Saturday , 19 October 2019

AKTUALITET

GJOBA NDAJ PD-se, REAGOJNE QYTETARET SHKODRAN

Protesta e 8 dhjetorit e organizuar ne25 vjetorin e rrezimit te sistemit komunist mblodhi ne kryeqytet protestues nga e gjithe Shqiperia. Ne shenje pakenaqesie ndaj qeverise protestuesit hodhen veze, gure por edhe tymues ne drejtim te kryeministrise,thyen gjithashtu edhe bunkerin e vendosur perpara ministrise se puneve te brendshme. Nderkohe bashkia e Tiranes i ka faturuar PD nje gjobe prej 163 …

Lexo me shume

PROTESTA, 3 PROKURORE KTHEHEN PRANE KRYEMINISTRISE DHE BUNKERIT

Tre prokuror t Tiran po kryejn veprimet e para hetimore pas protests s opozits para kryeministris dhe tek ministria e Brendshme ku i vun flakn bunkerit dhe u shoqrua dhe me tensione dhe dmtim t godinave t institucioneve publike. Burime zyrtare t Prokuroris s Prgjithshme saktsojn se do t kryhen veprimet paraprake dhe m pas do t arrihet me nj …

Lexo me shume

AMBASADA E SHBA- se: DENOJME DHUNEN NE PROTESTE!

Ambasada e Shteteve t Bashkuara ka reaguar pas protests s sotme t opozits. Me an t nj deklarate pr median. Ambasada e Shteteve t Bashkuara dnon dhunn e ndodhur gjat protests s sotme n Tiran, thuhet n deklaratn pr media t amabsads, e cila i bn thirrje PD q t hedh posht kto akte. Deklarata e plot e Ambasads s …

Lexo me shume

PROTESTA E OPOZITES, FARE THANE MEDIAT NDERKOMBETARE

Nga SHBA-ja n Europ dhe deri n Kin. Protesta e opozits e zhvilluar ditn e sotme ka zn faqet e para t mediave m t mdha n bot. E para ishte Nju Jork Times, e cila n kryeartikullin e saj shkruante se opozita dhe mbshtetsit e saj, kan protestuar kundr qeveris pr varfrin q ka pushtuar vendin dhe reformat e …

Lexo me shume

Imzot MASSAFRA: ENVER HOXHA DONTE TE NA SHKATERRONTE

Ne Festen e zojes se paperlyer Arqipeshkevi metropolitan Shkoder- Pult imzot Angelo Massafra dha nje mesazh te forte lidhur me 8 dhjetorin e 25 viteve me pare. Ti Enver Hoxha ke dashur te na shkaterrosh por ne arritem te fitojme lirine dhe besimin, dhe sot festojme zojen e pa perlyer qe simbolizon dashuri tha Arqipeshkevi.Massafra u lut per shpirtin e …

Lexo me shume

SHELQET, DAR LARGON MSUESEN. PRINDRIT N PROTEST

Vendimi i DAR per largimin e mesueses se klases se dyte ne shkollen 9- vjecare te Shelqet ka ngjallur reagimin e banoreve te zones. Prinderit kane detyruar gjat ksaj t hne fmijt t braktisin mesimin, ndersa kane kerkuar rikthimin e mesueses ne pune dhe ajo te mos zevendesojhet nga persona te cilet sipas tyre i kane lidhjet me DAR dhe …

Lexo me shume

MINISTRJA KLAJDA GJOSHA DHE AMBASADORI FRANCEZ VIZITE NE LEZHE

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha dhe Ambasadori Francez ne Shqiperi Bernard Fitousi kane zhvilluar nje vizite ne bashkine e Lezhes si pjese e diskutimeve rreth integrimit europian te vendit tone. Ata jane pritur nga kreu i Bashkise Fran Frrokaj i cili ndersa i ka shprehur ngushellimet ambasadorit frances per jete e humbura gjate akteve terroriste ne Paris, i ka siguruar …

Lexo me shume

NISHANI: SHOQERIA DHE POLITIKA TE PASTROHEN NGA E SHKUARA

Ish burgu i spacit ne mirdite ka sherbyer per presidentin e republikes Bujar Nishani si emblema e perkujtimit te 25 vjetorit te renies se komunizmit. Ai zhvilloi nje vizite ne kete ish burg famekeq ku edhe mbajti fjalen e rastit.Nga Spaci presidenti Nishani ka kumtuar kerkesen per drejtesi, gjetjen e viktimave te zhdukura,hapja e dosjeve, pastrimin e shoqerise dhe politikes …

Lexo me shume

NE 2016, SHKODRA ME PLANIN E ZHVILLIMIT

Brenda 6 mujorit t par t 2016-es pritet q Shkodra t ket planin e saj integral t zhvillimit, i cili do t marr n konsiderat edhe planet lokale egzistuese. Ky fakt eshte bere I ditur nga Zv/ministri i zhvillimit urban Alfred Dalipi I cili thekson se me planin e ri kombtar do kategori toke do t marr vlern e vet, …

Lexo me shume

AKU: ASNJ BASHKPUNIM ME BASHKINE PER TREGJET

Mungesa e tregjeve standarte eshte kthyer ne nje gangrene edhe per Autoritetin e Kontrollit Ushqimor, e sidomos kur bashkia Shkoder nuk shpreh asnje gadishmeri per te bashkepunuar me kete institucion. Kjo u be e ditur edhe nga inspektoret e AKU-se te cilet i bene thirrje bashkise qe te bashkpunojne sidomos ne kete periudhe ku cilesia e ushqimit perpara festave te …

Lexo me shume