Wednesday , 2 December 2020

AKTUALITET

PRISHJA E NDERTIMEVE, PRONARET: PO BEHEN SELEKTIVE

Ndërsa prej disa ditësh vijon prishja e ndërtimeve me dhe pa leje në qytetin e Koplikut ne sajë të zbatimit të projektit të rilindjes urbane, pronaret e biznesve ne këtë qytet, kane leshuar akuza te forta ne drejtim te kryebashkiakut të Malësisë së Madhe Tonin Marinaj per prishje selektive. Pavarësisht dokumentacioneve që disponojnë askush nuk iu ka dhën zgjidhje. Projekti …

Lexo me shume

“QYTETARET TE NDIKOJNE QE POLITIKA TE PERFAQESOJE INTERESAT E TYRE”

“Demokracia dhe kultura e qytetarise, sfidat lokale, globale dhe sfidat e qeverisjes ne Shqiperi” ishte tema e leksionit te hapur te organizuar kete te Premte ne sallen e konferencave te bibliotekes shkencore te Universitetit “Luigj Gurakuqi”. Te ftuar ne kete takim ishin lektorja Enika Abazi dhe akademiku Albert Doja. Ata u shprehen se qytetaret duhet te ndikojne qe politika te …

Lexo me shume

SHKODER, FALJA E TAKSAVE TE MAKINAVE

Ligji i ri i cili u miratua disa jave me pare per faljen e taksave te makinave perfshin dy periudha. Ilir Sokoli, Drejtor i sherbimit te  transportit rrugor Shkoder sqaron fazat qe perfshihen ne faljen e taksave. Ende nuk dihet se sa do te perfitojne ne qarkun e Shkodres nga falja e ketyre taksave.. Ligji parashikon që lista e mjeteve …

Lexo me shume

BAY-PASSI NE SHKODER, I LENE NE HARRESE

Projekti per zbatimin e tij nisi para disa vitesh, por mesa duket duhen pritur edhe disa vite te tjera qe bay-passi ne qytetin e Shkodres te perfundoje. Ndodhet prane Ures se Vjeter te Bunes, por nuk ka nje vemendje nga qeveria, e ndersa gjendja po perkeqesohet cdo dite. Bay-passi ne Shkoder po i prish pamjen liqenit dhe prania e madhe …

Lexo me shume

QYTETARET: DREJTESIA NE VENDIN TONE ESHTE E KORRUPTUAR

Drejtesia ne vendin tone eshte shume e korruptuar dhe nuk besojme tek drejtesia shqiptare. Keshtu shprehen qytetaret shkodrane te pyetur se sa besojne te drejtesia shqiptare. Madje, ka prej atyre qe shprehen se drejtesia ne vendin tone nuk egziston fare, ndersa te tjere kerkojne qe politikanet tane te marrin shembull nga vendet e tjera. Deklaratat e qytetareve erdhen ne Diten …

Lexo me shume

URGJENCA E SPITALIT, GRUPI HETIMOR JO BASHKEPUNUES

Policia e Shkodres, e vecanarisht sektori i grupit hetimor, nuk kane bashkepunimin e duhur me bluzat e bardha. Shefia e Urgjences levizese Sehar Baraku apelon per me shume bashkepunim, pasi ne baze te protokollit nuk lejohet qe te kryhen levizje pa pranine e grupit hetimor. Ndersa viktima ka patur raste qe ka qendruar ne asfalt per ore te tera. Baraku …

Lexo me shume

TREGTARET NE ZDRALE: KERKOJME TREG TE PERSHTATESHEM

Ne prag te sezonit veror tregtaret ambulant ne Zdrale i jane rikthyer apelit ndaj Bashkise Shkoder per te gjetur nje treg te pershtatshem. Ata thone se me rritjen e temperaturave tregtimi ne mes te rruges do te behet akoma me i veshtire, ndersa jane dakort qe te paguajne taksa, kundrejt nje vendi me te pershtatshem per tregtim. Prej 3 vitesh …

Lexo me shume

PËRSHTATJA NDAJ NDRYSHIMEVE KLIMATIKE NË MENAXHIMIN E RREZIKUT NGA PËRMBYTJET

Qe nga kjo e Marte, punonjësit e departamentit të Emergjencave Civile në Bashkinë e Shkodrës do të jenë të mirëpajisur për të përballuar situatat e emergjencave civile të krijuara nga përmbytjet. Kjo falë mbështetjes së bashkëpunimit gjerman, GIZ nëpërmjet projektit rajonal “Përshtatja ndaj ndryshimeve klimatike në menaxhimin e rrezikut nga përmbytjet në Ballkanin Perëndimor”. I pranishem ne kete takim prefekti …

Lexo me shume

FURNIZIMI ME ENERGJI ELEKTRIKE I ZONAVE TURISTIKE

Furnizimi me energji elektrike i zonave turistike të Shëngjinit dhe Tales në Lezhë nuk do të jetë një problem shqetësues gjatë sezonit të veres. Operatori i Shperndarjes së Energjisë Elektrike ka nisur investimet në fidrat që furnizojne këto zona me energji. Janë tre fidra kryesor dy në Shëngjin dhe një në Tale që po bëhen teresisht të rinj, çka do …

Lexo me shume

LIVADHE, BANORET APEL PER NDERHYRJE NE UJRAT E ZEZA

Ujrat e zeza vershojne nga pjesa e Kirsasit e deri ne zonen e Livadheve. Akumulimi i tyre eshte kthyer ne nje rrezik jo vetem per shendetin por edhe per mbytjen e femijeve. per kete banoret e Livadheve i kane bere apel kryebashkiakes Voltana Ademi qe te nderhyje ne pastrimin e kanalit te ujrave te zeza. Banoret thone se ky kanal …

Lexo me shume