Thursday , 29 October 2020

AKTUALITET

PLANI I MBROJTJES SE BIODIVERSITETIT TE BASHKISE SHKODER

Pervec debateve persa i perket pjeses se investimeve ne qytetin e Shkodres, nje problem i ngritur nga keshilltari i Partise Socialiste, Ali Tula, ishte edhe ai bregut te liqenit te Shkodres dhe mos-perfundimit te baypass-it Shkoder. Tula beri kerkese edhe per shtimin e hapesirave te gjelberta ne qytetin e Shkodres. Nderkohe, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, tha se bashkia trashegon …

Lexo me shume

PROBLEMET ME ENERGJINE ELEKTRIKE, REAGON OSHEE SHKODER

Problemet e nderprerjes se energjise elektrike ne disa zona te Shkodres vijne si shkak i remonteve dhe investimeve qe po kryhen ne keto zona te ketij qyteti. Nje gje e tille pohohet nga shefi i sektorit te teknikes prane OSHEE Shkoder, Gjon Bala. Bala beri me dije se keto investime po kryhen konkretisht ne zonen e MbiShkodres dhe te Bushatit, …

Lexo me shume

8 GREVISTET E NENSHKODRES THIRREN NE PROKURORI

1 muaj pasi qndruan pr 24 or n nj proteste prpara bashkis Shkoder, 8 banort e NnShkodres jan thirrur n prokurorin kt t mart. Ndaj Gjon Laskut, Pal Markut, Frrok Koles, Lush Ndocit, Arben Koles, Mhill Gurit, Skender Mhillit dhe Dritan Ndreut policia e Shkodres ka nisur procedim penal pasi kan organizuar protestn pa patur leje nga policia . Thirrjen …

Lexo me shume

RILINDJA URBANE NE RRESHEN

Brenda pak muajsh qyteti i Rrshenit do t marr nj pamje tjeter. Projekti i rilindjes urbane ka nisur t zbatohet dhe n kt zon. Nga parking automjetesh sheshi kryesor do t kthehet n nj ambjet atraktiv n shrbim t qytetarve dhe vizitorve.N projekt jan t parashikuar ndrtimi i nj pedonale dhe ambjenteve t gjeberuara.Gjithashtu n Rrshen po rehabilitohet dhe rruga …

Lexo me shume

SENATORIUMI, ASNJE KUSHT PER PACIENTET

Spitali i Senatoriumit ne Shkoder ndodhet ne kushte te mjerueshme. Pacientet thone se sherbimi mjeksor eshte i mire por ky spital nuk ofron asgje. Nuk ka banjo, uje te pijshem e as ngrohje. Situata pranohet edhe nga Mjekia Nadire SUMA e cila thote se ky spital prej vitesh nuk njeh asnje investim. Aktualisht ne senatorium ndodhen 22 paciente te shtruar, …

Lexo me shume

KOPLIK, MUNGOJNE VEND-PARKIMET PER AUTOMJETET

Asnje zgjidhje nuk ka ne qytetin e Koplikut per parkimin e automjeteve. Per pasoje dhjetera mjete detyrohen qe te parkohen perpara gjimnazit “Sherif Hoxha” duke u kthyer ne rrezik jot e vogel per aksidente. Qytetaret jane te shqetesuar nga kjo situate e cila eshte e perditshme ne bashkine e Malesise se Madhe. Me heret ky shqetesim eshte ngritur edhe nga …

Lexo me shume

RAMA I DEBON, ADEMI I FTON NE PUNE!

Rama heq nga puna eliten dhe krenarine e kultures shqiptare, dy shkodranet Shpetim Sarain dhe David Tukiin, Alfred Kainarin dhe Edmond Zhulalin. Nderkohe qe mban me shume krenari dhe mburret me kriminele qe kane dosje per prostitucion e vrasje, te cilet i ka bere deputete dhe kryetar bashkish. Bashkia Shkodr ka nderin dhe kenaqesine qe te ftoj Mjeshtrat, David Tukiin …

Lexo me shume

“LIVADHET”, PROTESTAT TONA NUK JANE POLITIKE

Zona e “Livadheve” ka vijuar protestat ne kerkim te demshperblimeve. Banoret i bene thirrje qeverise qe te marre parasysh kerkesen e tyre, ne te kundert jo vetem qe nuk do te votojne, por as nuk do te lejojne qe kutite e votimit te shperndahen ne qendrat e zonave qe u permbyten gjate viteve 2010- 2011. Banoret e NenShkodres ende nuk …

Lexo me shume

NENSHKODRA, 22 MIJE PERSONA BOJKOT ZGJEDHJEVE

Jane 22 mije firma te banoreve te NenShkodres te cilet kushtezojne pjesmarrjen e tyre ne zgjedhje. Kjo eshte riperseritur serish ne emisionin “Mirmengjes” nga banoret e NenShkodres te cilet i kane dhene ultimatum qeverise Shqiptare, nese nuk jepen demshperblimet nuk do te marrin pjese ne zgjedhje. Banoret e permbytur ne vitet 2010-2011 prej muajsh kane zhvilluar protesta intensive ne kerkim …

Lexo me shume

PENSIONISTET: RRITJET E PENSIONIT, LOJERA POLITIKE PARA ZGJEDHJEVE

Rritja e pensioneve ne masen vetem 3% nuk eshte pritur mire nga pensionistet. Pensionistet e qytetit te Shkodres shprehen se vendime te tilla jane lojera politike para zgjedhjeve dhe me mire te mos ishte dhene fare ne kete perqindje. Ndersa, pensioniste te tjere shprehen se kane nevoje edhe per me shume, per shkak edhe te mireqenies se ulet te popullit. …

Lexo me shume