Wednesday , 2 December 2020

AKTUALITET

GJURAJ: TREGJET MOS TE SHIHEN SI PROBLEM MADHOR

Gjetja e tregjeve te pershtatshem ne Shkoder nuk duhet te shihet si nje problem madhor, megjithate renditet ne prioritetet e Bashkise Shkoder dhe kjo kerkon zgjidhje. Deklarata erdhi nga Nenkryetari i bashkise Shkoder Arben Gjuraj gjate nje prononcimi per mediat. Gjuraj nuk mund te percaktoje nje afat kohor por shprehet se Bashkia Shkoder po punon per gjetjen e tregjeve te …

Lexo me shume

VELIPOJE, NIS INSPEKTIMI NE STANDARTET E HIGJENES

Inspektoriati shteteror shendetesor ka nisur inspektimet ne zonen e Velipojes ne nisje te sezonit turistik. Kryeinspektori Denis Malevi gjate nje prononcimi per tv rozafa thote se ne terren jane 7 grupe, te cilet do te monitorojne situaten kryesisht ne pjeset turistike. Malevi paralajmeron se ne cdo rast shkelje do te kete gjoba deri ne sekuestrim te aktivitetit. Po bazuar nga …

Lexo me shume

TAKIM MBI PARANDALIMIN E LUFTES NDAJ KANABISIT

Prefektura e qarkut Shkoder ka mbledhur shtabin e emergjences dhe task-forcen, per te koordinuar punen ne parandalimin e kultivimit te kanabisit. Mbledhja u zhvillua me dyer te mbyllura, ndersa Nenkryetari i Bashkise Shkoder Arben Gjuraj thote se problem mbetet roli i kryepleqve, ku per shkak te presioneve qe ushtrohen ndaj tyre, ka disa fshatra qe askush nuk pranon te marre …

Lexo me shume

MAÇAJ: DEKLARATAT E BILAL KOLES JANE GENJESHTRA

Paulin Maçaj ka mohuar çdo akuze qe kryetari i aleances popullore per drejtesi ka bere ne Shkoder nje dite me pare. Sipas Maçajt nuk ka patur asnje procedim penal ndaj tij pervec kauzes se protestes qe ka zhvilluar per muaj me radhe. Maçaj mohon te kete firmosur kandidimin e tij ne radhet e kesaj partie, ashtu sikurse pretendonte kryetari Bilal …

Lexo me shume

“NUK PO SHPERNDAHEN NJESOJ DEMSHPERBLIMET PER PERMBYTJET”

Parate per banoret e zonave te permbytura te NenShkodres nuk po shperndahen ne menyre te barabarte per te gjithe. Keshtu shprehet Jac Pemaj, nje banor i zones se Anes se Malit. Pemaj thekson se leket i jane ndalur me pretendimin se eshte ne borxh per faturat e energjise elektrike, por nje gje e tille nuk eshte e vertete. Por, Pemaj, …

Lexo me shume

MUAJI I SHENJTE I RAMAZANIT, MYFTIU SYTARI URON BESIMTARET MYSLIMAN

Ne pragte muajit te shenjte te Ramazanit myftiu i Shkodres imam Muhamed Sytari ka percjelle mesazhin e urimit per besimtaret mysliman te ketij qarku. Ja mesazhi i plote: Të dashur dhe të nderuar vëllezër dhe motra, besimtarë muslimanë, bashkëqytetarë, Nëpërmjet këtij mesazhi dua t’ju përhajroj me zemër, në prag të Muajit të Madhërishëm të Ramazanit 1438/2017, duke u lutur me …

Lexo me shume

KONFLIKTI I PRONESISE PRANE KULLES SE GJONMARKAJVE, REAGON BASHKIA SHKODER

Konflikti mbi pronesine ne bllokun e pallateve numer 750, prane kulles se GjonMarkajve ne lagjen “Vasil Shanto” ne Shkoder ka sjellur edhe reagimin e institucionit te Bashkise Shkoder. Nepermjet nje deklarate per mediat, n/kryetari i Bashkise Shkoder, Dritan Meta, theksoi se kjo leje ndertimi eshte dhene konform me ligjin dhe se Bashkia Shkoder ka trajtuar me seriozitet shfrytezimin e sheshit …

Lexo me shume

LEZHE, MBLIDHET KOMITETI RAJONAL I ZHVILLIMIT TE TURIZMIT

Në prag të sezonit turistik prefekti i Lezhës Eduart Ndreca mblodhi në një takim komitetin rajonal të zhvillimit të turizmit, ku në fokus të diskutimeve ishte mbarvatja e sezonit.Prefekti Ndreca u shpreh se të gjitha insitucionet përgejgjese do të jenë në gadishmeri për ti dhënë zgjidhje çdo preblematike që mund të krijohet gjatë sezonit turistik. Sipas prefekti Ndreca Bashkitë kanë …

Lexo me shume

KESHILLI RINOR, BEN PUBLIKE MONITORIMET E MBLEDHJEVE

Keshilli Rinor prane Bashkise Shkoder i ngritur nga Organizata “Per zhvillim, informim dhe barazi gjinore”, ne kuader te projektit “Te rinjte flasin” dhe i mbeshtetur nga Leviz Albania, ka bere publik per mediat monitorimet e dy mbledhjeve te fundit te keshillit Bashkiak. Apeli vjen drejt keshillit Bashkiak qe te permiresoje kontaktet me te rinjte e si rrjedhoje kjo do te …

Lexo me shume

ZAPTOHET HAPSIRA, KONFIKT MBI PRONESINE

Ne bllokun e pallateve numer 750, prane kulles se GjonMarkajve ne lagjen “Vasil Shanto” ne Shkoder banoret jane ankuar se po u zaptohet hapseira publike. Sipas tyre familjaret e GjonMarkajve kane nisur te ndertojne duke mos respektuar ligjin per hapesiren publike, ne kete menyre nuk ka vend as per zjarrefikese e as per ambulanca. Nga ana tjeter Bianka Gjonmarkaj thote …

Lexo me shume