Saturday , 24 March 2018

AKTUALITET

QARKU SHKODER, 2 SHKOLLA NUK JANE HAPUR KETE TE HENE

Në Qarkun Shkodër vetëm dy shkolla në Bashkinë e Pukës janë mbyllur si shkak i dëmtimeve dhe në këto dy shkolla me rreth 130 nxënës nuk po bëhet mësim këtë të hënë. Deklarata erdhi nga Morena Tirana, përgjegjëse e sektorit të programeve të zhvillimit pranë DAR Shkodër. Ndërsa në shkollat e tjera, proçesi mësimor vijon normalisht. Tirana shtoi se edhe …

Lexo me shume

MIREMBAJTJA E RRUGEVE RURALE NGA BASHKIA SHKODER

Mirëmbajtja e rrugëve rurale vijon të jetë në fokus të Bashkisë Shkodër. Një gjë e tillë u bë e ditur edhe nga drejtori i shërbimeve në Bashkinë Shkodër, Alfred Luleta. Ai tha se për mirëmbajtjen e këtyre rrugëve, bashkia ka një fond prej 18 mln lekësh të reja për vitin e kaluar dhe këtë vit. Luleta tregoi edhe ndërhyrjet që …

Lexo me shume

QARKU SHKODER, SITUATA E DEBORES NE ZONAT MALORE

Vijojne reshjet e debores ne zonat malore te Qarkut Shkoder. Si pasojë ne aksin Qafe Thore-Theth ka 50 cm debore, rreshqitje guresh dhe dherash dhe dalje te perrenjve ne rruge. Aksi Shkoder-Breg Lumi ne vendin e quajtur Mali Shoshit ka rreth 30 cm debore  i kalueshem vetem me zingjire. Theth-Bregu I Lumit eshte I bllokuar dhe ka rreth 20 cm …

Lexo me shume

BASHKIA SHKODER VLERESOHET PER PERFORMANCE DHE MENAXHIM FINANCIAR

Bashkia Shkoder eshte vleresuar nga Ministria e Financave per performance dhe menaxhimin financiar. Keshtu thuhet edhe ne raportin me te fundit te publikuar nga kjo ministri qe rendit bashkite me piket me te larta te performances financiare. Në raportin e Ministrisë së Financave për vitin 2016 në lidhje me menaxhimin financiar të bashkive, Bashkia Shkodër vlerësohet në vend të parë …

Lexo me shume

SITUATA E RESHJEVE NE BASHKINE SHKODER

Bashkia Shkoder ka publikuar raportin e rradhes ne lidhjen me situaten e reshjeve ne territorin e saj. Keshtu: në qytetin e Shkodrës situata paraqitet normale. Nuk ka probleme përsa i përket furnizimit me ujë të pijshëm me përjashtim të disa ndërprerjeve të herëpashershme. Nuk ka probleme me kullimin e rrugëve në qytet dhe rreth qytetit. Ka shkëputje të herëpashershme të …

Lexo me shume

DEMET NGA RESHJET NE QARKUN LEZHE

Moti i keq i diteve të fundit ka shkaktuar dëme edhe në Qarkun e Lezhës, por jo në përmasa të mëdha.Ky fakt bëhet i ditur nga Përgjegjësi i Emergjencave Civile në Prefekturen e Lezhës, Ndrek Mhillaj, i cila thote se problemet më të shumta kanë qenë në zonen e Mirdites dhe Kurbinit.Sipas Mhillajt nga reshjet e shiut janë përmbytur disa …

Lexo me shume

HAPEN PORTAT E HIDROCENTRALIT TE SHKOPETIT

Rritja e nivelit të liqeneve të Ulzes dhe Shkopetet, kanë detyruar korporaten energjitike të hapë portat e hidrocentralit të Shkopetit. Që prej pasditen të së dieles nga ky hec kanë nisur shkarkimet të cilat sipas të dhënave sëbashku me prodhimin e energjisë janë në masen 700 meter kub në sekond.Këto shkarkime konsiderohen normale dhe brenda paramentrave.Prurjet e lumit Mat janë …

Lexo me shume

NIKOLLA: TE HENEN RINIS PROÇESI MESIMOR NE TE GJITHE VENDIN PERVEÇ 27 SHKOLLAVE

Pas ndërprerjes dy ditore për shkak të motit të keq, mësimi do të nisë nesër në pjesën më të madhe të shkollave të vendit. Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla u shpreh sot se mësimi do rinisë të hënën, pasi parashikimet e motit dhe situata e përmbytjeve flet për një përmirësim të ndjeshëm. Nikolla tha se 27 shkolla në zonat e prekura …

Lexo me shume

SHKODER, PAS SHIRAVE PROBLEME NGA BORA NE ZONAT MALORE

Reshjet e dëborës po shkaktojnë vështirësi në zonat malore të qarkut të Shkodrës. Aksi Qafë Thore-Theth është i pakalueshëm pasi trashesia e bores arrin në 50 cm dhe  ka rreshqitje gurësh e dherash dhe dalje të përrenjve në rrugë. Aksi rrugor Shkoder– Breg Lumi , në vendin e quajtur Mali Shoshit ka 30 cm debore, i kalueshëm me veshtirësi me …

Lexo me shume

RESHJET, SITUATA NE KASKADEN E DRINIT NEN KONTROLL

Situata në Kaskadën e Drinit paraqitet nën kontroll. Sipas Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare, është konstatuar një rënie e sasisë së prurjeve në basenin e hidrocentralit të Fierzës. Aktualisht kuota e nivelit në këtë hidrocentral ka arritur në 274.66 m ndërsa prurjet janë në masën e 600 m3/s. Ndërsa në hidrocentralin e Komanit prurjet janë 250 m3/s ndërsa kuota është në 172.27. …

Lexo me shume