe per ndergjesimin e fermeve per te rregjistruar fermat e vendosur numrin e …

Lexo me shume

ÇESHTJA E HIDROCENTRALIT NE VALBONE ESHTE PEZULL

Debati per ndertimin e hidrocentralit ne Valbone vijon te jete i hapur. Drejtori i zonave te mbrojtura Zamir Dede thote se vendimi eshte i komplikuar, duke lene te kuptohet se ende nuk dihet nese do te kete hidrocentrale apo jo. Marredhenjen me vendet nder-rajonale Dede i sheh si pozitive. Shoqeria civile eshte ende ne gjyq me shtetin shqiptar persa i …

Lexo me shume