Wednesday , 2 December 2020

AKTUALITET

RRUGA RRESHEN- BUKMIRE DO TE ASFALTOHET BRENDA MUAJIT QERSHOR

Banoret e Njesise Administrative të Kaçinarit dhe fshatit Bukmire nuk duhet të shqetesohet, pasi rruga e re që i lidh me qytetin e Rrëshenit do të ndërtohet me të gjitha standarte dhe do të përfundoje brenda muajit qershor. Kështu u shpreh Kryebashkiaku i Mirdites Ndrec Dedaj pas shqetesimi të ngritur nga banoreve e 11 fshatrave të cileve ju është bllokuar …

Lexo me shume

KLSH KALLEZON NE PROKURORI ZYRTARET E ALUIZNIT LEZHE

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallzuar në Prokurori 4 ish-juristë, 2 ish-arkivistë dhe 2 hartografë të zyrës së Aluiznit në Lezhë. Ata akuzohen për shpërdorim detyre pasi i kanë shkaktuar buxhetit të shtetit një dëm prej 18 milion lekësh të reja si dhe kanë tjetërsuar 53 hektarë tokë shtetërore duke ia kaluar në pronësi personave të ndryshëm. Sipas KLSH …

Lexo me shume

SHKODER, VETEM 1 PERFITUES LEGALIZIMI

Ndonese ne kronikat televizive disa here eshte denoncuar nga qytetaret abuzimet qe zyrat e aluiznit Shkoder kane bere ne kurriz te qytetareve, serish asnje reagim nuk ka patur nga qeveria Shqiptare. Per me teper disa jave me pare ka qene vete kryeministri i Edi Rama i cili ka shperndare 1 mije legalizime. Por ne media u publikua nje tjeter skandal …

Lexo me shume

ÇIKA: PARTIA E APD ESHTE NJE PRAPASKENE E EDI RAMES

Shoqata e ish te perndjekurve politik ka organizuar mbledhjen e radhes ne te cilen u prezantua edhe kryetari I zgjedhur I shoqates antikomuniste te ish perndjekurve politik Nebil Çika. Çika ne takimin e pare ne Shkoder shigjetoi partine e alenaces Popullore për Drejtësi” me te cilen ish te perndjekurit nuk perfaqesohen. Një kërkesë për kryetarin e ri nga kreu i …

Lexo me shume

6-MAJI, SHKODRANET FESTOJNE “DITEN E LULEVE”

Shkodra, vazhdon traditën e saj që në çdo 6 maj të festojë Ditën e Luleve. E quajtur si festa e “Ditës së Luleve”, shkodranët në këtë ditë, e cila duhet theksuar se ka ardhur me një mot shumë të mirë, patën rastin që gjatë orëve të paradites të ndjekin këngët nga fëmijët e shkollave të ndryshme. . Ajo ishte një festë …

Lexo me shume

BOJKOT AKTIVITETEVE TE BASHKISE SHKODER NE DITEN E LULEVE NGA DY MEDIA LOKALE

Drejtuar: Drejtorise se Kultures, arsimit, rinise dhe sportit ne bashkine Shkoder Kryebashkiakes Voltana Ademi Te shqetesuara per menyren se si veprohet me aktivitetet qe organizohen nga bashkia Shkoder, e specifikisht drejtoria e Kultures, arsimit, rinise dhe sportit, e qe vijne nga taksapaguesit Shkodrane, dy televizionet e para ne qarkun e Shkodres, me te medhate ne veri te vendit kane vendosur …

Lexo me shume

LEZHE, PERKUJTOHET DITA E DESHMOREVE

5-maji dita e deshmoreve është përkujtuar edhe në Lezhë. Veteran të luftes, familjare të dëshmoreve, drejtues lokal dhe të partive politike vendoson kuora me lule dhe bënë homazhe në varrezat e dëshmoreve, në nderim të gjithë atyre që dhanë jeten për lirine e vendit. Nën Kryetari i Bashkisë Lezhë Enver Hafizi u shpreh se kjo ngjarje duhet të jetë një …

Lexo me shume

VIZITA NE FAMILJEN E DESHMORIT TE ATDHEUT

Kolegwt e Repartit të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë në Shkodër, kanë vizituar familjen e “Dëshmorit të Atdheut”  Ardian Kodra. Gjithashtu vizita në familje ka zhvilluar edhe Ministri I Jashtëm Ditmir Bushati I shoqëruar nga deputeti I PS-së Namik Kopliku. Ardian Kodra u vra me 2 shtator të 2016 në Torovicë të Lezhës gjatë aksionit për kapjen dhe arrestimin e …

Lexo me shume

SHKODER, MBYLLEN 11 CALL CENTER

Nga Italia ka ardhur goditja e pare finale per call center ne Shqiperi. 13 kompani te medha kane firmosur nje marreveshje mirekuptimi me kryeministrin Italian  i cili parashikon qe 95% te sherbimeve te kryhen ne shtetin Italian. Ne shkoder jane 11 call center te mbyllur e po ashtu rreth 2000 punonjes rrezikojne. Por kompanite e call center ne metropolin verior …

Lexo me shume

5-MAJ, PERKUJTOHEN DESHMORET E ATDHEUT

Eshte perkujtuar 5-maj, dita e deshmoreve. Organizata e veteraneve te LANÇ, ka organizuar mbledhjen perkujtimore per deshmoret e atdheut. Te afermt te deshmoreve, perfaqesues te Partise socialiste dhe levizjes socialiste per integrim moren pjese ne homazhet. Burhan Bushati ne fjalen e rastit tha se nderimi u takon atyre qe luftuan dhe dhane jeten per atdhe. Ministri i jashtem Dimtir Bushati …

Lexo me shume