Thursday , 3 December 2020

AKTUALITET

RAMA I DEBON, ADEMI I FTON NE PUNE!

Rama heq nga puna eliten dhe krenarine e kultures shqiptare, dy shkodranet Shpetim Sarain dhe David Tukiin, Alfred Kainarin dhe Edmond Zhulalin. Nderkohe qe mban me shume krenari dhe mburret me kriminele qe kane dosje per prostitucion e vrasje, te cilet i ka bere deputete dhe kryetar bashkish. Bashkia Shkodr ka nderin dhe kenaqesine qe te ftoj Mjeshtrat, David Tukiin …

Lexo me shume

“LIVADHET”, PROTESTAT TONA NUK JANE POLITIKE

Zona e “Livadheve” ka vijuar protestat ne kerkim te demshperblimeve. Banoret i bene thirrje qeverise qe te marre parasysh kerkesen e tyre, ne te kundert jo vetem qe nuk do te votojne, por as nuk do te lejojne qe kutite e votimit te shperndahen ne qendrat e zonave qe u permbyten gjate viteve 2010- 2011. Banoret e NenShkodres ende nuk …

Lexo me shume

NENSHKODRA, 22 MIJE PERSONA BOJKOT ZGJEDHJEVE

Jane 22 mije firma te banoreve te NenShkodres te cilet kushtezojne pjesmarrjen e tyre ne zgjedhje. Kjo eshte riperseritur serish ne emisionin “Mirmengjes” nga banoret e NenShkodres te cilet i kane dhene ultimatum qeverise Shqiptare, nese nuk jepen demshperblimet nuk do te marrin pjese ne zgjedhje. Banoret e permbytur ne vitet 2010-2011 prej muajsh kane zhvilluar protesta intensive ne kerkim …

Lexo me shume

PENSIONISTET: RRITJET E PENSIONIT, LOJERA POLITIKE PARA ZGJEDHJEVE

Rritja e pensioneve ne masen vetem 3% nuk eshte pritur mire nga pensionistet. Pensionistet e qytetit te Shkodres shprehen se vendime te tilla jane lojera politike para zgjedhjeve dhe me mire te mos ishte dhene fare ne kete perqindje. Ndersa, pensioniste te tjere shprehen se kane nevoje edhe per me shume, per shkak edhe te mireqenies se ulet te popullit. …

Lexo me shume

RRUGA E TEPES, REAGON NDERMARRJA UJESJELLES-KANALIZIME

Pas problematikes se ngritur ne Tv Rozafa dite me pare, per gropat e hapura ne rrugen Tepe ne lagjen Qafehardhi,ka ardhur reagimi i Ujesjelles- Kanalizime. Sipas drejtorit teknik te institucionit te Ujesjelles- Kanalizime Lazer Pemaj asfaltimi i rruges nuk eshte pergjegjesi e ketyre te fundit,por e firmes se kontraktuar nga Bashkia Shkoder. Nderkohe ne rrugen Tepe ne lagjen Qafehardhi ka …

Lexo me shume

OMARAJ, BANORET: MUNGON UJI PIJSHEM

Banoret e fshatit Omaraj ne njesine administrative te Gruemires ne bashkine Malesi e Madhe vuajne mungesen e ujit te pijshem ne cdo periudhe te vitit. Situata nuk sht problematike vetem gjat muajve t vers, por uji mungon edhe n stinn e dimrit. Edhe pse jane pagues t rregullt t faturave t ujit t pijshm banort deklarojne se uji mungon n …

Lexo me shume

QYTETARET LEZHJANE: PROTESTA E OPOZITES ESHTE E DREJTE

Protesta e opozites sht e drejte, pasi vendi sht n nj situat mjaft t vshtire nga kjo keqeverisje.Kt mendim kan qytetaret e Lezhs t cilt thon se protesta nuk duhet t ndalet deri n largimin e ksaj qeverie q sipas tyre e ka zhytur popullin n varfri dhe skamje.Shum prej qytetarve thon se zgjedhjet e qershorit jan t rrezikuara nga …

Lexo me shume

XHABIJE, SHTYRJA E PUNIMEVE PER SHKAK TE KUSHTEVE ATMOSFERIKE

Pas lajmeve te transmetuara ne Tv Rozafa per nderprerjen e punimeve ne bllokun e pallateve ne lagjen “Manush Alimani” ka reaguar Bashkia Shkoder. Pergjegjesi teknik i ndjekjes se punimeve Ritvan Guri thote se nderprerja ka qene vetem per shkak te kushteve atmosferike. Bashkia Shkoder ka kryer vleresimet e shpronesimeve duke hartuar edhe dokumentacionin perkates. Kete jave do te kete edhe …

Lexo me shume

QARKU I SHKODRES, I TRETI PER NUMRIN E AKSIDENTEVE

Qarku i Shkodres vijon te kete nje numer te larte aksidentesh, por ne krahasim me vitin e kaluar ka nje renie te numrit te aksidenteve ne te njejten periudhe te vitit. Nje fakt i tille pohohet nga shefja e Urgjences Levizese ne Spitalin Rajonal Shkoder, Sehar Baraku. Baraku theksoi se ambulanca eshte ne gatishmeri te cdo lloj rasti. Nderkohe, telefonata …

Lexo me shume

PROTESTA E PD, 20-SHKURT SHKODRANET NE ADREN E LIRISE

Partia demokratike ka vendour qe ne adren perpara Kryeministrise te cilat I ka pagezuar me emrin cadrat e lirise protestuesit te ndahen cdo mbremje sipas qyteteve. Kjo u be e ditur nga nenkryetari I partise demokratike dega Shkoder Bujar Hoti gjate emisionit Mirmengjes ne Tv Rozafa. Hoti u shpreh se deri ne fund te javes selia blu do te zhvilloje …

Lexo me shume