Sunday , 13 October 2019
Breaking News

AKTUALITET

BASHKIA:SHOQATAT NUK KANE KRYER SI DUHET VAKSINIMIN

Pas apelit te nje dite me pare nga ana e drejtorise se Bujqesise ka reaguar bashkia Shkoder e cila pranon faktin se qente e rruges jane krhyer ne nje problem serjoz. Veterineri Prele Camaj tha se po kerkohen fonde qe te gjendet nje zgjidhje perfundimtare per qente endacake. Bashkia Shkoder nje vit me pare ka vene nje fond prej 6 …

Lexo me shume

ABRAHAMS: INSTITUCIONET “PAK” FUNKSIONALE

Institucionet ne Shqiperi nuk kane pavarsine e duhur, kjo duhet te ishte baze per zhvillimin e nje vendi modern dhe te drejte. Deklarata erdhi nga gazetari amerikan Fred Abrahams i cili kaloi nje periudhe te gjate ne vendin tone duke u shenderruar ne nje nga aktivistet me te zjarrte te drejtave te njeriut edhe konstatimi i tij u be pikerisht …

Lexo me shume

KRAJA: S’ KA ME DURIM, BASHKIA DO TE PROEDOHET

“Ka humbur durimi me shkresa prandaj e vetmja zgjidhje eshte gjobe-venie ose zbatimi i ligjit qe do te thote proedim penal ndaj Bashkise Shkoder per qente e rruges.”- Deklarata ka ardhur nga kryeveterineri prane drejtorise se bujqesise Selim Kraja i cili tha se bashkia Shkoder nuk ka ndermarre asnje mase peer qente endacake te rruges Kraja tha se nga nje …

Lexo me shume

RRITEN MIMET NE PRAG TE FESTAVE TE FUNDVITIT

Festat e fundvitit ashtu si gjithmone shoqerohen me rritje te cmimeve te produkteve.Kryesisht fruta-perimet jane ata qe e ndjejne kete tendence rritjeje per konsumatoret. E keta te fundit shprehen se tashme jane mesuar me zakonin e rritjes se cmimit te produkteve nga tregtaret sa here qe jemi ne prag te festave. Kjo rritje e cmimeve te produkteve eshte bere tashme …

Lexo me shume

PANAIRI I GJELIT TE DETIT QE VLERSOHET VETEM DY DITE NE VIT

Eshte i famshem, por pergjithsisht konsumohet vetem 2 dite ne vit. Vecorite e tije ushqyese nuk mjaftojne qe gjeli i detit te jete pergjithsisht pjese e tryezes. Per te ndryshuar kete situate, ne Zadrime te Lezhes organizohet per te tretin vit radhazi panairi i gjelit te detit. Ky dordolec i vendosur te superstraden drejt Shkodres eshte ftesa e pare drejt …

Lexo me shume

PERSONAZHI I PROTESTES: SJAM PENDUAR

Ky personazh eshte 76- vjecari Ndue Zeka nga fshati Blinist i Lezhes. Nje dite me pare aiudhetoi drejt Tiranes per tiu bashkuar protestes se opozites ndersa u be protagonist dukeqene i pari qe hypi mbi bunkerin prane Ministrise se Brendshme dhe me mjete rrethanoretentoi prishjen e tij. Nuk ka asnje pendese per veprimet e kryera, ndersa deklaron se tenjejten gje …

Lexo me shume

PROTESTA E OPOZITES, ARRESTOHEN 5 PERSONA

5 persona jane arrestuar nga Policia e Tiranes si pjese organizative e protestes ndersa eshte vendosur proedimi ne gjendje te lire i Enno Bozdos. Policia e Tirans n bashkpunim me Prokurorin pran Gjykats s Shkalls s Tiran, bene me dije se udhzoi dhe drejtoi veprimet, ka nisur procedim penal pr organizatort e ktij tubimi: Enno Bozdo, 43 vje, banues n …

Lexo me shume

ISH TE PERNDJEKURIT: DENOJME NDALIMIN E NDREGJONIT NGA POLICIA

Ish te perndjekurit Shkoder kane denuar ndalimin e presidentit te unionit mbarekombetar Besim Ndregjoni nga policia gjate paradites se sotme. Kryetari I shoqates Zenel Drangu tha se ndalimi eshte plotesisht I padrejte pasi nuk mund ti faturosh te gjithe fajin Ndregjonit. Por quditerisht Drangu ka nje mendim te ndryshem per shkaterrimin e bunkerit nga ana e protestuesve gjate dites se …

Lexo me shume

GJOBA NDAJ PD-se, REAGOJNE QYTETARET SHKODRAN

Protesta e 8 dhjetorit e organizuar ne25 vjetorin e rrezimit te sistemit komunist mblodhi ne kryeqytet protestues nga e gjithe Shqiperia. Ne shenje pakenaqesie ndaj qeverise protestuesit hodhen veze, gure por edhe tymues ne drejtim te kryeministrise,thyen gjithashtu edhe bunkerin e vendosur perpara ministrise se puneve te brendshme. Nderkohe bashkia e Tiranes i ka faturuar PD nje gjobe prej 163 …

Lexo me shume

PROTESTA, 3 PROKURORE KTHEHEN PRANE KRYEMINISTRISE DHE BUNKERIT

Tre prokuror t Tiran po kryejn veprimet e para hetimore pas protests s opozits para kryeministris dhe tek ministria e Brendshme ku i vun flakn bunkerit dhe u shoqrua dhe me tensione dhe dmtim t godinave t institucioneve publike. Burime zyrtare t Prokuroris s Prgjithshme saktsojn se do t kryhen veprimet paraprake dhe m pas do t arrihet me nj …

Lexo me shume