AKTUALITET

TRAFIK I RENDUAR NE LEZHE- SHENGJIN

Rruget e Lezhes jane perballur mbremjen e te Dieles me nje trafik kilometrik. Dalja e menjehershme e pushuesve nga zonat bregdetare te Shengjinit dhe Tales rendoi ndjeshem levizjen e mjeteve. Pavarsisht dislokimit ne rruge te nje numri te larte punonjesish te policise rrugore serish ishte e pashmangshme shmangia e trafikut. Prej ores 18 deri ne oren 21, superstrada qe pershkon …

Lexo me shume

“SEGMENTI URA E BARDHAJVE- POSTRRIBE JO E PERFUNDUAR

Investimi qe i kushtoj qeverise Shqiptare 350 milion leke per segmentin nga Ura e Bardhajve deri ne Postrribe sipas kryetart te fshatit Hot Leke Vukaj nuk eshte realizuar sipas parametrave te percaktuar. Firma e kontraktuar nuk ka prishur te gjitha objektet anesore Vukaj thote se i ka bere me dije keto problematika prane drejtorise rajonale te rrugeve por kjo e …

Lexo me shume

TERTHORJA: VELIPOJA KA PERMIRESUAR PASTRIMIN

Velipoja ka patur nje permiresim te dukshem ne pastrimin e territorit gjate ketij sezoni veror. Ky fakt pranohet nga Kryeinspektori i mjedisit Edmond Terthorja.   Por nuk eshte ofruar i njejti sherbim ne qytet dhe rrethinat e saj. Terthorja thote se jane vendosur 2 gjoba ndak firmave te pastrimit nje ne Shkoder, dhe nje ne Bashkine e Vaut te Dejes. …

Lexo me shume

SPITALI SHKODER, REALIZOHET KORONARJA NE ZEMER ME SUKSES

Realizohet me sukses koronarja e par nzemr n Spitalin e Shkodrs. Ekipi i mjekve kardiolog Edvin Prifti, Roland Xhaxho dhe Luan Dragusha realizuan me sukses ndrhyrjen e par n kt spital. Mjeku kardiolog Edvin Prifti, theksoi se ky moment sht eventi m i madh klinik n kt qytet. Tashme te semuret kardiak nuk do kene nevoje te udhetojne drejt Tiranes …

Lexo me shume

GREEN CENTRE ALBANIA: ZJARRI NE VELIPOJE, SI SHKAK I MUNGESES SE VEMENDJES SE BASHKISE

N lidhje me situatn e zjarrve n Shngjin dhe Shkoder ka reaguar edhe shoqata mjedisore Green Centre Albania. Sipas kesaj shoqate n kto momente kur hapsira t mdha jan djegur e shkrumbuar mbetet t reflektojme te gjindet shkaku afatgjat dhe jo at konkret, i cilin i takon prokurois ta identifikoj. Deklarata e shoqates mjedisore vijon duke theksuar se shkak pr …

Lexo me shume

HAPJA E KANALIT TE SHTODRIT, PERMBYTJE NE POSTRRIBE

Hapja e rezervuarit ne njesine administrative te Postrribes ka sjell permbytjen ne kanalin e shtodrit te kesaj zone. Ashtu sic shihet ne pamje, uji ka vershuar mbi siperfaqe duke bllokuar uren qe lidh fshatin e Myselimit me fshatin tjeter te Bardhajve dhe qytetin e Shkodres. Banoret e zones shprehen se nje situate e tille eshte e papranueshme dhe duhen marre …

Lexo me shume

ZJARRI N VELIPOJ, N VENDNGJARJE NUK KA ZJARRFIKSE

Zjarri q prfshiu malin Maja e Zez paraditen e s premtes n zonn e Rrjollit n Velipoj vijon t djeg dhjetra hektar pyje n afrsi t bregdetit, ndrsa deri m tani nuk ka patur asnj ndrhyrje nga ana e zjarrfiksve, kjo edhe si pasoj e infrastrukturs s amortizuar n zon. Vatra e zjarrit sht prhapur gjithnj e m tepr si …

Lexo me shume

PRISHJA E LULISHTES NE MANUSH ALIMANI REAGON FATLUM NURJA

Prishja e lulishtes ne lagjen Manush Alimani te qytetit te Shkodres per te ndertuar nje parking ka sjellur edhe reagimin e keshilltarit te Keshillit Bashkiak Shkoder, Fatlum Nurja. Ne nje prononcim per mediat, Nurja u shpreh se banoret kane te drejte, sepse ligji organik i jep te drejte banoreve qe te konsultohen per ambjentet e perbashketa publike. Ai tha se …

Lexo me shume

FLUKS I RNDUAR AUTOMJETESH N PIKN KUFITARE T MURIQANIT

Edhe pse sezonit turistik po i vjen fundi, radht e gjata kan qen t pranishm gjat se Shtuns n pikn kufitare t Muriqanit. Rikthimi i emigrantve n vendet e BE- s ka rikthyer radhet e gjata n kt pik kufitare. Sipas drejtuesve t automjeteve kjo situat prsritet pothuajse cdo vit sipasoje e fluksit t lart t automjeteve q lvizin n …

Lexo me shume

HAXHINASTO: RRUGA E ARBERIT ENDE PA AFAT PERFUNDIMI

Ministri i transporteve Edmond Haxhinasto ka nje pergjigje te sakte per rrugen e Arberit kur thote se ende nuk ka nje afat per perfundimin e saj. Duke iu referuar interesimit te medias pas deklarates se bere nga kryeministri Rama ne Diber se nuk largohej nga posti pa perfunduar rrugen e arberit, Haxhinasto tha se ende nuk ka perfunduar vlersimi i …

Lexo me shume