AKTUALITET

NUK KA ME RADHE PRANE ZYRAVE TE ALEAT DHE GJENDJES CIVILE!

Zyrat e Aleat kane qene te hapura ehde kete te shtune ashtu sikurse u premtua me heret. Por sic duket fundi I pushimeve ka bere qe amigrantet te rikthehen drejt vendeve te tyre te punes duke pakesuar edhe rradhet prane zyrave te aplikimit te pasaportave. Pamjet qe ofrohen ne zyrat e gjendjes civile kete te shtune kane qene pothuajse bosh. …

Lexo me shume

FUNDJAVA N SHKODR, FLUKS AUTOMJETESH KUDO N QYTET

T lvizsh gjat fundjavs n rrugt e qytetit t Shkodrs sht nj vshtirsi m vete. Trafiku i rnduar sht i pranishm n ort e paradites dhe t pasdites, ndrsa situata shpeshher del jasht kontrolli, ku drejtuesit e automjeteve detyrohen t presin gjat. Nse gjat javs trafiku i rnduar vihet re n hyrje-daljet e qytetit, n fundjav situata bhet e njjt …

Lexo me shume

FAMILJA BRUSHTULLI: RREZIKOHEMI DO DIT, KERKOJM NDRHYRJE N RRJETIN ENERGJITIK!

Prmes nj prononcimi publik, familja Brushtulli nga lagjia Mark Lula n Shkodr i bn thirrje Operatorit t Sistemit t Shprndarjes pr ndrhyrje n rrjetin e tensionit t lart, pasi telat e gjendur n oborrin e ksaj familjeje po rrezikojn do dit e m tepr fmijt e tyre. Kryefamiljari Dosh Brushtulli thot se rreziku sht i pranishm, pasi telat mund t …

Lexo me shume

DEMTOHEN PERSERI SHTYLLAT E NDRICIMIT NE GJUHADOL!

Zona muzeale e Gjuhadolit serish ka qene pre e demtimeve te objekteve publike. Shtyllat e ndricimit jane shkaterruar nga persona te papergjegjshem. Nje mjet i cili ne kundervajtje ka tentuar te kaloje permes pedonales rreth ores 6 te mengjesit te se premtes ka shkaktuar demtimin e plote te shtylles se ndricimit. Sipas te dhenave te policise behet me dije se …

Lexo me shume

ADEMI: SHKODRA PO PRIVOHET NGA FONDET E QEVERISE

Kryebashkiakja Voltana Ademi ka shigjetuar serish kryeministrin Rama teksa tha se qeveria eshte mberthyer n nj sistem korrupsioni dhe kush tenton t qendroj i pastr penalizohet. Kjo eshte nje nder arsyet kryesore qe Shkodra po privohet nga fondet. 5 mij lek pr banor sht fondi q i sht akorduar kryeqendrs s veriut, krahasuar me 3 deri n 4 fish m …

Lexo me shume

VIJON PUNA PER PASTRIMIN E KANALEVE KULLUESE

Bashkia Shkoder po vijon intensivisht pastrimin e kanaleve paresore dhe dytesore. Kete te premte ka qene kryebashkiakia Voltana Ademi e cila ka inspektuar punimet ne njesine administrative Rrethina. Banoret thone se keto kanale nuk jane pastruar prej 25 vitesh, ndersa kerkojne nga kryebashkiakia qe pastrimi i tyre te behet i plote. Ademi duke ju referuar ardhjes se sezonit te vjeshtes …

Lexo me shume

SHQIPTARET E SHKUPIT NUK MARRIN MBESHTETJEN E QEVERISE

Mbetet mjaft problematike situata ne Hasanbeg te Shkupit pas reshjve te shiut qe sollen permbytje dhe duke shkaktuar viktima. Per banoret kjo eshte nje situate qe nuk ishte pare prej tyre, pasi intensiteti i madh i reshjeve te rrembyeshme solli deme te medha ne banesa. Ata kerkojne dhe mbeshetjen e strukturave shteterore qe sipas tyre e kane lene menjane komunitetin …

Lexo me shume

DEPUTETJA DEDA VIZITON 17-VJECARIN E PARALIZUAR

Ka probleme shendetsore te cilat i kane privuar mundesine per te levizur, por per Dorjan Burakun, 17 vjecarin qe jeton ne fshatin Manati te Lezhes, gjendja sa vjen dhe veshtersohet. Kushtet e veshtira me te cilat perballet familja e tije nuk mundeson nje trajtim te mire shendetsor per dorjanin, qe ka kthyer syte nga ajo cfare te tjeret mund ti …

Lexo me shume

META: RRUGET DYTESORE NE VELIPOJE MBETEN NE PRITJE

Rruget dytesore ne Velipoje do te vijojne te jene ne te njejten gjendje, te pa asfaltuara. Kjo pasi Bashkia Shkoder nuk ka buxhet, ndersa qeveria nuk ka dhene fonde. Deklarata erdhi nga N/kryetari i Bashkise Shkoder Dritan Meta. Por nuk do te jete i njejti fat edhe per rrugicat e Shkodres pasi Meta beri me dije se rikonstruksioni i 12 …

Lexo me shume

BANORET E DUKAGJINIT KERKOJNE FONDE PER RRUGEN

Kryetarja e keshillit te qarkut Shkoder Greta Bardeli ka pritur ne zyren e saj nje grup perfaqesuesish nga Dukagjini si dhe keshilltaret e kesaj zone te cilet kane kerkuar ndihme per rrugen e Dukagjinit. Kryetarja e qarkut Greta Bardeli premtoj se do te ngreje zerin per ndertimin e kesaj rruge pasi kjo zone cdo vit po pret turiste te shumte …

Lexo me shume