Wednesday , 30 September 2020

AKTUALITET

HAPET GJUETIA E DHELPRES SE KUQE

Ministria e mjedisit nepermjet nje urdheri te posacem me vendim te keshillit te ministrave do te lejoje gjuetine e dhelpres. Kryetari i shoqates se gjuetareve Zydi Mustafa tha se personat jane te autorizuar nga vete ministria dhe gjuetia do te behet 3 here ne jave. Kryeinspektori i mjedisit Edmond Terthorja kerkoi nga gjuetaret qe te respektojne rregullat. Gjuetia e dhelpres …

Lexo me shume

KARDINAL TROSHANI: POLITIKA NE SHERBIM TE POPULLIT

Seanca parlamentare ka nisur ndryshe nga hert e tjera.I ftuar nderi, Kardinal Ernest Troshani, nga foltorja e parlamentit ka dhn mesazhe t rndsishme pr politikn n Shqipri. Ai u bri thirrje t gjith deputetve t mos harrojn misionin e tyre, t vihen n shrbim t populli. Duke u lutur pr paqe, vllazni e dashuri, Kardinali ka ftuar t gjith partit …

Lexo me shume

KARDINALI Dom ERNEST TROSHANI, TE ENJTEN FJALE PERSHENDETESE NE KUVEND

Prpara se punimet t futen n rrjedhn e zakonshme t ktyre javve, at t akuzave dhe kundrakuzave t ashpra mes opozits dhe mazhorancs, n seancn e ksaj t enjteje n Parlament do t flas nj i ftuar i pazakont. Kardinali i Shqipris, Dom Ernest Troshani do t mbaj nj fjal prshndetse n Kuvendin e Shqipris ditn e nesrme n orn …

Lexo me shume

MUSTAFARAJ: ASNJE LEK NE THESARIN E SHTETIT

Pavarsisht se keshilltaret e pranishem miratuan dhenien e ndihmes ekonomike dhe te paaftesise, asnje lek nuk gjendet ne thesar. Ka qene drejtori i ndihmes sociale ne bashkine shkoder Shkelzen Mustafaraj i cili e pohoi kete fakt gjate mbledhjes se keshillit te bashkise. Keshilltari Mustafa Lici propozoi qe te kete shtese per boksin, nga 24 milion te behet 44 milion leke. …

Lexo me shume

SHKODER, DISKUTOHET PER LIGJIN E RI TE ARSIMIT PROFESIONAL

Nga Shkodra kane nisur degjesat per projekt-ligjin e sherbimeve sociale. Perfaqesuesja e ministrise se mirqenies sociale Silva Banushi foli per perfitimet qe te rinjte kane nga ky ligj nese merr miratimin ne parlament. Deputetja e partis demokratike Albana Vokshi n komisionin parlamentar t shrbimeve sociale i ka krkuar ministris s mirqnies sociale se far masash jan marr pr rintegrimin e …

Lexo me shume

KOPLIK, KAOS NE QARKULLIMIN RRUGOR

Punimet qe kane nisur prej ditesh nga qeveria shqiptare per rehabilitimin e qendres se qytetit te Koplikut kane krijuar jo pak kaos n kt qytet. Q ne fillim te punimeve n sheshin kryesor, eshte bllokuar qendra e qytetit, duke paralizuar ne kete menyre levizjen e automjeteve dhe duke krijuar probleme ne qarkullim. Sipas drejtuesve t automjeteve rruga n t ciln …

Lexo me shume

GJEDHET, SEMUNDJA E DERMATOZES NODULARE DREJT ZHDUKJES

Semundja e dermatozes nodulare te gjedhet mund te jete drejt zhdukjes ne vendin tone. Drejtori i bujqesise ne Qarkun e Shkodres, Mustafe Kraja, shprehet se deri tani jane vaksinuar 42 mije gjedhe, ndersa pritet vaksinimi edhe i 3 mije gjedheve te tjere ne Qarkun e Shkodres. Kraja theksoi se nuk eshte bere vaksinimi pa u bere fillimisht matrikullimi i gjedheve. …

Lexo me shume

BAJZE- KASTRAT, PROBLEM INFRASTRUKTURA

Ndonese bashkia Malesi e Madhe flet per investime ne infrastukturen rrugore sic duket realiteti eshte krejt ndryshe. Ne njesine administrative te Kastratit pak metra nga qendra e Bajzes, rruga e Rushajve ose e njohur ndryshe si rruga e vjeter prej tre vitesh ndodhet ne gjendje plotesisht te amortizuar. Banoret thone se jane vetem 2 km rruge e pa shtruar dhe …

Lexo me shume

KESHILLTARET KERKOJNE ANALIZEN E TE ARDHURAVE TE 2016- es

Vetm 15 minuta ka zgjatur mbledhja e radhes e kshillit bashkiak t Malsis s Madhe ndrsa kshilltart kan miratuar pikn e vetme t rendit t dits at t miratimit t ndihms ekonomike dhe paaftsis pr muajin Dhjetor 2017. Pika tjetr e rendit t dits ajo e miratimit t listes pr subjektet dhe individet qe perfitojne nga kooperativat bujqesore nuk u …

Lexo me shume

FUNDVITI VJEN ME RISI NE POSTEN SHQIPTARE!

Ditet e fundit te ketij viti kane sjelle edhe nje fluks prane sporteleve te Postes Shqiptare. Nje fakt i tille pranohet edhe nga drejtoresha e filialit te Postes Shkoder, Estela Nika. Nika tha se jane marre te gjitha masat per perballimin me sukses te ketij fluksi te shtuar dhe do te punohet me orare te zgjatura, edhe ne fundjave pa …

Lexo me shume