Sunday , 8 December 2019

AKTUALITET

LEZHA NE KRIZE PER UJIN E PIJSHEM

Furnizimi me uje te pijshem i banoreve te Lezhes eshte bere nje mision i veshtire. Nuk ka orar, zgjat maksimumi 30 minuta, por ne katet e larta arritja e ujit eshte e pamundur. Me kete veshtersi perballen prej disa kohesh lezhjanet. Firma qe po kryen punimet per ujesjellesin e ri ka prishur depon ekzistuese per te ndertuar nje te re, …

Lexo me shume

M.MADHE, TONELATA SHERBELE MBESIN STOK

Prej dy vitesh banoret e Malesise se Madhe vuajne mungesen e tregut per sherbelen ,ndersa tonelata me sherbele kane mbetur neper magazine stok. Fshati Grude-Fushe I njesise administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe eshte kultivues I hershem I kesaj kulture ndersa tani banoret nuk po mund sigurojne treg shitjeje per te. Banoret thone se kjo ka ndikuar keq …

Lexo me shume

OSHEE, HUMBJET NE RRJET LEVIZEN 60 DREJTUES

Qyteti i Shkodres rnditet ndr qarqet me nivel me t lart t humbjeve n rrjet t energjis elektrike, ka pr pasoj ka sjell edhe masa drastike nga operatori i shprndarjes s energjis elektrike. Pikrisht pr kt shkak, javt e fundit ka nisur edhe masat ndaj strukturave ne kete rajon. Burimet nga OSHEE thon se sht marr masa e largimit nga …

Lexo me shume

SHENGJINI NIS TE PRESE VIZITORET

Bregdetit te Shengjinit nuk i mungojne vizitoret gjate kesaj periudhe. Moti me diell dhe pushimet e fundjaves kane nxitur shume qytetare te Lezhes por edhe me gjere qe te zgjedhin kete zone bregdetare per te kaluar pak kohe. Por pavaresisht rritjes se numrit te turisteve, Shengjini ka edhe problematikat kete fillim sezoni. Mbeturinat pershkojne rrugen drejt ketij bregdeti. Ende asnje …

Lexo me shume

LIQENI I SHKODRES, MES MBETURINASH

Sezoni turistik eshte afer, por liqeni i Shkodres nuk eshte akoma gati per te pritur turistet apo qytetaret shkodran, qe e frekuentojne shume kete zone. Prania e mbeturinave ne buze te ketij liqeni tregon per nje situate menaxhimi te dobet qe behet per kete liqen.Perfundimi i rruges se Shirokes ka sjellur gjalleri ne kete zone turistike, por nje faktor negativ …

Lexo me shume

QENDRA E QYTETIT TE SHKODRES ME MBETURINA

Problemi i mbeturinave ne qytetin e Shkodres vazhdon te jete i pranishem cdo dite e me shume. Papergjegjshmeria e qytetareve dhe punonjesve te lokaleve eshte rritur dhe vazhdojne te hedhin mbeturinat edhe jashte kontiniereve te mbetjeve. Ashtu sic shihet edhe ne pamje, ne qender te qytetit, mbeturinat hidhen edhe ne afersi dhe mbi trotuaret, ku qytetaret kalojne cdo dite. Ky …

Lexo me shume

MASSAFRA: NDIHEM I TURPERUAR NGA TE KRISHTERET QE KULTIVOJNE DROGE

Rritja e siprfaqs s toks t kultivuara me drog nga shqiptart ka shqetsuar kreun e konferencs ipeshkvnore, njhersh arqipeshkv i Shkodres imzot Angelo Massafra. Nga katedralja e Shn Shtjefnit ndrsa kremtoi meshn e Pashkve, imzot Massafra lshoi nj apel t fort pr besimtart e Krishter, Ndjehem i turpruar deklaroi Imzot Massafra pr t gjith ata shkodran t krishter q tokat …

Lexo me shume

THETHI I BLLOKUAR, NDERHYJNE EMERGJENCAT CIVILE

Mosmarrja n dorzim e rrugs s Thethit nga bashkia e Shkodres nga Fondi I Zhvillimit t Rajonit, ka br q kjo zon turistike t mbes e bllokuar. Deklarata sht br nga shefi i emergjencave civile Shemsi Premci i cili ka qn I pranishm n aksin Bog- Theth, ku emergjencat civile po punojn pr zhbllokimin e ktij aksi rrugor. Sipas Premcit …

Lexo me shume

MESHA E RINGJALLJES SE KRISHTIT!

Me qindra besimtar t krishter morn pjes n meshn e shenjt t Pashkve n katedralen Shn Shtjefni t qytetit t Shkodres. Besimtart kremtuan ringjalljen e Krishtit ndrsa meshn e shenjt e drejtoi Arqipeshkvi iShkoder- Pult njkohsisht President i Konferences Ipeshkvnore Imzot Angjelo Massafra. N mesazhin e urimit besimtarve t krishter, Arqipeshkvi Massafra theksoi faktin se festa e Pashks sht nj …

Lexo me shume

MESHA E SHENJTE NE KATEDRALEN E “SHEN NIKOLLIT”

Qindra besimtare katolike i jane drejtuar katedrales se “Shen Nikollit” ne qytetin e Lezhes per te ndjekur meshen e shenjte te Pashkeve. Me qirinjt e ndezur ne duar qe percjellin driten e perjetshme qe vjen nepermjet Hyjit, besimtaret katolike te Lezhes jane lutur per me shume begati, paqe e harmoni ne familjet e tyre. Mesha e shenjte eshte drejtuar nga …

Lexo me shume