Thursday , 6 August 2020

AKTUALITET

MUNGESA E ILAEVE NE SPITALIN RAJONAL TE SHKODRES

Mungesa e ilaceve ne spitalin Rajonal te Shkodres vijon te jete nje problem shqetesues per qytetaret. Keto te fundit e pranojne se ka mungese ilacesh ne spital dhe theksojne se detyrohen ti blejne ilacet qe u nevojiten ne farmacite prane spitalit. Por, pervec mungeses se ilaceve, qytetaret shprehin edhe shqetesime te tjera. Keshtu, pervec problemeve apo shqetesimeve qe perballen qytetaret, …

Lexo me shume

POLICIA BASHKIAKE AKSION NE RUS. LIRON HAPESIRAT PUBLIKE

Policia bashkiake ka ndrmarr nj aksion pr lirimin e hapsirave publike n Rus n qytetin e Shkodres. Efektivt e policis bashkiake kan larguar tregtart e perimeve dhe bulmetit nga trotuari ndrsa kto t fundit kan lshuar akuza n drejtim t bashkis Shkoder. Tregtart kan ritheksuar se jan t gatshm pr ti paguar taksat bashkis por kjo e fundit duhet tiu …

Lexo me shume

“PRODHIMI I BIMEVE MEDICINALE SHENON NJE RRITJE DERI NE 35%”

Kete vit prodhimi i bimeve medicinale ka shenuar nje rritje deri ne 35%, duke shenuar rritjen me te madhe ne keto vite te fundit. Nje gje e tille u be e ditur nga vete Drejtori i Bujqesise Shkoder, Mustaf Kraja, qe tregoi arsyen e kesaj rritje. I pyetur per tregun e ketyre bimeve, Kraja theksoi se tregu i bimeve medicinale …

Lexo me shume

LAGJIA “SHEN FRANESKU” PA UJ TE PIJSHEM

Mbi 20 familje ne lagjen “Shen Franesku ne Kastrat te Malesise se Madhe nuk kane uje te pijshem ne asnje periudhe te vitit. Banoret shprehen se kjo eshte nje situate e papranueshme, ndersa ata detyrohen qe te mbushin uje shume larg banesave te tyre. Pavaresisht ankesave deri me tani, askush nuk eshte kutjuar per to. Pavaresisht premtimeve ne fushate elektorale …

Lexo me shume

MINISTRIA E BUJQESISE, MARREDHENIE TE MIRA ME BASHKINE SHKODER

Ndryshe nga akuzat e ndersjellta mes kryeministrit dhe Bashkise Shkoder, duket se nje marredhenie e tille nuk eshte edhe per ministrite. Kjo pasi bashkia Shkoder ka patur marredhenie shume te mira me ministrine e bujqesise. Drejtori I bordit te kullimit Rajoni verior Petrit Gjoni thote se ka qene ne gadishmeri te bashkise Shkoder, kjo pas nje urdheri te posacem te …

Lexo me shume

RADOVANI: DREJTUESIT E HIDROCENTRALIT TE KONTROLLOJNE SHKARKIMET

Prefekti i qarkut Shkoder Paulin Radovani i ka bere thirrje drejtorit te ri te hidrocentralit qe te kete kujdes me shkarkimet gjate sezonit te dimrit. Radovani tha se per mire menaxhimin e situates duhet te kete nje koordinim mes Drejtorit te Hidrocentralit, Prefektures, bashkise Shkoder dhe Bashkise se Vau Dejes. Prefekti ka perseritur faktin se drejtuesit e hisrocentralit duhet te …

Lexo me shume

29 TETOR, DITA E BIIKLETAVE NE SHKODER

Ne diten e bicikletava, Bashkia Shkoder ka organizuar kete te Shtune nje aktivitet ne sheshin e Piaces. Ne kete aktivitet moren pjese qytetare dhe por njerez te artit, te cilet jane te apasionuar pas bicikletave. Ne fjalen e saj para te pranishemve, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, tha se eshte parashikuar qe te vendoset vijezimi per korsine e bicikletave ne …

Lexo me shume

MARSHIM NE QYTETIN E SHKODRES KUNDER KANCERIT TE GJIRIT

Shkodra eshte vendi me i persosur ne marshimin kunder kancerit te gjirit, sepse eshte nje vend me burrnesha. Keshtu u shpreh nga qyteti i Shkodres, ambasadori amerikan ne vendin tone, Donald Lu, ne diten e marshimit kunder kancerit te gjirit. Nga ana tjeter, kryebashkiakja e Shkodres, Voltana Ademi, dha mesazhin e saj per kete semundje, si edhe i beri thirrje …

Lexo me shume

BANORET E ISH- ARTISTIKES BLLOKOJNE RRUGEN

20 familje t ish- artistikes kan bllokuar pr m shum se 30 minuta rrugn q lidh Stacionin e Trenit me Unazn Lindore n qytetin e Shkodres n shenj proteste, pr t mos dal nga banesat e tyre. sht dashur ndrhyrja e policis q t rikthehej normaliteti. Banort kundrshtojn vendimin e gjykats pr t dal nga banesat n t cilat jetojn …

Lexo me shume

DOREHIQET DREJTORI I DSHP YLBER ZAMA

Ylber Zama drejtor i shendetit publik ka dhene doreheqjen duke u larguar nga posti i drejtorit te DSHP- se Shkoder. Zama ushtroi per 6 muaj detyren e titullarit ne DSHP. Ende nuk eshte caktuar se kush do te jete drejtori i ri i shendetit publik, por ajo qe dihet eshte fakti se ne kete institucion nuk ka qendrueshmeri. Prej 3 …

Lexo me shume