Thursday , 6 August 2020

AKTUALITET

NE RRUGEN E KOMBIT LEVIZET PA ZINXHIR

N rrugen e Kombit nga Rrsheni n Kalimash automjetet lvizin dhe pa zinxhir.Borepastrueset vijojn t largojn dboren, ndrkoh q paralelisht hidhet krip pr t eliminuar ngricat. Jan 5 mjetet t firmes kontraktore t cilt lvizin prgjat 24 orve pr t mbajtur hapur pa probleme rrugen e kombit. Drejtuesve t mjetve ju krkohet q prgjat segmentit Fan-Kalimash t lvizet me kujdes …

Lexo me shume

POSTRRIBE, I FTOHTI NGRIN LUMIN KIR

Kjo eshte situata ne te cilen ndodhet lumi Kir. Ngricat qe kane perfshire vendin tone kane bere qe lumi Kir te ngrije pothuajse totalisht. Sic shihet edhe ne pamje, akuj te shumte ndodhen mbi lum, duke e bere te pa rrjedhshem. Sipas banorve t Postrribs, ngrirja e lumit Kir nuk ndodh prej m shum se 50 vitesh. Ato kujtojne se …

Lexo me shume

‘HARROHEN’ PUNIMET TE BLLOKU I PALLATEVE NE LAGJEN XHABIJE

Prej disa javesh, punimet ne bllokun e pallatave te lagjes Xhabije ne qytetin e Shkodres jane nderprere. Kesisoj, rruga e kesaj lagje ndodhet ashtu sic eshte lene, mes gropave dhe ngricave qe kane perfshire vendin tone ne ditet e fundit. Banoret e kesaj lagje shprehen se punimet e nisura nga Bashkia Shkoder duhet te perfundojne sa me pare. Rikonstruksioni i …

Lexo me shume

MUNGESE ENERGJIE NE LAGJEN E 3 HERONJVE

Temperaturat e ulta dhe mbingarkesa ne transformator ka shkaktuar djegien e ketij te funidt e per pasoje 30 familje te lagjes se 3 Heronjve pas stacionit te trenit ne qytetin e Shkodres vuajne mungesen e energjise elektrike. Banoret shprehen se prej disa ditesh kane mungese te energjise elektrike dhe pavaresisht se paguajne rregullisht faturat e dritave nuk eshte bere asnje …

Lexo me shume

BOGA NE MALESI TE MADHE PA UJE E DRITA PREJ 6 DITESH

Qytetari dixhital denoncon: Boga 6 dite pa uje, pa drita, plotesisht e bllokuar, totalisht e braktisur dhe mashtruar! sb “Pershendetje zoti Berisha,jam nje banor i fshatit Boge Malsi e Malle si eshte e mundur qe kemi plot 6 dit pa drita pa uj te pishem edhe rruga eshte e bllokuar totalisht nuk i bie ndermend njeriut se ekzistojm fare,besoj se …

Lexo me shume

PUKE, MINISTRI, DEPUTET, PREFEKTI NE INSPEKTIM

Akset nacionale ne Puke jane te zhbllokuara, per kete Ministri I transportit rrugor Sokol Dervishaj thote ka patur nje permiresim te punes nga ana e firmave kontraktuese. Deputeti Pjerin Ndreu propozon qe Puka dhe fushe arrezi te kene emergjencat civile te ndara me Shkodren, nje verejtje qe shkon direct per pushtetin qendror. Prefekti Paulin Radovani po ashtu ka inspektuar rrethi …

Lexo me shume

AMORTIZIMI I RRUGES DRISHTAJ, PETICION KRYEBASHKIAKES VOLTANA ADEMI

Amortizimi i rrugeve ne lagje te ndryshme te qytetit te Shkodres vijon te jete nje sfide per Bashkine Shkoder. Nje nga rruget e amortizuara eshte edhe ajo e Drishtaj ne lagjen Dudas. Banoret e kesaj lagje kane ndermarre nje iniciative, ku sapo te grumbullohen firmat e te gjithe banoreve te kesaj lagje do ti dergohet nje peticion kryebashkiakes Ademi per …

Lexo me shume

BUSHATI: NGA 14 KONTROLLE VETEM NJE PIKE JO CILESORE

Ne dy javet e fundit te muajit dhjetor jane kontrolluar 14 pika tregtimi te gazit ku vetem 1 eshtegjetur meshkelje. Reagimi erdhi nga drejtori I emeegjencave civile dhe zjarrefikesve Ritvan Bushati pas zjarrit te rene ne nje nga pikat e tregtimit te gazit ne Perash. Bushati I ben apel bizneseve qe te tregtojne gaz te sigurte pasi ne te kundert …

Lexo me shume

THETH, ERA DEMTON TOTALISHT NJE BANESE

Bashkia Shkoder ka raportuar per situaten e 24 oreve te fundit ne Dukagjin ku nepermjet deklarates per mediat thote se: Pa reshje, por me temperatura shum t ulta. Ka patur er me shpejtsi m t ult se nj dit m par. Gjat ksaj dite sht raportuar edhe nj shtpi tjetr e dmtuar n Theth. Bhet fjal pr nj ndrtim druri …

Lexo me shume

SHKOLLAT, MSIM T SHTUNAVE PR T ZVENDSUAR ORT E HUMBURA

Urdhri i Ministris s Shndetsis pr t mbajtur mbyllur shkollatderi n datn 16 janar, pr t mbrojtur popullatn nga gripi, pasohet nga nj tjetr vendim i Ministris s Arsimit dhe Sportit. Burime nga ky institucion njoftojn se ort e msimit q jan humbur pr shkak t situats virale dhe t ftohtit t ktyre ditve do t zvendsohen. Deri m tani …

Lexo me shume