Friday , 18 September 2020

AKTUALITET

DIMRI, RRUGA E KOMBIT NE MONITORIM GJATE 24 OREVE

Rruga e kombit nga Miloti ne morinw po mbahen nwn monitorim tw vahzhdueshem gjatw 24 orwve pwr tw garantuar lwvizjen e automjetwve pa probleme.Puna mw e madhe wshtw pwrqwndruar gjatw orwve tw nates, pasi temperaturat nwn zore kanw sjellw dhe ngrica.Pwr ti bwrw ballw kwtij fenomeni punwore dhe mjete ndwrhyjwn gjatw gjitw nates, duke hedhur kripw nw zonat mw problematike. …

Lexo me shume

SHKODER, SEKUESTROHEN 25 m STERE LENDE DRUSORE

Gjate kesaj jave jane sekuestruar 25 m stere lende drusore. Nje gje e tille u be e ditur nga shefi i Inspektoriatit Shteteror te Mjedisit te Pyjeve, Mark Ndou, qe tha se material i gjetur ishte i braktisur, nderkohe qe theksoi se aksionet kane dhene efekt ne mbrojtjen e pyjeve. Me tej, Ndou beri te ditur se ky material drusore …

Lexo me shume

FESTAT E FUNDVITIT, MBUSHET TREGU I GJEDHEVE NE STOM-GOLEM

Pavaresisht se para pak ditesh u lajmerua se kane mberritur vaksinat per semundjen dermatoza nodular edhe per tregtaret e vegjel, duket se nje gje e tille nuk ka ndodhur tek te gjithe. Kjo, pasi disa prej tregtareve ne tregun e gjedheve ne zonen e Stom-Golemit shprehen se akoma nuk kane mberritur vaksinat. Nderkohe, persa i perket shitjeve, disa tregtare shprehen …

Lexo me shume

LEZHE, KRYEPLEQT E RINJ PA VULA

Kryepleqt e rinj t fshatrave t Lezhs nuk jan efikas, pasi nuk jan pajisur ende me vula nga Bashkia.Ndonse jan zgjedhur dhe miratuar nga Kshilli Bashkiak q prej qershorit t ktij viti ky problem nuk po merr zgjidhje, pasi nga informacionet vulut e reja nuk jan br gati nga Ministria e Brendshme.N kto kushte kryepleqte thon se po hasin vshtirsi …

Lexo me shume

PEDONALJA E SHKODRES KTHEHET NE RRUGE AUTOMJETESH

Edhe pse eshte e kufizuar me orare levizja pergjate pedonales ne qytetin e Shkodres, drejtuesit e automjeteve levizin pa probleme dhe te pashqetesuar ne kete pedonale. Por, situata behet me shqetesuese pergjate fundjaves, ku qytetare te shumte kalojne ne kete pedonale ngjitur me automjetet. Nga ana tjeter, Bashkia Shkoder, por edhe policia rrugore, nuk nderhyjne aspak per te marre masa …

Lexo me shume

BASHKIA M. MADHE, KESHILLTARET E DJATHTE: TRANSPARENCE PER TE ARDHURAT

N mbledhjen e radhs t kshillit bashkiak, kshilltari I partis demokratike Gjovalin Veshtaj ka riprsritur krkesn ndaj bashkis Malsi e Madhe pr t br publike shifrat e t ardhurave. Sipas keshilltarit demokrat nuk sht normale ndrsa po hartohet paketa e re fiskale pr 2017- en t mos ket asnj t dhn pr t ardhurat gjat vitit 2016. N mbledhjen e …

Lexo me shume

KRAJA: MBERRIN VAKSINA E DERMATOZES NODULARE

Vaksina e dermatozes nodulare ka mberritur edhe ne Shkoder, ku drejtori i bujqesise Mustafe Kraja tha se jane 5 mije vaksina do te shperndahen per 5 dite radhazi. 300 krere jane te prekur ne qarkun Shkoder, ku 51 prej tyre kane ngordhur. Pas dates 10 dhjetor pritet ardhja e fundit e vaksinave, ku me kete drjetori Kraja thote se mbyllet …

Lexo me shume

ANAMALI: JAVEN E ARDHSHME PERFUNDON PAJISJA ME NGROHJE NE SHKOLLA

Bashkia Shkoder ka siguruar ngrohjen ne te gjitha shkollat e qytetit dhe te njesive administrative. Ka perfunduar shperndarja e gazit ne te gjitha shkollat qe ngrohen me gaz, ndersa eshte ne proces shperndarja e shkollave me dru zjarri. Nje gje e tille u be e ditur nga drejtorja e Drejtorise Ekonomike te Arsimit ne Bashkine Shkoder, Aulida Anamali. Anamali shtoi …

Lexo me shume

KESHILLTARI I PD- se: UJESJELLES-KANALIZIME, SHKEL KODIN E PUNES

Ndermarrja e ujesjelles-kanalizime ka nisur aksionin e shkarkimeve nga puna te punonjesve, kryesisht ne njesite administrative. Akuza erdhi nga keshilltari demokrat Isuf Meta, i cili kerkoi nga ujesjellesi qe te menaxhoje sic duhet kete ndermarrje, pasi edhe investimet gjate ketyre muajve jane ne nivel 0. Meta po ashtu beri me dije se kjo ndermarrje po shkel kodin e punes, pasi …

Lexo me shume

34 MIJE APLIKIME PER AZIL DREJT GJERMANISE

Ne diten e dyte te konferences me teme “Emigrimi ne kohet moderne, sfida dhe pasoja jane bere publike edhe shifrat e kerkesave per azil drejt Gjermanise. Sekretari i dyte i shtetit Gjerman Michael Gumprich tha se ka patur 34 mije raste, por qe nuk mund te perfitojne pasi ne tetor te vitit te kaluar Shqiperia u rendit mes vendeve te …

Lexo me shume