Friday , 23 October 2020

AKTUALITET

FESTAT E FUNDVITIT, MINISTRJA IKONOMI VIZITE NE SHTEPINE E FEMIJEVE

Festat e fundvitit kane bere qe kete te Merkure te zhvillohet nje aktivitet ne ambjentet e Shtepise se Femijeve 6-16 vjec te qytetit te Shkodres. Ne kete aktivitet ishte e pranishme edhe ministrja e Ekonomise, Milva Ikonomi. Ne fjalen e saj para femijeve, Ikonomi tha se ne keto institucione solidariteti eshte gjeja me e rendesishme qe ndajme dhe duhet te …

Lexo me shume

ADEMI: DJEGIA E MBETJEVE, JEMI MODEL PER PASTRIMIN E TERRITORIT

Kete te marte kryebashkiakja Voltana Ademi ka zgjedhur qe te beje bilancin 1 vjear te arritjeve me administraten e saj. Ndonese e quajti sukses modelin e pastrimit qe ofrohet, Ademi nuk permendi ne asnje moment skandalin me djegien e mbeturinave ne qytet. E pyetur nga mediat kryebashkiakja dha kete pergjigje: “pasi jemi njoftu kemi marre masat mirepo mungon bashkepunimi me …

Lexo me shume

SHEFI HIGJENES: TYMI MBETJEVE KANCEROGJEN!!!

Mbeturinat qe digjen ne periferi kane pasoja jetike per qytetaret e Shkodres pasi nje pjese e tyre, kryesisht ato me ngjyre leshojne permbajtje kancerogjene! Alarmi vjen nga shefi i higjenes ne drejtorin e e shendetit publik Burim Gjyli.Gjyli thote se eshte e domosdoshme nderhyrhja e bashkise dhe policise bashkiake per te gjobitur dhe ndaluar personat pergjegjes. Gjyli po ashtu denon …

Lexo me shume

RRETH 400 ISH- TE PERNDJEKUR NUK KANE MARRE KESTIN E 6-te

Fondi qe eshte lene per ish-te perndjekurit eshte 20 mln dollare per kete vit, ku 14 mln dollare iu la shtreses se ish-te burgosurve qe jane aktualisht gjalle dhe 6 mln per familjaret e atyre qe kane vdekur. Por, kategoria e dyte ka marre vetem 3 mln dollare. Nje gje e tille u be e ditur nga kryetari i shoqates …

Lexo me shume

MBETJET NE SHKODER DIGJEN DITEN PER DIELL

Mbeturinat n Shkoder digjen ditn pr diell dhe asnj institucion nuk reagon prball ksaj katastrofe mjedisore. Mbetjet q hidhen n Bypassin e metropolit verior tashm digjen edhe ditn pr diell ndrsa askush nuk reagon. Re te medha tymi jane konstatuar ne oret e pasdites t klsaj t hne ne zonen e by pass-it ne hyrje te qytetit, si pasoje e …

Lexo me shume

ZONA E GRUDES PA UJE TE PIJSHEM PREJ 1 MUAJI

Zona e Grudes ne qytetin e Shkodres vuan prej rreth 1 muaji mungesen e ujit te pijshem. Nje problem i tille shfaqet nga vete banoret e kesaj zone. Keto banore theksojne per Tv Rozafa se jetojne ne kushte skandaloze per shkak te mungeses se ujit. Ato shprehen se detyrohen ta blejne ujin ne dyqane ose ta nxjerrin me ane te …

Lexo me shume

FESTA E KRISHTLINDJEVE, PUSHTETARET DHE KLERI UROJNE TE KRISHTERET

Sa me shume paqe dhe dashuri mes njeri-tjetrit. Ky ishte urimi i perfaqesuesve te pushtetit vendor, te partive politike te qytetit te Shkodres, me rastin e festes se Krishtlindjeve. Ato ishin te pranishem ne ambjentet e kishes ortodokse dhe katolike per te dhene urimet e tyre per te gjithe besimtare e krishtere. Urime percollen edhe perfaqesuesit e klerit ne metropolin …

Lexo me shume

MESHA E SHENJTE E KRISHTLINDJES

Besimtart e krishter n qarkun e Shkodres festojn Krishlindjen, festn m t madhe dhe m t rndsishme t krishtrimit. Besimtaret e krishter nisn t festojn n mesnat lindjen e Jezu Krishtit. Me qirinj ndr duar, duke u lutur pr paqe dhe gzim, besimtart kan kryer ritet fetare rreth mesnats n nj atmosfer festive. Mesha e shenjt e Krishtlindjes u mbajt …

Lexo me shume

ORTODOKSET FESTOJNE KRISHTLINDJET!

Kisha Ortodokse ne qytetin e Shkodres ka kremtuar mngjsin e se Dielesme meshe t shenjte ditn e Krishtlindjes. Besimtart i jane drejtuar katedrales se ortodokseve ne Shkoder ndersa mesha e shenjte eshte udhehequr nga famullitari I kesaj kishe At Nikolla Petani. Gjate kesaj meshe At Nikolla Petani ka percjelllur mesazhin e krishtlindjes. Me pas besimtaret kane uruar njeri tjetrin.

Lexo me shume

KARDINALI DOM ERNEST TROSHANI KREMTON MESHEN E SHENJTE TE KRISHTLINDJES

Kardinali Dom Ernest Troshani ka zgjedhur famullin e Trushit aty ku ka shrbyer pr vite t tra pr t kremtuar meshn e shenjt t Krishtlindjeve. Prpara besimtarve t krishter Eminenca e tij Dom Ernest Troshani ka br apel q t mos humbet feja e shpresa n popull pasi lindja e Krishtit simbolizon lindjen e jets, shpress, dashnis dhe paqes. Mesha …

Lexo me shume